Komu dřív patřil Gandalfův meč? Představíme 10 nejmocnějších elfů ze světa Pána prstenů

Datum vydání 3. 2. 2021Shlédnutí 11 202×Názory k tématu1Sdílení článku176Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Zatímco ve Třetím věku už Tolkienovi   elfové mizeli ze světa a ztráceli na významu, v dřívějších časech vybojovali mnoho slavných bitev a čelili zlu prvního Temného pána Morgotha, jemuž i sám Sauron jenom sloužil. O jejich statečnosti vesměs vědí jen čtenáři Silmarillionu – proto jsme se rozhodli jejich příběhy přiblížit i těm, kteří zatím jen viděli středozemské filmy.

10) Maedhros

Foto: Warner Bros.

Vznešený princ, kterého Morgoth zákeřně zajal během vyjednávání. Maedhros visel třicet let za zápěstí ze svahu pohoří Thangorodrim nedaleko pevnosti Temného pána. Zachránil ho až bratranec Fingon, který mu ale musel useknout ruku, aby ho vysvobodil.

Hobit: Jak mohla druhá středozemská trilogie vypadat, kdyby ji nenatočil Peter Jackson

Maedhrosovi se následně podařilo spojit téměř všechny elfí vládce proti Morgothovi a obklíčit nepřítelovu tvrz. Když se pak Temný pán pokusil o mohutný výpad, elfové slavně rozdrtili jeho vojska a trvalo ještě stovky let, než je skřeti, draci a další temní tvorové konečně zatlačili zpátky.

Maedhros však přežil celou dlouhou a trpkou válku – zahubila jej až vlastní přísaha. Ve snaze získat silmarily svého otce (o něm později) zabíjel jiné elfy a když jeden ze šperků konečně získal, jeho svaté světlo ho nesmírně pálilo. Maedhros se v agónii vrhl do ohnivé propasti a tak zahynul.

9) Turgon

Foto: Warner Bros.

Během Prvního věku Morgoth na elfy víc a víc tlačil, takže jejich říše padaly jedna po druhé. Až na jednu – na město Gondolin, skryté uprostřed hor. Tamní vládce, král Turgon, totiž úzkostlivě chránil svůj domov hradbami, branami i magií. Ven vyrážel málokdy – zúčastnil se však bitvy nespočetných slz, kde elfové utrpěli hořkou porážku.

Turgonova říše padla až zradou králova vlastního synovce. Panovník však své město bránil do posledního dechu. Nakonec museli Morgothovy hordy svrhnout věž, v níž Turgon kladl poslední odpor. Králův meč Glamdring si vítězové odnesli jako kořist a skoro na dva věky tak zmizel ze světa. Pak ho ve zlobří skrýši objevil nový majitel, čaroděj Gandalf.

8) Gil-galad

Foto: Warner Bros.

Mocného Gil-galada nejspíš potkáme v nadcházejícím seriálu ze Středozemě od Amazonu. Vládl totiž vznešeným elfům během Druhého věku a spolu s Elendilem vedl Poslední spojenectví proti Sauronovi. Do boje nosil smrtící kopí jménem Aeglos, které použil i proti samotnému Temnému pánovi.

Saurona se mu spolu s Elendilem podařilo i porazit v souboji na svazích Hory osudu, byť za to zaplatil životem. Podle zápisků Aragornova předka, Elendilova syna Isildura, spálila Gil-galada žhnoucí Sauronova ruka.

7) Glorfindel

Foto: Warner Bros.

Gil-galad sice dokázal porazit snad nejmocnějšího z Maiar, zaplatil ale za to životem. Válečník Glorfindel z Gondolinu však porazil jednoho z balrogů úplně sám. Podobně jako později Gandalf svrhl svého nepřítele do hlubin, sám však zahynul na dně propasti.

Elfové v Tolkienově světě však nikdy doopravdy neumírají, jen odcházejí za Moře a časem přijmou nové tělo. Glorfindel se proto do světa živých později vrátil a během Třetího věku žil v Roklince. Odtamtud také vyjel zachránit Froda před přízraky ve Společenstvu Prstenu – tedy v knize, neboť ve filmové adaptaci ho nahradila Arwen.

6) Finrod Felagund

Foto: Warner Bros.

Někdejší král jedné z elfích říší se dobrovolně vzdal své koruny, aby dostál své přísaze. V jedné z bitev ho totiž přepadli skřeti a zachránil ho jen lidský hrdina Barahir, jemuž Finrod za tento čin věnoval svůj prsten. Ten se stal dědictvím Barahirova rodu a přežil až do Třetího věku, kdy ho Aragorn.

Pán prstenů: Seriál zveřejnil synopsi příběhu. Prozradíme, co se z ní dá vyčíst

To ale předbíháme. Po Barahirově smrti totiž prsten přešel na jeho syna Berena, který se musel vydat pro jeden z Morgothových silmarilů, aby získal ruku své milované (o ní si povíme níže). Finrod ve snaze splatit svůj dluh opustil království a vydal se na sebevražednou misi s Berenem. Tomu říkáme charakter.

Berena s Finrodem ale polapil Sauron, tehdy Morgothův služebník. Elfí král s ním svedl souboj kouzelných písní, ale prohrál a oba přátelé byli uvrženi do temné kobky. Když přišel vlkodlak hodovat na Berenovi, Finrod vykonal ještě svůj poslední hrdinský čin. Holýma rukama netvora porazil, byť za cenu vlastního života.

5) Ecthelion

Foto: Warner Bros.

Věřte nebo ne, někteří elfové dokázali ještě víc, než zápolit ze Sauronem a ubít vlkodlaka. Ecthelion byl mocný gondolinský šlechtic ve službách již zmíněného Turgona. Na králově náměstí svedl souboj se samotným Gothmogem, pánem všech Morgothových balrogů. Jak už to v soubojích s těmito nepřáteli obvykle bývá, i Ecthelion zahynul se svým protivníkem.

4) Lúthien

Foto: Warner Bros.

Lúthien byla dcerou krále Thingola a jedné z Maiar, Melian. Žádná podobná bytost nikdy dřív a nikdy potom po Tolkienově světě nechodila. Po své matce zdědila Lúthien značnou moc, zejména co se týče léčení a matení i těch nejmocnějších bytostí.

S pomocí valinorského psa porazila Saurona a vysvobodila svého milovaného smrtelníka Berena z kobky, kde předtím zemřel výše zmíněný Finrod. Spolu pak cestovali před trůn samotného Morgotha, kterého Lúthien dokázala uspat. Pak Beren vyřízl z jeho koruny silmaril a získal tak elfčinu ruku.

Pán prstenů a Hobit: Jak by měly vypadat postavy, kdyby se tvůrci přesně drželi knih

Lúthien vykonala ještě mnoho velkých činů, na které v našem článku nemáme místo. Už je vám ale asi jasné, že si s největšími mužskými hrdiny v ničem nezadá.

3) Fingolfin

Foto: Warner Bros.

Co může být odvážnější, než uspat samotného Morgotha na jeho trůně? Třeba vyzvat ho na souboj muže proti muži, respektive v tomto případě Valy proti elfovi. Fingolfin v zoufalství z porážky elfských vojsk zabušil na brány nepřítelovi pevnosti a střetl se s ním, meč proti kladivu.

Ostrý Ringil Morgotha sedmkrát zranil, zatímco se Fingolfin mrštně vyhýbal obřímu kladivu Grond. Nakonec se ale vyčerpal a Morgoth ho rozdrtil svou nohou a zpřelámal jeho tělo.

2) Fëanor

Foto: Warner Bros.

Největší z elfských řemeslníků vytvořil samotné silmarily, okolo nichž se točila velká část konfliktů Prvního věku. Tyto jedinečné šperky obsahovaly poslední světlo valinorských Stromů, které zářily dávno před vznikem Slunce a Měsíce. Žádný řemeslník z řad elfů či trpaslíků už nikdy nepřekonal Fëanorův um.

Vedle toho byl Fëanor také velkým válečníkem. To on přesvědčil ostatní elfy, aby opustili Země neumírajících a pustili se do velké války proti Morgothovi. V první bitvě rozdrtil nepřítelova vojska a pokusil se dobýt samotnou jeho pevnost, ale přepadli jej balrogové. Ti Fëanora po lítém boji smrtelně zranili. Elfův duch planul tak silně, že sežehl na popel jeho tělo, když ho opouštěl.

1) Galadriel

Foto: Warner Bros.

Překvapení? Neměli byste být. Galadriel byla ze středozemských elfů jednoznačně nejmoudřejší a nejmocnější, s Jedním prstenem by neváhala čelit ani samotnému Sauronovi. Říká se, že Fëanor dostal nápad na vytvoření silmarilů při sledování jejích vlasů, které odrážely světlo Stromů. Dokonce (podobně jako později Gimli) žádal Galadriel o pramínek z její hlavy, ale ona odmítla.

Galadriel od začátku nedůvěřovala Sauronovi, ani když ještě v přestrojení za přítele koval Prsteny moci. Podobně prokázala dobrou intuici, když namísto Sarumana navrhla Gandalfa coby hlavu Bílé rady. Spolu s ostatními vyhnala Temného pána z Dol Gulduru. Dala Frodovi zářivou lahvičku, bez které by hobit jistě zahynul ve tmách Mordoru.

Bývalou Nekromantovu pevnost v závěru Války o Prsten osobně rozbořila. A to jsme ještě vůbec nezmínili, jak efektivně dokázala číst srdce těch, kteří ji potkali a svou kouzelnou mocí tisíce let chránila Lothlórien před plynutím času. Galadriel zkrátka není radno podceňovat.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku654
Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Datum vydání 31. 1. Autor článku Aleš Sdílení článku582
Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Datum vydání 20. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu30Sdílení článku577
Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

Datum vydání 4. 7. Autor článku Aleš Sdílení článku570

Nový trailer k Avatar 2: The Way of Water přináší Jakeovo a Neytirino odvážnější a emotivnější dobrodružství v Pandoře než v prvním díle

Datum vydání Dnes Autor článku Tomáš Sdílení článku1

Vánoční atmosféru letos naladí americká akční komedie Šílená noc

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku62

Titanic (1997), tématický rozbor mistrovsky natočené pohádky za dvě stě milionů dolarů s Leonardem DiCapriem a Kate Winslet

Datum vydání Včera Autor článku J.Rose Sdílení článku28

Kevin Feige se vyjádřil k budoucnosti mutantů v MCU

Datum vydání 5. 12. Autor článku Marek Sdílení článku54
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku860
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425