Avatar: Zajímá někoho vůbec pokračování? Proč mnohá média Cameronovi se sequely nevěří

9. 2. 2021 14 388×1871 světlý/tmavý vzhled

Avatara 82 % jste v roce 2009 prostě museli vidět. Plakáty a upoutávky byly všude, recenze opěvovaly revoluční využití počítačových efektů a 3D technologie. Od premiéry však uplynulo už víc než desetiletí a na dvojku a trojku si ještě chvíli počkáme. Mnozí se proto začali ptát, zda ještě vůbec někdo chce Avatara 2 vůbec vidět.

Železo vychladlo, fanoušci jsou pryč

Foto: Bontonfilm

Server CBR například už předloni přirovnal Avatara ke čtvrté epizodě Star Wars 88 %. Oba snímky ve své době trhaly všechny rekordy a nadchly masy, jenže pokračování Impérium vrací úder 89 % přišlo hned po třech letech, zatímco na další příběh z Pandory už čekáme až příliš dlouho. Železo se prý má kout, dokud je žhavé. V tomto případě už vychladlo.

Přímo před vašima očima. Úžasné filmové detaily, kterých jste si vůbec nevšimli

Avatar prý nemá žádný skutečný fandom a přitom se chová, jako by měl už vybudováno celé univerzum na způsob Star Wars či Marvelu.

Pokračování nemá kde navázat

Foto: Bontonfilm

Servítky si nebral ani australský server News.com.au, podle kterého novota 3D rychle vyčpěla a nepomohl ani generický příběh, ze kterého si prý nejspíš nepamatujete jedinou větu dialogu. Autora článku neuchvátil ani soundtrack skladatele Jamese Hornera  .

Britský Guardian je pak toho názoru, že si první Avatar sám pod sebou podřezal větev. Většina padouchů byla v závěru eliminována, jen velmi málo dějových linií zůstalo aspoň trochu otevřených. Tím trpí například ti fanoušci, kteří by rádi spekulovali o tom, kam přesně se podíváme v pokračování.

Avatar předem mrtvý?

Foto: Bontonfilm

Při pročítání podobných názorů napříč internetem člověk zkrátka snadno získá dojem, že je fiktivní svět lesnaté Pandory už tak nějak předem mrtvý. Nedůvěru pak ještě zvyšuje fakt, že režisér Cameron během let ohlásil hned čtyři pokračování, z nichž jedno nese název Nositel semene.

My na Filmožroutech bychom ale neradi pohřbívali pokračování Avatara předem a popravdě nám přijde, že mnoho lidí zpětně původní film a jeho ambice nedoceňuje.

O scénář tolik nejde

Foto: Bontonfilm

Je snadné vysmívat se schematickému, jednoduchému příběhu Avatara. James Cameron   ale vlastně nikdy netočil kdovíjak komplikované scénáře. Titanic 85 % se dá shrnout dvěma větami a vytáhne na diváka skoro každé klišé z romantických a katastrofických filmů. Oba Terminátoři jsou stejně jako dvojka Vetřelce v jádru prostě přímočaré akční filmy.

Superman jako Ježíš, americká vlajka v Avatarovi. I tak okatě se filmy snaží prodat svá poselství

Režisér ale umí i otřepané motivy oprášit a skvěle prodat. Má vytříbený cit pro své publikum. Přesně ví, jak vyvolat emoce, jak vtáhnout diváka do děje a udržet ho přilepeného k plátnu. V tom mu pomáhají letité zkušenosti s vizuálními efekty. Cameron už několikrát během své kariéry vyrazil publiku dech tím, jak věrohodně jeho filmy vypadaly.

Byl to hlavně zážitek

Foto: Bontonfilm

Realistická iluze Pandory se nespoléhala jen na 3D brýle, ale třeba i na extrémně detailní modely všech rostlin či na pokroky v technologii motion capture. Tvůrci zachytili nejjemnější detaily mimiky herců, aby mohli každý drobný pohyb obličeje převést na tváře modrých mimozemšťanů.

Je snadné vysmívat se Avatarovi, pokud jste ho viděli před desetiletím v kině a pamatujete si jenom jeho jednoduchý děj. Pokud se ale znovu do snímku ponoříte, snadno vás zase vtáhne svým perfekcionistickým smyslem pro detail. Pomáhá tomu i ona výše pranýřovaná hudba Jamese Hornera, která se inspirovala málo známými nástroji z různých koutů světa.

Časová mezera není na škodu

Foto: Bontonfilm

Tvůrci jsou si také velmi dobře vědomi dlouhé pauzy mezi původním snímkem a pokračováními. Počítá s ní samotný příběh, který naváže v době, kdy už hlavní hrdina Jake a jeho milovaná Neytiri mají několik dětí. Hlavně ale už více než rok dostáváme po malých kouscích informace ze zákulisí, fotky z natáčení a další materiál, který zjevně fanoušky velmi zajímá.

Články o Avatarovi na našem webu nejednou trhly týdenní rekord v čtenosti, takže se zdráháme fandom snímku prohlašovat za mrtvý. Spíš naopak – zatímco univerza typu Star Wars a Marvelu novými a novými filmy či seriály stále bobtnají, Avatar stále ještě zůstává tajemný a plný lákavého potenciálu, netušených možností. Těch Cameron jistě dokáže využít – třeba podmořské scény, pro které tvůrci využili zbrusu nových technologií, budou jistě vypadat famózně.

Nechme se překvapit

Foto: Bontonfilm

A že už je příběh až příliš ukončený, než aby na něj šlo elegantně navázat? To byl i první Terminátor 87 %, ke kterému Cameron natočil jeden z nejlepších sequelů všech dob. Podobně ani Vetřelec 90 % neměl žádný otevřený konec a stejně diváci jeho pokračování vesměs milovali.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Filmový svět se v uplynulých deseti letech výrazně proměnil, o tom žádná. Fanoušci ale podle našeho názoru na Avatara rozhodně nezapomněli a příležitostné diváky nejspíš přitáhne do kin další velká reklamní kampaň, opírající se o slavné jméno Jamese Camerona. Kdoví, jestli dvojka nakonec zase nepokoří rekord v tržbách.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (18 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: