7 zajímavostí o Godzille: Bojovala se superhrdinským týmem Avengers i s malou krysou

Datum vydání 2. 2. 2021Shlédnutí 8 719×Sdílení článku77Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Nedávno vyšel trailer, který láká na velkolepý filmový souboj Godzilly a King Konga  . Při této příležitosti jsme se rozhodli mrknout do historie prvního zmíněného monstra a vybrat z ní pár méně známých zajímavostí. Věděli jste třeba, o kolik se ještěr během let na stříbrném plátně zvětšil?

1) Jak Godzilla rostla

Foto: Falcon

Původní Godzilla měřila jen zhruba okolo padesáti metrů – v domovském Japonsku ostatně tehdy byly vyšší budovy spíš vzácností. Aby mohla ale příšera efektivně demolovat moderní metropole, zvětšila se během let do přibližně dvojnásobných rozměrů. Blíž k původním rozměrům se Godzilla vrátila v adaptaci Rolanda Emmericha   z roku 1998, která však nebyla dobře přijata.

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

Možná i proto se nová americká verze z roku 2014 rozhodla ukázat dosud nejmohutnější verzi, která se kdy objevila v hraném snímku – ještěr tehdy měřil necelých 110 metrů. Navazující snímek Král monster 52 % pak odhalil, že Godzilla ještě o nějakých dalších deset metrů povyrostla v mezičase. Mrkněte na srovnání.

Japonci se ale nemohli nechat zahanbit. V nedávné anime verzi nechali potvoru vyrůst do tří set metrů. Však mrkněte na ukázku.

2) Bojovala proti Avengers

Foto: Falcon

King Kong není jediným důstojným protivníkem, s nímž se Godzilla během let pustila do křížku. V komiksové sérii čelila i superhrdinům Marvelu, konkrétně třeba týmu Avengers a Fantastické čtyřce. Podařilo se nám dokonce dohledat, jak střetnutí přesně probíhalo.

Ledovec na Aljašce se roztříštil a Godzilla vylezla ven. S.H.I.E.L.D. se neúspěšně snažil netvora zastavit a pronásledoval ho napříč Spojenými státy s helicarrierem. V New Yorku proběhla bitva s dalšími monstry, ale i s Avengers a dalšími hrdiny.

Foto: Warner Bros.

Jeden plán dokonce počítal s tím, že Hank Pym aka Ant-Man Godzillu zmenší pomocí své technologie. Hrdinové s ním zdánlivě uspěli a zavřeli ještěra do malé klece, odkud ale záhy utekl a ve stokách města svedl velkolepý souboj… s krysou. Tady máte obrázky.

Přes přání fanoušků i části autorského týmu se Godzilla bohužel nikdy nestřetla s Hulkem, který podobně jako ona sama vznikl vlivem radiace.

3) Přežije všechno

Foto: Warner Bros.

V některých verzích je Godzilla potomkem dinosaurů, který vyrostl do gigantických rozměrů vlivem jaderného bombardování. Přečkala tudíž vyhlazení všech svých nejbližších příbuzných i atomový útok. V různých verzích ale odolala ještě ničivějším zkouškám.

Zrušili je dávno před vydáním. Těchto 7 filmů jsme se nikdy nedočkali

Vydržela ponoření do lávy a dokonce i drcení mezi litosférickými deskami či přímý zásah meteoritem. A to vůbec nezmiňujeme tu spoustu soubojů s jinými velkými potvorami.

Podle Godzilly dostalo jméno i skutečné zvíře, dinosaur gojirasaurus. Žil ve svrchním triasu, ale byl pochopitelně mnohem menší než filmové monstrum.

4) Americký kostel

Foto: Vertical Ent.

Třítisícová vesnice Zillah v americkém státě Washington hostí skulpturu ikonického ještěra, který drží v jedné ruce kříž a ve druhé ceduli. Stojí vedle tamního kostela Church of God, takže vám asi dojde, že vznikla díky vtipné slovní hříčce – Church of God, Zillah.

Místní duchovní řekl v roce 2000 listu Seattle Times, že zvažuje na ceduli vypisovat data bohoslužeb. Godzillu mu darovali dva ze sboru věřících, kteří ji ručně vyrobili.

5) Málem byla chobotnicí

Foto: Vertical Ent.

Když tvůrci původního japonského snímku vymýšleli monstrum, neměli ještě úplně jasno ohledně toho, jak by mělo přesně vypadat. V jedné fázi dokonce zvažovali, že půjde o obří chobotnici, aby se odlišili od amerického snímku The Beast From 20,000 Fathoms.

Ten Godzillu přímo inspiroval – však posuďte sami. Atomová zkouška za polárním kruhem probudí dinosaura z hibernace a ten pak vyrazí do New Yorku, kde se před dávnými věky vyklubal. Zní to povědomě, ne?

6) Snaha ušetřit

Foto: Vertical Ent.

Zatímco ale dinosaurus v americkém snímku vznikl pomocí stop-motion animace, Japonci jednoduše vyrobili kostým lidskému herci. Ten zprvu údajně vážil zhruba sto kilogramů, takže museli přijít s novou, odlehčenou verzí. Stop-motion animace přišla tvůrcům příliš drahá. Museli by vyrobit modely města i Godzilly a při každém pohybu je nově naaranžovat.

Rozestoupená voda, kostlivci i odtékající obličej. 10 nejlepších triků, které vznikly bez počítače

Herec se prý v kostýmu nesmírně potil.

7) Mýtus o souboji

Foto: Vertical Ent.

Nadcházející snímek Godzilla vs Kong není prvním, v němž se oba giganti střetli. O předchozím hitu King Kong vs. Godzilla 64 % však dlouhá léta koloval mýtus, že v americké verzi vyhrál opičák a v japonské ještěr – tedy že tvůrci natočili alternativní konce pro oba angažované národy. Ve skutečnosti ale obě publika viděla stejné finále. To, v němž triumfoval King Kong.

Uvidíme, jak dopadne jejich druhé střetnutí letos.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *