7 zajímavostí o filmu Na Hromnice o den více. Billa Murraye hryzl svišť, původní konec byl temný

24. 11. 2020 3 202×16 světlý/tmavý vzhled

Hromnice jsou sice daleko, ale večery se už notně prodloužily a dobrou komedií asi v těchto náročných dobách nikdo nepohrdne. A pokud vás baví příběhy o cestování časem, kultovní snímek s Billem Murrayem   si vás už určitě stihl za skoro třicet let od premiéry získat. Dnes na něj zavzpomínáme a povíme si o něm leccos zajímavého.

1) Nesnadné natáčení

Foto: Columbia/Sony

Režisér Harold Ramis   se dobře znal se svou hlavní hvězdou, již zmíněným Billem Murrayem. Bok po boku se ostatně objevili třeba ve slavných Krotitelích duchů. Vzájemné vztahy ale během natáčení filmu Na Hromnice o den 85 % více utrpěly – muži se prý často hádali, zda by měl být snímek víc filosofický či naopak komediální.

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Murray podle Ramise často přicházel na plac pozdě a choval se až iracionálně škaredě. Po dotočení filmu pak Murray s Ramisem úplně přestal mluvit. K usmíření došlo až v roce 2014 krátce předtím, než Ramis zemřel.

2) Časová smyčka

Foto: Columbia/Sony

V jednom říjnovém článku jsme vysvětlili, proč vlastně hrdina Phil Connors uvízl v časové smyčce. Nepoužitá verze scénáře měla ukázat jeho bývalou přítelkyni Stephanii, jak expartnera zaklíná za pomoci zastavených hodinek, vizitky a praktické příručky 101 kleteb, kouzel a očarování, která můžete použít doma.

Trosečník: 10 zajímavostí o filmu s Tomem Hanksem. Wilson mohl ožít, zjistili bychom co je v krabici

Na související otázku, kolikrát vlastně Phil svůj osudový sváteční den prožil, ale jasná odpověď neexistuje. Původní scénář Dannyho Rubina   zmiňoval 10 000 let, které Murray zaznamenával čtením jedné stránky knížky v místní knihovně za den. Režisér Harold Ramis krátce po vydání odhadoval dekádu, později ale změnil názor.

Zhruba deset let vám potrvá, než budete v něčem dobří. Když připočteme odpočinek a roky které [Phil] strávil různými zbytečnostmi, vychází to tak na 30 až 40 let.

Pokud se vám odpověď nepozdává a chcete ještě dál spekulovat, má pro vás Ramis ještě vzkaz.

Lidé mají až příliš mnoho volného času. Můžou se učit francouzsky, hrát na klavír, sochat z ledu…

3) Vražedný svišť

Foto: Columbia/Sony

Hlodavec nadaný schopností předpovídat počasí hraje ve snímku poměrně důležitou roli. Phil ho například drží během jednoho ze svých sebevražedných pokusů. Při natáčení této scény svišť Billa Murrayho pokousal tak moc, že musel herec dostat injekci proti vzteklině. Později Murray schytal ještě jedno hryznutí.

Pro účely produkce byla vypěstována celá rodinka svišťů o šesti potomcích. Konkrétní zvíře, které kousalo, se jmenovalo Scooter a podle herce ho nenávidělo od pohledu.

4) Vystřižená scéna

Foto: Columbia/Sony

Snad každý známý snímek má aspoň jednu vystřiženou scénu. Ta z Hromnic byla zrovna obzvlášť zábavná. Měli jsme ji vidět poté, co Phil zjistí, že uvízl v časové smyčce. Oholil by si hlavu do číra, nabarvil by svůj pokoj a rozřezal by ho motorovou pilou. Drahé záběry byly natočeny, ale nakonec se do filmu nedostaly.

5) Falešné městečko

Foto: Columbia/Sony

Přestože se děj odehrává ve skutečně existujícím Punxsutawney, film tam nevznikal. Pennsylvánské městečko prý nemělo moc hezké centrum, takže se natáčelo ve Woodstocku v Illinois. Plaketa tam dodnes připomíná místo, kde hlavní hrdina Phil šlapal do louže.

Negativní recenze trháků: Hrozně špatný Gladiátor, klišé Statečné srdce a nenávist v Lásce nebeské

Natáčelo se od března do června, takže se teploty místy šplhaly až nad 25 stupňů Celsia. Tvůrci proto při natáčení používali falešný sníh a herci zase museli chtě nechtě nosit v teple kabáty.

6) Mohli si zahrát

Foto: Falcon

Režisér Ramis v roce 2009 prozradil, že chtěl původně do role Phila Toma Hankse  . Ten se později vyjádřil: „Publikum by celou dobu čekalo, až budu hodný. Vždycky hraji klaďase.“ Tvůrci oslovili také Michaela Keatona  , který ale prý roli nepochopil a odmítl ji. Lituje toho, byť přiznal, že podobný typ postavy ani není možné ztvárnit lépe než Bill Murray.

7) Původní konec

Foto: Columbia/Sony

Rubinův scénář v jedné fázi počítal s alternativním, poněkud temnějším koncem. Philova kolegyně a pozdější partnerka Rita měla odhalit, že sama uvízla ve stejné časové smyčce, jen o den později. Jako by se na ni kletba z Phila nějak přenesla.

Režisér Ramis měl ale pocit, že by se hořký zvrat divákům příliš nelíbil a rozhodl se dát Hromnicím jejich dobře známý šťastný konec.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 683

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. Aleš 23328

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

12. 10. Aleš 2291

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

18. 10. Aleš 5205

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

25. 10. Aleš 1182

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 93

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 185

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 101216

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 4744

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16351

To nejzajímavější z tohoto týdne: