Ďáblův advokát: Princ z Persie je dodnes jedním z nejlepších filmů podle videohry

29. 1. 2021 2 955×182 světlý/tmavý vzhled

Dnes se v naší nepravidelné sérii o nedoceněných filmech podíváme na jeden z nejlepších filmů podle videoher, který doposud vznikl. V databázích se zpravidla těší průměrnému hodnocení okolo 7 bodů z deseti, kritici ho ale strhali a sešlo i s někdejších plánů na pokračování. I po deseti letech nás to trošku mrzí.

Herecké výkony

Foto: Falcon

Tvůrcům se podařilo obsadit řadu povědomých tváří. Jake Gyllenhaal   ztvárnil hlavního hrdinu Dastana obstojně, byť mu scénář trochu podrážel nohy. Princ je v něm totiž zcela stereotypním protagonistou a vrcholným projevem jeho charakteru je občasná drzost a rošťáctví.

Film proto táhnou hlavně Gemma Arterton   v roli sličné, ale i vychytralé princezny Taminy a také vedlejší postavy. Ben Kingsley   dokáže prodat i stereotypní postavu zlého strýce a Alfred Molina  , známý třeba ze Spider-Mana 2 74 %, dostal příležitost předvést komediální talent.

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Vůbec skoro všichni zúčastnění působí dojmem, že si natáčení docela užívali.

Akční scény

Foto: Falcon

Původní videohra z roku 1989 získala popularitu díky svým plynulým animacím, založeným na skutečných lidských pohybech. Princ v ní visel nad nabroušenými ocelovými špicemi, běhal po padajících plošinách a šermoval s s nepřáteli. Pozdější hry pak přidaly třeba ještě běhání po stěnách a další mechaniky. Akci má Princ prostě v krvi.

Tvůrci filmu (na kterém se mimochodem podílel i původní herní tvůrce Jordan Mechner) to dobře chápali. Veškerá akce napříč adaptací má skvělou choreografii a působí i krapet videoherně – vesměs v dobrém, třeba když je okořeněná o prvky vracení času.

Foto: Falcon

Dočkáme se dokonce i přepadů z výšky či skoků z vyvýšených plošin, díky kterým působí Princ z Persie víc jako adaptace Assassin's Creed než samotný film Assassin's Creed 58 %.

Prohnaní padouši: 10 herců, kteří umějí perfektní filmové záporáky

Vyzdvihnout musíme zejména úvodní dobytí města, v němž své schopnosti předvede Dastan a pak třeba ještě souboj vrhačů nožů ve finále.

Audiovizuální stránka

Foto: Falcon

Některé počítačové efekty už s odstupem let úplně nepřesvědčují. Vesměs ale musíme filmu nechat, že by nedělal ostudu, ani kdyby dorazil do kin před několika měsíci. Svěžím dojmem působí design budov, oděvů a zbraní, který pochopitelně čerpá z orientální kultury.

Největší pochvalu ale zaslouží soundtrack Harryho Gregsona-Williamse  , který se už dříve vytáhl třeba hudbou k prvním dvěma dílům Letopisů Narnie. Soundtrack má snadno zapamatovatelné motivy a využívá hudební nástroje, které si divák okamžitě spojí s prostředím Persie.

Achillova pata

Foto: Falcon

Filmu podráží nohy vlastně jen scénář, který je většinu času předvídatelný a hlavně v závěru zklame tím, že vymaže takřka všechny dosavadní události. Předem podráží nohy potenciálnímu pokračování, protože by se staré známé postavy musely nejprve znovu seznámit. Navíc se z děje vytrácí napětí, neboť dějový zvrat až příliš snadno vyřeší všechny předcházející katastrofy a film se dočká vcelku nudného happy endu.

Velkolepá střetnutí. 10 bitev z fantasy filmů, kde se hrálo o všechno

Samo se nabízí srovnání s Piráty s Karibiku – studio Disney se ostatně netajilo, že chce úspěch starší série zopakovat. Prokletí Černé perly 84 % se ale na rozdíl od Prince nebálo zachovat vývoj postav a nechat konec aspoň trochu otevřený.

V americkém tisku také na adresu Prince z Persie opakovaně zněla kritika, že tvůrci nezachovali etnickou identitu postav a obsadili herce bledé pleti.

Verdikt

Foto: Falcon

Film moc dobře ví, čím je. Béčkovou dobrodružnou akcí s efektním šermováním a trochou digitální magie. S odstupem let nám přijde až občerstvující, že se v žádné fázi nepokouší stát ničím jiným. Chybí plané snahy o hlubokomyslnost na styl superhrdinských filmů Zacka Snydera  , ale i neustálá snaha o pomrkávání na diváka konkurenčního Marvelu.

Díky tomu nemá film ani dvě hodinky a nehrozí tolik, že budete mít po titulcích chuť vrátit celý ten čas a pustit si něco záživnějšího. Pokud nehledáte víc, než jen příjemnou zábavu na jeden večer, Prince z Persie se vůbec nebojíme doporučit.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Dorazil druhý trailer na prequel Kingsmana, učí tajné agenty používat padák

30. 9. Aleš 423

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

7. 10. Aleš 15238

Ďáblův advokát: Chceme další praštěná akční béčka, jako je Jeníček a Mařenka

1. 8. Aleš 16198

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: