Ďáblův advokát: První Captain America je nejméně doceněným filmem z univerza Marvelu

12. 1. 2021 5 033×152 světlý/tmavý vzhled

Na ČSFD je První Avenger 68 % třetím nejhůře hodnoceným filmem z propojeného univerza Marvelu, pod hranicí sedmi bodů z deseti se drží i na IMDb. Musíme přiznat, že se tomu trochu divíme – po druhém zhlédnutí nám přijde, že první Captain America zestárl velice dobře. Položil základy pro mnoho navazujících filmů a zároveň stihl i odvyprávět vlastní příběh.

Mirek Dušín

Foto: Falcon

Snímku podle našeho názoru v době premiéry uškodilo srovnávání s Iron Manem. Charismatický hrdina Roberta Downeyho jr.   totiž nešetřil sarkasmem, nestyděl se za svou superhrdinskou identitu a nově nabyté schopnosti si dovedl užít. Důrazem na ostrovtip a image bad boye se příjemně lišil od mnoha ostatních filmových superhrdinů své doby.

Captain America: Seřadili jsme 10 hrdinových nejlepších scén napříč univerzem Marvelu

Správňák Cap tudíž mohl ve srovnání vypadat jako krok zpět, relikt zašlých časů. Nikdo ještě nemohl tušit, že se Captainova touha po spravedlnosti v budoucnu stane roznětkou jeho charakterového vývoje. Neměli jsme zdání, že se jednou dočkáme Capova konfliktu právě s Tonym Starkem, který v lecčem představuje hrdinův pravý opak.

Víc emocí

Foto: Falcon

V průběhu let navíc ideály sebeobětování a statečnosti nenápadně mizí z komiksových filmů. Poslední dva díly Avengers ukázaly genocidu celého vesmíru, ale dozvěděli jsme se jen málo o tom, jak traumatické události prožívali obyčejní lidé. Stále méně a méně vídáme dříve obvyklé klišé, kdy musí hrdina zachraňovat nevinné přihlížející během souboje s padouchem.

Captain je ale v Prvním Avengerovi hrdinou bez kompromisů. Skočí na granát, aby zachránil ostatní vojáky – přesto, že ho vesměs neměli rádi. Nevzdává se tváří v tvář silnějším protivníkům, kteří ho šikanují.

Marvel se v posledních letech hodně spoléhá na ironický podtón, dělá si sám ze sebe legraci a často nebere moc vážně. I temná Endgame 83 % je plná easter eggů, fanservisu a hlášek. První Avenger se ale bere o něco vážněji a když mu dáte šanci, docela to funguje. Stevovo loučení se s Peggy v závěru vás dost možná opravdu dojme.

Vedlejší postavy

Foto: Falcon

Jakkoli ale Chris Evans   hned napoprvé zvládl roli Captaina na výbornou, zapomínat nesmíme ani na výkony jeho kolegů. Poprvé se ukázal Sebastian Stan   alias pozdější Winter Soldier, padoucha ztvárnil tradičně vynikající Hugo Weaving  . Doktora Erskina si zahrál Stanley Tucci  , amerického plukovníka zase Tommy Lee Jones  .

Když nadlidské schopnosti nestačí: 5 režisérů, kteří odmítli točit superhrdinský snímek

Vyzdvihnout ale musíme hlavně Hayley Atwell   coby Peggy Carter, která si v MCU roli ještě několikrát zopakovala. Za zmínku ještě stojí skvělý Toby Jones   aka Arnim Zola či Natalie Dormer   v drobné roličce rok předtím, než poprvé zazářila jako Margaery Tyrell ve Hře o trůny 91 %.

Počítačové efekty

Foto: Falcon

Pochválit musíme i vizuální stránku snímku, která za deset let takřka nezestárla. Vyzáblý, neduživý Steve Rogers před aplikací supervojáckého séra vypadá pořád uvěřitelně. Všemožné zbraně, přístroje a vynálezy Hydry působí přesně tak futuristicky, jak si to ve filmu zasazeném do druhé světové války mohou dovolit.

Záporák Red Skull zase vypadal, jako by přímo vyskočil z komiksových stránek. Zmínit musíme hlavně scénu, v níž si sundá svou masku lidského obličeje a odhodí ji do plamenů.

Až moc propojení

Foto: Falcon

Pokud něco po letech prvního Captaina trochu sráží, je to paradoxně jedna z jeho největších sil – napojenost na širší vesmír MCU. Je skvělé vidět přátelství Steva a Buckyho či třeba mladého Howarda Starka, Teserakt… film ale chvílemi působí až trochu přeplněně.

Spider-Man 2: Pavouk versus Dr. Octopus. 10 zajímavostí o kultovním superhrdinském snímku

Nejvíc se to podle našeho názoru projevuje v samotném závěru, kdy stěží stihneme prožít hrdinovu oběť a už už spěcháme potkat Nicka Furyho a lákat diváka na nadcházející Avengers 83 %. Přestože samotná scéna nefunguje špatně, odsouvá do pozadí události předcházejícího snímku jen jako jakousi nedůležitou epizodu.

Soundtrack

Foto: Falcon

Skončit ale chceme na pozitivní notě. Doslova protože pochválíme ještě hudbu Alana Silvestriho  . Stejný skladatel pracoval i na Avengers: Infinity War a Endgame. Není proto divu, že hudba znovu zazní v okamžiku, kdy Captain poprvé použije Thorovo kladivo proti Thanosovi.

První Captain i po dekádě od premiéry stojí za druhé zhlédnutí. Hodnocení mu dle našeho názoru dost křivdí. V našich očích rozhodně obstál líp, než třeba druhé díly Iron Mana 73 % či Thora 73 %. A když už čas Steva Rogerse v MCU skončil, je možná ideální doba zavzpomínat na jeho začátky.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: