Terminátor 3: Schwarzenegger si vyjednal tučnou výplatu, s filmem vyrazil za vojáky do Iráku

22. 1. 2021 7 561×192 světlý/tmavý vzhled

Fanouškům v době premiéry vesměs přišlo, že Terminátor 3 74 % nedosáhl kvality svých dvou kultovních předchůdců. S odstupem času si však film našel i své příznivce – zvlášť poté, co si novější snímky jako Genisys 64 % či Temný osud 66 % z kin odnesly mizerné reakce a často dokonce výsměch.

1) Nikdo se nechtěl vrátit

Foto: TriStar Pictures

Sérii každopádně považovali tvůrci za unavenou už po Dni zúčtování 91 %. Režisér James Cameron   sice zprvu pracoval na pokračování, pak se ale zapletl do sporů ohledně práv a rozhodl se, že se raději bude věnovat dalším svým projektům. Třetího dílu se proto vzdal.

Terminátor: Seřadili jsme všechny dosavadní filmy od nejlepšího po nejhorší

Linda Hamilton   alias Sarah Connor si dokonce přečetla scénář, ale nezamlouval se jí. „Příběhová linie mé postavy v prvních dvou [filmech] byla zcela kompletní,“ vysvětlila své rozhodnutí nevrátit se. „Ve třetím díle byla jen zanedbatelnou postavou.“

Bez Camerona se zdráhala pokračovat i hlavní hvězda. Arnold Schwarzenegger   však nakonec dal na režisérova slova, ať si prostě řekne o spoustu peněz.

2) Drahý terminátor

Foto: Falcon

A spoustu peněz taky dostal. Podle všeho bezmála 30 milionů tehdejších dolarů, bodyguarda, limuzínu, třípokojové luxusní bydlení či třeba dvacetiprocentní podíl z prodeje reklamních předmětů, disků DVD či videohry na motivy filmu. A zmínili jsme už královský rozpočet na lety tryskáčem?

Nutno podotknout, že si Schwarzenegger nenechal všechny ty peníze jen pro sebe. Když se tvůrci zdráhali natočit scénu, v níž jeřáb během honičky rozdrtí průčelí několika budov, herec ji zaplatil z vlastní kapsy. Tvůrci museli domy pro účely produkce přímo postavit, protože v reálné ulici by jim tolik ničení pochopitelně neprošlo.

3) Praktické efekty

Foto: Falcon

Přestože počítačová magie prodělala od časů druhého Terminátora překotný vývoj, neváhali tvůrci trojky sáhnout i po osvědčených praktických efektech. Opět najali legendárního odborníka Stana Winstona, s nímž dříve spolupracoval sám Cameron.

7 zajímavostí o filmu Terminator Salvation. Tvůrce inspiroval Černobyl, John Connor mohl zemřít

Vznikly například robotické kopie Schwarzeneggera a herečky Kristanny Loken  , která ztvárnila model T-X, hlavní záporačku filmu. Tvůrci kvůli filmu sestavili opravdové androidy – tomu se říká zápal pro věc.

4) Sebevražedný John

Foto: Falcon

Ve starší verzi scénáře se měla postava Johna Connora v lecčem lišit od té, která se nakonec dostala do snímku. Hrdina měl propadnout depresím z toho, že vlastně jeho život bez boje proti strojům ztratil smysl a dokonce prý uvažoval nad sebevraždou.

Roli si mimochodem mohl zopakovat Edward Furlong   ze dvojky, ten měl ale v té době problémy s drogami a tvůrci se proto rozhodli najít pro postavu nového představitele.

5) Fanouškův scénář

Foto: Falcon

Během let mezi druhým a třetím dílem sepsal fanoušek jménem Daniel L. Perez fanouškovský scénář pokračování, které nazval Terminátor 3: Armageddon. Sarah a John v něm měli bojovat hned se třemi terminátory zároveň. Zápletka se opírala o časový paradox. Když hrdinové zničili Skynet, neměl John důvod posílat Kyla Reese do minulosti za svou matkou a nikdy by se tak nenarodil.

Vetřelci: Nebýt Terminátora, film by nevznikl. Režisér James Cameron musel potlačit povstání štábu

S tímto scénářem se Perez pokusil oslovit studio a v roce 1996 nahrál celý text na internet. Na to, že internet v domácnostech stále prožíval své dřevní doby, se scénář dočkal mnoha přečtení. O díle informoval třeba i známý časopis Empire. Prehistoricky vypadající web projektu je dokonce online dodnes.

6) Speciální promítání

Foto: Falcon

Po dokončení snímku s ním Schwarzenegger zamířil do Iráku, kde jej promítl americkým vojákům, kteří tehdy v zemi bojovali proti režimu Saddáma Husajna. Herec dokonce promluvil z jednoho z paláců, které iráckému prezidentovi patřily. Jeden z vojáků tehdy pro BBC přiznal, že si myslel, že je Schwarzenegger větší.

7) Netradiční konkurz

Foto: Falcon

Běžně sehrají uchazeči o roli během konkurzu třeba nějaký ten dialog, aby se ukázalo, jakou mají chemii s ostatními hvězdami. V případě terminátorky T-X měla však Kristianna Loken trochu jiný úkol. Tvůrce filmu hlavně zajímalo, zda umí chodit jako robotka a tvářit se přitom dostatečně výhružně.

Vybrali ji údajně ze zhruba 10 000 uchazeček.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

7. 2. Aleš 161198

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 518

Zabili ho vetřelec, terminátor i predátor. Bill Paxton si zahrál ve všech osmdesátkových hitech

9. 5. Aleš 398

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 1352

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: