Pán prstenů: Seriál zveřejnil synopsi příběhu. Prozradíme, co se z ní dá vyčíst

14. 1. 2021 6 818×109 světlý/tmavý vzhled

Nadcházející středozemský seriál Amazonu nedávno odhalil oficiální synopsi, z níž se vůbec poprvé dozvídáme něco málo o příběhu – konkrétně do které části Druhého věku bude zhruba zasazen a jaká zajímavá místa v něm uvidíme. V tomto článku se na zveřejněné informace mrkneme pod drobnohledem.

Foto: Warner Bros.

Začneme ale plným zněním synopse, kterou jsme pro vás přeložili:

Hrdinské příběhy legendárního Druhého věku středozemské historie se vůbec poprvé podívají na obrazovky v nadcházejícím seriálu od Amazon Studios.

Velkolepý, dramatický příběh se odehrává tisíce let před událostmi Hobita a Pána prstenů z pera J. R. R. Tolkiena. Diváci se podívají do doby v níž se zrodily mocné síly, království došla ke slávě či k pádu.

Nepravděpodobní hrdinové prošli zkouškami, naděje visela na tenoučkém vlásku a největší zloduch, který kdy vyšel z Tolkienova pera, se snažil ponořit celý svět do temnoty.

Seriál začne v době relativního míru a bude sledovat celou řadu postav, od povědomých až po úplně nové. Ty budou muset čelit dlouho obávanému návratu zla do Středozemě.

Od nejčernějších hlubin Mlžných hor přes majestátní lesy elfí metropole Lindonu až po dech beroucí ostrovní království Númenor – říše a postavy ze všech koutů mapy si vydobijí odkaz, který přetrvá dlouho po jejich zániku.

Lindon

Foto: Warner Bros.

Elfí říše vznikla hned na počátku Druhého věku a rozkládala se na severozápadě Středozemě, poměrně blízko pozdějšího Kraje. Její součástí byly i Šedé přístavy, odkud v závěru Návratu krále odjeli Bilbo, Frodo, Gandalf a další hrdinové do Zemí neumírajících.

Pán prstenů: Boromirův vrah i tajuplný elf Figwit. Středozemské postavy, které v knihách nenajdete

Lindonu vládl poslední velekrál Noldor Gil-galad, mocný panovník, který nakonec padl v bitvě na svazích Hory osudu v souboji se samotným Sauronem. S jeho smrtí Lindon jako říše víceméně zanikl, byť v již zmíněných Šedých přístavech stále přebývali zbytky původního obyvatelstva.

Númenor

Foto: Warner Bros.

Ostrovní říše Aragornových předků, dlouhověkých Dúnadanů. Tito vynikající mořeplavci a objevitelé postavili třeba pozdější Sarumanovu věž Orthank či pevnost Minas Anor, z níž se později stalo hlavní město nástupnického Gondoru, Minas Tirith.

Pán prstenů a Hobit: Jak by měly vypadat postavy, kdyby se tvůrci přesně drželi knih

Moc Númenorejců však časem způsobila, že zpychli a začali závidět elfům a Valar jejich nesmrtelnost. Jejich poslední král navíc zajal Saurona a přivedl si ho ke dvoru, aniž by si uvědomil, že se tím vydává všanc manipulacím Temného pána. Ten skutečně dokázal velkou říši definitivně rozvrátit a přivést ji k pádu v závěru Druhého věku.

Největší zloduch

Foto: Warner Bros.

Sauron je mimochodem i tím největším zloduchem ze synopse, byť se mocí nevyrovnal svému předchůdci, prvnímu Temnému pánovi Morgothovi. Ten se nicméně v seriálu neobjeví, neboť byl poražen na konci Prvního věku. Jeho služebník Sauron tehdy uprchl a skryl se, načež po několika staletích začal budovat svou vlastní říši zla.

Hobit: Jak mohla druhá středozemská trilogie vypadat, kdyby ji nenatočil Peter Jackson

Zvolil k tomu vychytralý způsob – tvářil se jako přítel a vlichotil se do přízně elfích kovářů, načež s nimi začal kovat Prsteny moci. Právě touto kapitolou z dějin Středozemě nejspíš celý seriál započne. Všechno sedí: návrat zla, vzestup a pád říší i zmínka o Mlžných horách (trpaslíci z Morie totiž byli dobrými přáteli elfských kovářů z Eregionu). Originální anglická verze synopse zmiňuje doslovně, že velké síly budou ukovány (forged), což dále nahrává naší hypotéze.

Pokud bychom tedy museli tipovat, odhadneme, že děj začne někdy okolo roku 1200 Druhého věku, kdy Sauron poprvé přijal líbivou podobu a vydal se nabídnout své schopnosti elfům pod záminkou, že ho vyslali sami Valar. Možná se ale vydáme až do 17. století, kdy už vznikl Jeden prsten a začala první válka o osud Středozemě.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 22512

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 504

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 470

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

20. 9. Aleš 5467

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 4456

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: