Ben Hur, Temný rytíř i Zkrocená hora. 7 filmů, které se v Číně vůbec nepodívaly do kin

20. 1. 2021 2 276×119 světlý/tmavý vzhled

Dostat se do čínských kinosálů není jednoduché. V zemi existují přísné kvóty na zahraniční filmy a tamní cenzoři je mohou zakázat z mnoha důvodů – od příliš realistického násilí až třeba po domnělou propagaci pověr. Neprojde samozřejmě žádný snímek, který by kritizoval tamní režim. Dnes si povíme, co Číňanům vadilo v několika konkrétních případech.

1) Ben Hur

Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Teď nemyslíme nedávný remake z roku 2016, který u diváků i kritiků propadl. Dokonce ani úspěšný velkofilm z konce padesátých let, jemuž se dařilo podstatně lépe (i když ani ten komunistickou cenzurou neprošel). Řeč je o verzi z roku 1925, v anglickém originále pojmenované Ben-Hur: A Tale of the Christ 80 %.

Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

Pro pořádek musíme zmínit, že tehdy podle všeho ještě film necenzurovali komunisté, kteří se definitivně chopili moci až po druhé světové válce.

Číňanům vadily scény narození Krista, betlémské hvězdy, léčení malomocných a dalších Ježíšových zázraků spojených s jeho životem a smrtí. Podle cenzorů se jednalo o absurdní fikci, která podporuje pověrčivost. Snímek označili za křesťanskou propagandu.

2) Tomb Raider: Kolébka života

Foto: Bontonfilm

Snímek 50 % o Laře Croft s Angelinou Jolie   v hlavní roli do čínských kin také nedorazil, byť se v Říši středu zčásti odehrává. Podle cenzorů film vyobrazil jejich stát jako zemi zmítanou chaosem. „Přijde mi, že Západ prezentuje Čínu se zlovolným záměrem,“ citovala BBC nejmenovanou osobu, která o distribuci Tomb Raidera rozhodovala.

„Film nerozumí čínské kultuře. Nechápe, v jaké situaci je Čína z hlediska bezpečnosti. Nemohou tu působit žádné tajné spolky,“ pokračovalo vyjádření.

3) Temný rytíř

Foto: Warner Bros.

V Číně se nepromítal ani kultovní superhrdinský snímek 90 % Christophera Nolana  . Není divu. Batman v něm cestuje do Číny, aby tam unesl zlotřilého podnikatele a předal ho v Gothamu spravedlnosti. Vzhledem k této dějové linii se studio Warner Bros. dokonce ani nepokusilo film do nejlidnatější země světa dostat.

4) Zkrocená hora

Foto: Bioscop

Příběh o lásce dvou kovbojů dostal červenou s ohledem na senzitivní téma, jímž se zabývá – tedy homosexualitou. Ta byla v době premiéry už v Číně legální, cenzoři se ji ale zdráhali uvádět do mediálního mainstreamu. Zkrocená hora 79 % se tak musela prodávat na pirátských discích DVD.

Kniha versus film: 5 autorů, kteří nesnášeli adaptace svých děl a 5 autorů, kteří byli nadšení

Když ale režisér Ang Lee   získal Oscara, Čína trochu paradoxně jeho úspěch vyzdvihovala. „Číňané všude po světě mohou být na Anga Leeho hrdí,“ psaly noviny China Daily. „Je triumfem čínského filmového talentu.“ Lee navíc pochází z Tchaj-wanu, nad nímž čínská vláda fakticky nemá kontrolu.

5) Šílený Max: Zběsilá cesta

Foto: Freeman Ent.

Co přesně se nelíbilo na akčním snímku 80 % z roku 2015, tak úplně netušíme. Dost možná ale za neuvedení snímku na lukrativním čínském trhu mohly dystopické motivy příběhu. Ten se odehrává v temné budoucnosti, kdy se lidstvo propadlo do hlubin barbarství, plodné ženy jsou majetkem a zajatci slouží jako zdroj čerstvé krve pro rakovinou prožrané válečníky.

6) Kryštůfek Robin

Foto: Falcon

Film s Ewanem McGregorem   v hlavní roli ale neobsahuje žádné násilné scény a stejně mu dveře zůstaly uzavřeny. Podle zdroje serveru Hollywood Reporter za to dost možná mohl medvídek Pú, k němuž bývá kritiky často přirovnáván čínský prezident Si Ťin-pching.

Když na to upozornil ve své show populární John Oliver  , zablokovaly čínské úřady HBO. Kryštůfek Robin 75 % šel do kin jen o pár týdnů později.

Star Wars prequely: Jak dnes vypadají herci? Povíme také, co v uplynulých 15 letech natáčeli

Podle insiderů je ale pravděpodobnější jiné vysvětlení, totiž že se Kryštůfek Robin jednoduše nevlezl do limitu, který mají Číňané pro zahraniční produkci nastavený.

7) Návrat do budoucnosti

Foto: Pannonia Ent.

Kultovní komedie o cestování časem do východoevropské země nesměla právě kvůli svému ústřednímu motivu. Čína sice oficiálně zakázala fiktivní výpravy do minulosti až v roce 2011, Návrat do budoucnosti 89 % však ani předtím do sálů nebyl vpuštěn. Film ale paradoxně později mohl legálně vyjít na discích DVD.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 10607

Aquaman porazil Temného rytíře a stal se nejvýdělečnějším DC filmem

28. 1. Aleš 4459

Joker se brzy stane nejvýdělečnějším erkem, Robert Pattinson ho ještě neviděl

21. 10. Aleš 440

Marvel: Přehledně jsme shrnuli, jakých nových filmů a seriálů se v příštích letech dočkáme

22. 7. Aleš 390

Batman: Dave Bautista by se ukázal jako Bane, kdyby dostal příležitost

13. 6. Aleš 1375

Smrtonosná past: Alan Rickman přišel se změnou scénáře, střílení ho zpočátku znervózňovalo

Dnes Aleš

Vznik Hobita: Bilbo mohl zabít Šmaka kopím, trpaslíci neměli být ani trochu chamtiví

Včera Aleš 27

Harry Potter: Emma Watson chtěla občas režiséra zabít, zprvu se jí nelíbilo rozdělení poslední knihy

6. 3. Aleš 29

Titanic: Matthew McConaughey se zprvu domníval, že roli Jacka Dawsona získal

5. 3. Aleš 8

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348