I mistr tesař se utne: Povíme, proč Tim Burton, Ridley Scott a James Cameron natočili propadáky

29. 12. 2020 4 467×14 světlý/tmavý vzhled

Každému z nás se občas něco nepovede. Není proto divu, že i zruční a zkušení velikáni filmového světa občas šlápli vedle a natočili snímek, který diváky zrovna nenadchnul. Tři takové případy si připomeneme v dnešním článku – samozřejmě i včetně důvodů, proč byla reakce publika či kritiků nepříznivá.

1) James Cameron: Piraňa 2

Foto: Columbia Pictures

Béčková akční blbina s podtitulem Létající zabijáci 19 % vypráví o zmutovaných létajících piraních, které se snaží sežrat hlavní hrdiny. Pokud vás překvapuje, že se režie něčeho takového chopil tvůrce Terminátora 87 % nebo Titanicu 85 % James Cameron  , doplníme kontext. Režisér točil Piraňu 2 jako svůj vůbec první film a do té doby pracoval na speciálních efektech.

Je Titanic ve skutečnosti o cestování časem? Vysvětlíme bizarní fanouškovskou teorii

Cameron prý udělal všechno pro to, aby jeho bizarní akční horror uspěl. I když všichni ostatní odešli z práce, tvůrce prý zůstal ve studiu a vyráběl gumové ryby. Nakonec ale Camerona vyhodili a ještě ke všemu odmítli odstranit jeho jméno z titulků. Piraňu dokončil někdo jiný. Režisér se podle všeho tak moc snažil aby film dopadl co nejlépe, že natáčení začínalo být příliš drahé.

Tvůrce byl ale nakonec za svou tehdejší depresi ještě rád, protože během ní ho údajně napadla zápletka pozdějšího hitu Terminátor. Právě ten Cameron dlouho považoval za svou skutečnou prvotinu a tvářil se, že Piraňa 2 nikdy neexistovala. Po letech kariéry plné obřích hitů se na ni dnes ale už dívá shovívavěji. „Je to ten nejlepší film o létajících piraních, který kdy vznikl,“ uvedl šibalsky v roce 2010.

2) Ridley Scott: Robin Hood

Foto: Bontonfilm

Na rozdíl od Camerona má za sebou Ridley Scott   hned několik rozpačitě přijatých filmů. Z posledních let zmiňme aspoň Exodus 62 % o Mojžíšovi a zatím posledního Vetřelce s podtitulem Covenant 61 %, který zklamal řadu fanoušků série. Nás ale tentokrát zajímá Robin Hood 68 % z roku 2010, v němž se režisér pokusil realisticky zpracovat populární postavu anglického folklóru.

Propadáky dekády: 10 filmů, které v uplynulých letech skončily v červených číslech

Na vině byl mimo jiné komplikovaný vznik snímku. Dlouholetý Scottův spolupracovník Russell Crowe   neměl původně ztvárnit Robina, ale šerifa z Nottinghamu. Scénář se totiž od toho finálního výrazně lišil a šerif měl stát v centru příběhu. Právě kvůli tomuto nápadu stál prý scénář milion dolarů – a právě tenhle nápad Scott s Crowem vyškrtli.

Foto: Bontonfilm

Neshody ohledně příběhu nakonec přerostly i v napětí mezi režisérem a jeho hlavní hvězdou. Přestože Crowe a Scott původně doufali, že navážou na úspěch slavného Gladiátora 88 %, brzy se ukázalo, že mnohokrát přepisovaná, k nepoznání změněná legenda o zbojníkovi jim novou slávu nezíská.

„Jejich Robin je další unavenou variací na rubačky se svalnatými macho hrdiny. Všichni jsou vzájemně zaměnitelní a účastní se dalších a dalších natahovaných krveprolití,“ shrnul snímek trefně slavný kritik Roger Ebert.

3) Tim Burton: Planeta opic

Foto: 20th Century Fox

Reboot Planety opic 59 % v režii Tima Burtona   přišel začátkem tisíciletí, tedy dávno předtím, než se předělávky pořádně dostaly do módy. A na první pohled vůbec nevypadal jako neúspěch. Tržbami skončil s přehledem v černých číslech a vedl si mimořádně dobře během úvodního víkendu – na čas dokonce držel rekord roku 2001.

Mlok Scamander na Pobertově plánku, bizarní smrt čuníka. Znáte všech 10 úžasných filmových detailů?

Jeho výdělky týden po týdnu strmě padaly a studiu tak podle všeho došlo, že by s případným pokračováním už nemuselo mít tolik štěstí. Kritikové se vesměs shodovali, že se mistr bizarního horroru zjevně při natáčení akčního sci-fi necítil zrovna sebevědomě.

Foto: 20th Century Fox

Za zmínku stojí, že i Planeta opic prošla dlouhým a náročným vývojem, ještě než se vůbec začala natáčet. Původně dokonce vůbec neměla být sequelem, nýbrž prostě pokračováním původních filmů. Burton sám ostatně po premiéře působil vyčerpaně a žertoval, že by potřeboval trochu metadonu.

V rozhovoru přiznal, že mu Hollywood přijde víc a víc korporátní. Naprosto také odmítal možnost, že by natočil případné pokračování Planety opic. „Raději bych skočil z okna. Přísahám Bohu.“

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: