Zaklínač: Jak by postavy měly vypadat, kdyby se tvůrci striktně drželi knížek

25. 11. 2020 36 871×3080 světlý/tmavý vzhled

O rozdílech mezi seriálovým Zaklínačem 79 % a původními příběhy z pera spisovatele Andrzeje Sapkowského   jsme už párkrát psali. Obvykle nás ale zajímaly hlavně rozdíly v charakterech a jejich vzájemných vztazích – jako třeba když nabručený Geralt mlátí Marigolda do genitálií, místo aby se s ním podobně jako v knihách bavil o nesmrtelnosti chrousta. Dnes nás ale bude zajímat, jak se seriálové postavy liší vzhledově.

1) Geralt

Foto: Netflix

Ústřední postavu vědmáka by v žádném případě nemohl ztvárnit Henry Cavill  . Má totiž příliš ramenatou postavu, zatímco zaklínač z knížek je podle Milwy z knihy Křest ohněm hubený a šlachovitý. Ze stejného románu se také dozvíme, že si hrdina stahuje vlasy čelenkou. Měl by být ještě zjizvenější, bledší a celkově nezdravěji vypadající.

Zaklínač: Největší rozdíly mezi povídkami a první řadou netflixáckého seriálu

Naopak věrně seriál adaptuje Geraltovo používání mečů. V knihách na zádech zaklínač zpravidla nosí jen ocelovou zbraň a stříbrnou si vezme až v případě potřeby. Oba meče také slouží primárně proti příšerám – ne všechny jsou na rozdíl třeba od herních verzí zranitelné stříbrem. Mnohým víc škodí meteorická ocel, z níž je vykována vědmákova druhá zbraň.

A ještě bonus pro hráče: knižní Geralt stejně jako ten netflixácký nenosí vousy. V Čase opovržení si od Marigolda půjčí břitvu, hned jak dostane příležitost, když mu začne růst strniště.

2) Yennefer

Foto: Netflix

Přestože seriál trefil černou barvu vlasů čarodějky i její fialové oči, různé detaily se stále od povídek a románů liší. Yen má být podle Posledního přání nižší postavy, dokonce i na podpatcích. Herečka Anya Chalotra   ale měří 168 centimetrů, což je vcelku průměrná výška. Vlasy se jí také kudrnatí, text je popisuje jako nepoddajnou bujnou hřívu.

Seriálové Yennefer má také tmavší kůži, než její knižní souputnice. Ta je totiž občas vysloveně popisována jako bledá.

3) Ciri

Foto: Netflix

Freya Allan   jako by knižní Ciri z oka vypadla. Vlastně ani nemáme moc co psát – barva vlasů odpovídá, barva očí odpovídá, dokonce i tvar brady a nosu. Jediný zásadnější rozdíl se týká věku dívky, která byla na začátku knih znatelně mladší, než v první sezóně seriálu.

4) Marigold

Foto: Netflix

Zaklínačův kamarád bard docela odpovídá svému literárnímu vzoru. Modré oči, extravagantní styl mluvy a oblékání nechybí. Marigold však postrádá svůj fialový klobouček se stříbrnou přezkou a volavčím perem, který podle Geralta znají lidé od Buiny po Jarugu. Za Atlantským oceánem si ho ale nejspíš ještě nevšimli.

Zaklínač: Prozradíme, o čem byly povídky, které se do seriálové adaptace nedostaly

Marigold má také blonďaté, nikoli hnědé vlasy. Ne nadarmo se polsky jmenuje Jaskier, tedy Pryskyřník a v anglické verzi her mu říkají Dandelion, Pampeliška. Obě rostliny totiž mají žluté květy.

5) Triss

Foto: Netflix

Hráči si pamatují čarodějku Triss hlavně pro její rudé vlasy a zelené oči. Bude pro ně proto možná překvapením, že Ranuncul oba tyto charakteristické znaky v knížkách postrádá. Podle popisu z Krve elfů má mít kaštanové vlasy se zlatavým nádechem, v Paní jezera ji Yennefer označí za zrzku (děkujeme čtenáři za připomenutí). Anna Shaffer   z netflixácké verze příběhu vypadá zase ještě trochu jinak. Oči má mít Triss modré, což nesplňuje žádná z adaptací.

Text nikdy nespecifikuje čarodějčinu barvu kůže, zmiňuje ale, že se narodila v Mariboru, druhém největším městě Temerie. Vzhledem ke geografii tedy lze předpokládat, že má Triss v knihách o něco světlejší pleť – pokud tedy nepochází z nějakého rodu přistěhovalců z jižních zemí.

6) Telegraficky: Další postavy

Foto: Netflix

Méně důležité postavy už shrneme jenom v bodech. Borch Tři kavky byl starší a šedivější, než bychom podle povídky čekali, královna Calanthé měla příliš tmavé vlasy a oči. Její kolega Foltest z Temerie byl mimochodem popsán jako atraktivní muž před čtyřicítkou, ne jako přibírající, stárnoucí vladař.

Zaklínač a znamení, kouzla či proroctví: Prozradíme, jak v Geraltově světě funguje magie

Asi nejvíc se pak od knih liší čarodějka Fringilla Vigo, v knihách světlé pleti se zelenýma očima. Ta v seriálu změnila etnicitu a oči má nově hnědé.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (30 komentářů)  

Zaklínač: První série je dotočena, potvrdil Henry Cavill na svém Instagramu

31. 5. Aleš 550

Zaklínač: co se podařilo, co tak trochu, a co vůbec? Souhrn první řady o Geraltovi, Yen a Ciri

2. 1. Daniel 43378

Poslední trailer pro Zaklínače je tu, ukazuje nám nejen bitvu s Nilfgaardem a milovaného Marigolda

12. 12. Daniel 14307

Zaklínač: Druhá řada nejspíš rozšířila obsazení o další hvězdu ze Hry o trůny. Koho by mohla hrát?

6. 3. Daniel 247

Henry Cavill si zahraje Geralta z Rivie v seriálu Zaklínač od Netflixu

4. 9. Aleš 4221

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: