První zákon, Kronika Královraha i Trpaslíci: 5 fantasy sérií, které by opravdu měly dostat adaptaci

Datum vydání 7. 1. 2021Shlédnutí 4 251×Názory k tématu1Sdílení článku118Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Chystá se prequel Hry o trůny 91 %, seriál ze světa Pána prstenů, nová verze Narnie a celá řada dalších fantasy pokračování nebo rebootů. Nás ale mrzí, že má Hollywood rok co rok méně a méně odvahy sáhnout i mimo zavedené značky a zadaptovat nějakou žánrovou knihu, která se na plátna ještě nikdy nepodívala.

1) První zákon

Představte si Pána prstenů, kdyby byl Gandalf manipulativní, chladnokrevně kalkulující sociopat, Aragorn krvežíznívý zabiják a Frodo sebestředný floutek. Hodně zjednodušujeme, ale temná trilogie První zákon z pera britského autora Joa Abercrombieho s oblibou využívá fantasy klišé, která skvěle překroutí, ohne a změní k nepoznání.

Hobit: Jak mohla druhá středozemská trilogie vypadat, kdyby ji nenatočil Peter Jackson

Syrovostí, brutalitou i prokresleností postav se První zákon snadno vyrovná Písni ledu a ohně, respektive Hře o trůny. Sleduje však menší počet dějových linek, takže lépe odsýpá a po našem soudu má i daleko zábavnější akční scény. Co víc, Abercrombie napsal celou řadu dalších knih ze stejného univerza. Adaptaci by si jistě zasloužila i pozdější trilogie Moře střepů z jiného vesmíru, jejíž závěrečný díl se letos dočká českého vydání.

2) Tobiáš Lolness

Pro mladší diváky a ty kteří si libují v méně drastických příbězích máme taky jeden tip. Dvoudílné francouzské dobrodružství Tobiáš Lolness vypráví o národu malých lidiček, jejichž velikost se měří na milimetry. Koruna stromu je tak pro ně celým světem, který se velice liší od obvyklých fantasy kulis s draky, hrady a skřety.

Domovský strom bude potřebovat záchranu a Tobiáš se vydá na dobrodružnou cestu, která ho zavede daleko od listnatého domova.

3) Kolejmoří

Do třetice něco pro milovníky netradičních, dost bizarních příběhů. Britský spisovatel China Miéville stvořil svět, v němž lidé cestují pláněmi po moři kolejí a z palub vlaků loví nebezpečné obří krtky. Příběh se inspiroval slavnou Bílou velrybou. V textu nadužívá ampersand, aby byl ještě krapet divnější.

Hra o trůny: Vybrali jsme nejlepší epizodu z každé z osmi řad populárního seriálu

Kolejmoří asi není tak známé jako některé jiné položky na našem žebříčku, na plátně by ale vypadalo velmi originálně, takže jsme ho prostě museli zmínit.

4) Démonská série

Když padne noc, začnou se z Jádra materializovat démoni. Mají ostré zuby, drápy, někteří třeba plivou oheň. Lidé jsou proti nim skoro bezmocní. Naštěstí mají chrany – magické symboly, které démony odpuzují a tvoří proti nim bariéru. V tomto světě žijí i hrdinové Arlen, Leesha a Rojer, kteří ale nezávisle na sobě objeví nové způsoby, jak se démonům postavit.

Pětidílný cyklus ale postupem času představí další postavy a příběh se důkladně zašmodrchá. Čtenář se dočká akčních bitev, politických intrik i mocnějších a nebezpečnějších démonů, kteří disponují ďábelskou inteligencí a rádi by lidstvo úplně vyhladili. Autor Peter V. Brett navíc píše stylem, který se přímo propůjčuje případné filmové adaptaci.

5) Trpaslíci

Zapomenout ale nechceme ani na ty, kterým sednou tradičnější světy s elfy, trpaslíky a skřety. Ti by si dost možná vychutnali filmovou verzi Trpaslíků německého spisovatele Markuse Heitze. Ten na jednu stranu silně inspiroval dílem J. R. R. Tolkiena  , na stranu druhou se v ději soustředil na často opomíjený národ trpaslíků. Příběh je také docela krvavý a temný, často v něm umírají důležité postavy.

Harry Potter a nejhorší fanfikce na světě. Asi se už nikdy nedozvíme, kdo napsal My Immortal

V roce 2016 vyšla i videoherní adaptace úvodního svazku, byť se dočkala dost průměrného přijetí. I tak potvrdila, že dobrodružství podsaditých obránců Skryté země před hordami zrůd zvenčí funguje nejen na stránkách knih. Třeba se filmu jednou dočkáme.

BONUS) Kronika Královraha

Květnatý jazyk, promyšlená magie, rozsáhlý, bohatý, originální svět. Taková je Kronika Královraha, kterou mnohokrát chválil třeba i sám autor Písně ledu a ohně, George R. R. Martin  . Bonusové místo si vysloužila, přestože by měla dostat jak film, tak seriál. O obou projektech se ale celé roky jen mluví, aniž by se pořádně pohnuly dopředu. Přitom bychom vsadili boty, že by se zvládnutá adaptace snadno mohla stát silnou konkurencí třeba i pro Pána prstenů nebo Harryho Pottera.

Vždycky můžeme snít.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *