Daredevil: Proč snímek z roku 2003 s Benem Affleckem propadl? Mohl za to i Spider-Man

26. 12. 2020 2 686×38 světlý/tmavý vzhled

Koncem devadesátých let se s pokrokem počítačových efektů začali na plátna chystat nejrůznější superhrdinové, třeba populární X-Men. Studio 20th Century Fox však krom mutantské série chystalo i snímek o nevidomém hrdinovi Daredevilovi 52 %. Ten však v původní podobě nikdy nespatřil světlo světa.

Foto: 20th Century Fox

O nástřel příběhu se zprvu pokusil scénárista J. M. DeMatteis a jeho verze je až překvapivě temná. Matta Murdocka potkáme zprvu ještě jako dítě, když ukradne policistovi jeho obušek a později zachrání slepého muže před srážkou s autem, přičemž sám přijde o zrak. V obou případech DeMatteis čerpal z komiksové předlohy.

Iron Man 3: 7 zajímavých drobností, které jste v marveláckém snímku možná přehlédli

Mattův otec Jack Murdock je pak zabit, protože odmítá prohrát zápas v boxu pro místního gangstera – podobně jako ve verzi z roku 2003. Pak už se ale děj začne v lecčem lišit. Objeví se v něm například postava barona Von Struckera z nechvalně proslulé organizace Hydra, kterého si možná pamatujete z Avengers: Age of Ultron 73 %.

Foto: Falcon

Stucker se chystá s místním bossem Kingpinem uzavřít dohodu a na zpečetění žádá smrt otce Elektry. Oba muži totiž spolu mají nevyřízené účty, Stucker například Elektru mučil během jejího dospívání.

Komplikovaný děj obsahoval třeba střetnutí Daredevila a Elektry na střeše Světového obchodního centra. Kingpin měl mladé ženě nabídnout sňatek a později by se ukázalo, že ve skutečnosti stál za smrtí jejího otce i svého bývalého zabijáka Bullseye. Ten je mimochodem v této verzi Kingpinovým synem, aby byla situace ještě složitější.

Foto: 20th Century Fox

Elektra každopádně v této verzi přežila, byť opustila město – nejspíš se pustila po stopě již zmíněného Stuckera. Daredevil se však v průběhu příběhu dokázal zbavit svých vnitřních démonů.

Zrušili je dávno před vydáním. Těchto 7 filmů jsme se nikdy nedočkali

Na první pohled to úplně nevypadá, že byl devadesátkový nástřel scénáře lepší než film, jehož jsme se nakonec dočkali v roce 2003. Server CBR nicméně připomíná, že šlo teprve o hrubou verzi, v níž dosud zůstávaly stopy starších, zamítnutých nápadů. Propletené osudy Kingpina, Elektry, Struckera a Daredevila prý fungovaly poměrně dobře. Kdyby studio víc věřilo komiksové předloze, mohli jsme se podle názoru autora článku dočkat lepšího filmu.

Foto: 20th Century Fox

Proč se tedy Daredevil tak moc proměnil? Podle všeho za to do značné míry mohl Spider-Man 76 % režiséra Sama Raimiho   z roku 2002. Ten se totiž dočkal obřího úspěchu mezi diváky a studio Fox začalo okamžitě čichat peníze. Podle Forbesu dostali tvůrci Daredevila dalších 30 milionů dolarů do rozpočtu s tím, že mají přidat víc speciálních efektů a přiblížit se tak atmosféře fantastického superhrdinského dobrodružství.

A ta Daredevilovi tak docela nesedne. Známý producent Kevin Feige  , muž nyní po letech zodpovědný za celé superpopulární univerzum Marvelu, prý původní scénář považoval za jeden z nejlepších, které se mu kdy dostaly do rukou. Hlavnímu hrdinovi rozhodně sedl lépe – směřoval podle všeho k ratingu R a mohl by tak ukázat víc násilí, vulgarity či nahoty.

 

Tvůrci místo toho přidali třeba víc romantiky, údajně na základě zpětné vazby testovacího publika, které zhlédlo raný sestřih Daredevila.

Avengers: Fanoušek vytvořil ručně animaci Hulkovy slavné scény. Musel nakreslit přes 1000 obrázků

A výsledek? Dost neslavný. Kultovní komiksový tvůrce Stan Lee   se po letech vyjádřil, že se tvůrcům postavu vůbec nepodařilo vystihnout. Představitel hlavní role Ben Affleck   zase v roce 2016 přiznal, že Daredevila nenávidí a roli Batmana v Úsvitu spravedlnosti 62 % vzal jen proto, aby konečně ztvárnil superhrdinu v dobré adaptaci. Moc mu to samozřejmě nevyšlo – ale to už je zase jiný příběh.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: