Proč George Lucas prodal Star Wars? Nechtěl na příběhu pracovat až do konce života

31. 12. 2020 2 419×23 světlý/tmavý vzhled

Režisér George Lucas   prodal svůj Lucasfilm a s ním i práva k slavné sérii Star Wars studiu Disney v roce 2012. V nové knize Paula Duncana slavný tvůrce vysvětlil, proč tento krok učinil a čeho s odstupem času tak trochu lituje. Úryvek se objevil na Twitteru, odkud jsme ho pro vás přeložili.

Foto: Bontonfilm

Paul Duncan: (…) Takže mě zajímá, proč jste předal Disneymu kontrolu nad Lucasfilmem v roce 2012?

George Lucas: Tehdy jsem zrovna začínal s novou trilogií. Jednal jsem s herci a rozjížděl jsem přípravy. Zároveň jsme s manželkou čekali dceru. Trvá mi dekádu než natočím trilogii – epizody I až III vznikaly mezi lety 1995 a 2005.

Paul Duncan: Takže kdybyste začal v roce 2012, točil byste až do roku 2022.

George Lucas: Pořád bych ještě pracoval na epizodě IX! V roce 2012 mi bylo devětašedesát. Tak jsem si říkal, zda to chci dělat až do konce života. Chci si tím zase procházet? Nakonec jsem si uvědomil, že bych raději vychoval svou dceru a nějakou dobu si jen užíval života.

Nemusel jsem prodávat Lucasfilm, stačilo někomu předat dohled nad produkcí. Ale to není odchod do důchodu. Snažil jsem se držet v pozadí, když se točilo Impérium vrací úder 89 %, když vznikal Návrat Jediho 87 %. Nedokázal jsem to.

I když to byli mí přátelé a odváděli skvělou práci, nebylo to stejné, jako bych na tom pracoval sám. Věděl jsem, že pokud to takto zkusím znovu, pravděpodobně mě to bude frustrovat.

Jsem mikromanažer, neumím si pomoct. Tak jsem se rozhodl, že to neudělám, užiji si co mám a budu se věnovat své dceři. Taky jsem chtěl vždycky postavit muzeum a říkal jsem si: „Pokud ne teď, tak už nikdy.“

Celý život jsem tvořil Star Wars – 40 let – a vzdát se toho bylo velmi, velmi bolestivé. Ale rozhodl jsem se správně. Doufal jsem, že budu mít větší slovo ve vzniku dalších tří, protože jsem na nich už začal pracovat, ale rozhodli se, že chtějí udělat něco jiného.

Občas to prostě nevyjde přesně tak, jak byste chtěli. Takový už je život.

Připomeneme, že Lucas podle starších zpráv zvažoval vrátit ve své verzi sequelové trilogie na scénu padoucha Dartha Maula a nad prodejem celé značky kdysi přemýšlel ještě před vznikem páté epizody.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: