Ďáblův advokát: Princ z Persie je dodnes jedním z nejlepších filmů podle videohry

29. 1. 2021 2 598×128 světlý/tmavý vzhled

Dnes se v naší nepravidelné sérii o nedoceněných filmech podíváme na jeden z nejlepších filmů podle videoher, který doposud vznikl. V databázích se zpravidla těší průměrnému hodnocení okolo 7 bodů z deseti, kritici ho ale strhali a sešlo i s někdejších plánů na pokračování. I po deseti letech nás to trošku mrzí.

Herecké výkony

Foto: Falcon

Tvůrcům se podařilo obsadit řadu povědomých tváří. Jake Gyllenhaal   ztvárnil hlavního hrdinu Dastana obstojně, byť mu scénář trochu podrážel nohy. Princ je v něm totiž zcela stereotypním protagonistou a vrcholným projevem jeho charakteru je občasná drzost a rošťáctví.

Film proto táhnou hlavně Gemma Arterton   v roli sličné, ale i vychytralé princezny Taminy a také vedlejší postavy. Ben Kingsley   dokáže prodat i stereotypní postavu zlého strýce a Alfred Molina  , známý třeba ze Spider-Mana 2 74 %, dostal příležitost předvést komediální talent.

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Vůbec skoro všichni zúčastnění působí dojmem, že si natáčení docela užívali.

Akční scény

Foto: Falcon

Původní videohra z roku 1989 získala popularitu díky svým plynulým animacím, založeným na skutečných lidských pohybech. Princ v ní visel nad nabroušenými ocelovými špicemi, běhal po padajících plošinách a šermoval s s nepřáteli. Pozdější hry pak přidaly třeba ještě běhání po stěnách a další mechaniky. Akci má Princ prostě v krvi.

Tvůrci filmu (na kterém se mimochodem podílel i původní herní tvůrce Jordan Mechner) to dobře chápali. Veškerá akce napříč adaptací má skvělou choreografii a působí i krapet videoherně – vesměs v dobrém, třeba když je okořeněná o prvky vracení času.

Foto: Falcon

Dočkáme se dokonce i přepadů z výšky či skoků z vyvýšených plošin, díky kterým působí Princ z Persie víc jako adaptace Assassin's Creed než samotný film Assassin's Creed 58 %.

Prohnaní padouši: 10 herců, kteří umějí perfektní filmové záporáky

Vyzdvihnout musíme zejména úvodní dobytí města, v němž své schopnosti předvede Dastan a pak třeba ještě souboj vrhačů nožů ve finále.

Audiovizuální stránka

Foto: Falcon

Některé počítačové efekty už s odstupem let úplně nepřesvědčují. Vesměs ale musíme filmu nechat, že by nedělal ostudu, ani kdyby dorazil do kin před několika měsíci. Svěžím dojmem působí design budov, oděvů a zbraní, který pochopitelně čerpá z orientální kultury.

Největší pochvalu ale zaslouží soundtrack Harryho Gregsona-Williamse  , který se už dříve vytáhl třeba hudbou k prvním dvěma dílům Letopisů Narnie. Soundtrack má snadno zapamatovatelné motivy a využívá hudební nástroje, které si divák okamžitě spojí s prostředím Persie.

Achillova pata

Foto: Falcon

Filmu podráží nohy vlastně jen scénář, který je většinu času předvídatelný a hlavně v závěru zklame tím, že vymaže takřka všechny dosavadní události. Předem podráží nohy potenciálnímu pokračování, protože by se staré známé postavy musely nejprve znovu seznámit. Navíc se z děje vytrácí napětí, neboť dějový zvrat až příliš snadno vyřeší všechny předcházející katastrofy a film se dočká vcelku nudného happy endu.

Velkolepá střetnutí. 10 bitev z fantasy filmů, kde se hrálo o všechno

Samo se nabízí srovnání s Piráty s Karibiku – studio Disney se ostatně netajilo, že chce úspěch starší série zopakovat. Prokletí Černé perly 84 % se ale na rozdíl od Prince nebálo zachovat vývoj postav a nechat konec aspoň trochu otevřený.

V americkém tisku také na adresu Prince z Persie opakovaně zněla kritika, že tvůrci nezachovali etnickou identitu postav a obsadili herce bledé pleti.

Verdikt

Foto: Falcon

Film moc dobře ví, čím je. Béčkovou dobrodružnou akcí s efektním šermováním a trochou digitální magie. S odstupem let nám přijde až občerstvující, že se v žádné fázi nepokouší stát ničím jiným. Chybí plané snahy o hlubokomyslnost na styl superhrdinských filmů Zacka Snydera  , ale i neustálá snaha o pomrkávání na diváka konkurenčního Marvelu.

Díky tomu nemá film ani dvě hodinky a nehrozí tolik, že budete mít po titulcích chuť vrátit celý ten čas a pustit si něco záživnějšího. Pokud nehledáte víc, než jen příjemnou zábavu na jeden večer, Prince z Persie se vůbec nebojíme doporučit.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor