Pán prstenů a Hobit: Jak by měly vypadat postavy, kdyby se tvůrci přesně drželi knih

4. 12. 2020 6 890×70 světlý/tmavý vzhled

Nedávno jsme zveřejnili článek, v němž jsme se mrkli na to, jak vypadají jednotlivé postavy ze Zaklínače v knižní předloze Andrzeje Sapkowského  . Tentokrát podobným způsobem zhodnotíme vzhled hrdinů z Pána prstenů a Hobita. Je to krapet složitější, protože J. R. R. Tolkien   své postavy často nepopisuje do detailu. I tak se nám ale podařilo najít několik zajímavých případů.

1) Gandalf

Foto: Warner Bros.

Britský herec Ian McKellen   jistě odpovídá představám čtenářů o Gandalfovi. Tolkien nicméně postavu poprvé použil v Hobitovi, psaném ještě pro dětské čtenáře se zjevnou nadsázkou. Dočteme se tak například, že má čaroděj tak dlouhé obočí, že přesahuje hranu jeho špičatého klobouku.

Pán prstenů: Vysvětlíme, co dělaly jednotlivé postavy před válkou o Prsten

A když už jsme u Gandalfovy proslulé pokrývky hlavy, ta má mít modrou barvu. Šedý poutník k ní nosí ještě stříbrnou šálu, která v adaptacích docela splývá s pláštěm. Bílý plnovous má ještě předtím, než se vrátí z mrtvých po souboji s balrogem – a sahá mu až pod pás, což by na plátně asi vypadalo docela divně.

Navlas stejný popis najdete i v první kapitole Společenstva Prstenu, když čaroděj přijíždí do Kraje na Bilbovu narozeninovou oslavu.

2) Denethor a Théoden

Foto: Warner Bros.

Zatrpklý správce Gondoru Denethor nosí ve filmu dlouhé šedé vlasy a strniště na bradě. Text Návratu krále nás ale informuje, že Pipinovi dost připomíná Aragorna, který nosí vous. Hobit si také povšimne, že Denethor vypadá víc jako velký čaroděj, než Gandalf, působí také starší (ač pochopitelně není).

Roky ubrali filmoví tvůrci i Théodenovi Rohanskému. Gandalf sice v knize stejně jako v adaptaci zbaví krále Sarumanova vlivu, bílé vlasy a vousy mu však zůstanou.

3) Hobiti

Foto: Warner Bros.

Naopak omládl Frodo, v původní verzi příběhu zhruba padesátiletý (i když v úvodu během Bilbovy oslavy má ještě jen třiatřicet). Jeho hobití přátelé mají mít všichni zhruba mezi třicítkou a čtyřicítkou. Nejmladšímu Pipinovi na třetí křížek teprve táhne a podle měřítek svého národa tak ještě není dospělý.

Hobit: Jak mohla druhá středozemská trilogie vypadat, kdyby ji nenatočil Peter Jackson

Herci to paradoxně měli úplně naopak. Pipinův představitel Billy Boyd   byl starší než jeho hrdina, zatímco Elijah Wood   aka Frodo v době premiéry Společenstva Prstenu 90 % ještě ani neoslavil jednadvacet.

4) Thorin Pavéza a trpaslíci

Foto: Warner Bros.

Z filmové trilogie to vypadá, že je z trpaslíků nejstarší Balin. Ve skutečnosti ho ale o více než patnáct let předčil sám Thorin Pavéza, vůdce družiny. Nosil blankytně modrou kapuci se stříbrným střapcem a také plnovous, podle všeho výrazně delší než v adaptaci. Bilbo totiž při jedné příležitosti viděl, jak se vedle něj kymácí v Temném hvozdu.

Barevné kapuce a plnovousy nosili i ostatní trpaslíci včetně těch nejmladších, Filiho a Kiliho. Ti je měli žluté, zatímco třeba Dwalin měl dokonce modrou bradu. Tolkien zkrátka psal Hobita opravdu lehkým perem.

5) Glum

Foto: Warner Bros.

Vyzáblý obličej, dlouhé prsty, velké kulaté oči – Glum Andyho Serkise   spisovatelovu popisu zdánlivě odpovídá do puntíku. Až na jeden detail. Má být totiž tmavý jako sama tma.

Pán prstenů: Boromirův vrah i tajuplný elf Figwit. Středozemské postavy, které v knihách nenajdete

Vysvětlení je nasnadě. V době práce na kapitole Hádanky ve tmě Tolkien ještě vůbec nepředpokládal, že by mohl být Glum příbuzný s hobity. Sám ostatně hlasem vypravěče zmiňuje, že nemá ponětí, co je tvor vlastně zač.

6) Aragorn

Foto: Warner Bros.

Dědic trůnu z filmů Petera Jacksona   vypadá mladší než jeho knižní protějšek. Společenstvo Prstenu zmiňuje Aragornovy šediny, které začínají prokvétat jeho vlasy. Hraničář ze severu měl být také nejvyšším z celé družiny – herec Viggo Mortensen   přitom měří asi 180 centimetrů, tedy přibližně stejně jako Ian McKellen (Gandalf) či Orlando Bloom   (Legolas).

7) Legolas

Foto: Warner Bros.

A právě elfa z Temného hvozdu zmíníme nakonec. Jak už jsme kdysi zmínili, dodnes se vedou spory, zda je Legolas vůbec blonďatý. Společenstvo Prstenu zmiňuje elfovu temnou hlavu – pasáž se nicméně odehrává v noci a Legolasův obrys má kontrastovat s hvězdami. O hrdinově otci Thranduilovi víme, že byl blonďatý, takže by to slavný lukostřelec mohl mít v genech.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 508

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 21501

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 1470

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 463

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

20. 9. Aleš 30463

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: