Dračí doupě: Stručná historie filmů a seriálů podle populární stolní hry na hrdiny

10. 2. 2021 3 106×28 světlý/tmavý vzhled

O stolní hře Dungeons & Dragons či její české obdobě – Dračím doupěti – jste už jistě slyšeli. Hráči v ní prožívají všemožná dobrodružství v rolích nejrůznějších fantastických hrdinů, zatímco jeden z nich tvoří samotný svět, příběhy a vedlejší postavy. Není divu, že tento úspěšný fenomén vedl ke vzniku nejrůznějších filmů a seriálů různé úrovně kvality.

Foto: Intersonic

První pořádná adaptace dračáku 29 % se v kinech ukázala na přelomu tisíciletí. Film s Jeremym Ironsem   v roli hlavního padoucha je až legendárně špatný. Herci vesměs přehrávají nebo se naopak vůbec nesnaží. Příběh je nudný, schematický a předvídatelný. Choreografie akčních scén působí až směšně a počítačové efekty působily i v době premiéry spíš jako ze špatné videohry.

Ďáblův advokát: Princ z Persie je dodnes jedním z nejlepších filmů podle videohry

Scénář se točí okolo Ironsova zlého mága, který se snaží získat žezlo schopné ovládat draky. V tom se mu pokouší zabránit narychlo zformovaná družina stereotypních postav, kterou pronásleduje mágův pohůnek Damodar.

Foto: Intersonic

Přes poměrně nezajímavou premisu měl film velké ambice. Chtěl se stát dalším hitem na styl Star Wars, jak režisér otevřeně přiznával. Původně měl navíc stát těžko uvěřitelných 100 milionů dolarů, podobně jako třeba filmy o Harrym Potterovi nebo Pán prstenů. A to vše v režii člověka, který předtím nikdy nic nenatočil.

Po dvou desetiletích stojí na celém snímku za zmínku snad jen fakt, že z rozpočtových důvodů vznikal u nás v Česku a mimo dalších známých míst se v něm objevila se i slavná sedlecká kostnice nedaleko Kutné Hory. Zaujme také, že měl film jednu dobu produkovat slovutný James Cameron  , ač z toho nakonec samozřejmě sešlo.

Foto: H.C.E.

Výše zmíněný padouch Damodar se vrátil i v pokračování, v originále s podtitulem Hněv dračího boha  44 %. Najde artefakt, jímž chce zmíněné božstvo probudit a přinést tak zkázu. V cestě mu stojí jen statečný válečník a jeho žena kouzelnice. Tentokrát měli tvůrci více soudnosti, s premiérou v kinech se neobtěžovali a poslali své dílo rovnou na DVD.

Potřeboval jsem zaplatit hrad. 9 herců, kteří vzali své role spíš jen pro peníze

Stejně dopadla i trojka, nazvaná Kniha děsivé temnoty 35 %. Tou se v roce 2012 celá trilogie konečně uzavřela.

Vliv Dračího doupěte (respektive Dungeons & Dragons) se sice pochopitelně projevuje v populární kultuře i nadále. Zůstal však vesměs jen volnou inspirací. Hra se objevila třeba v úspěšném seriálu Stranger Things 91 % a spolu s příbuzným fenoménem fantasy LARPů inspirovala snímek Knights of Badassdom 51 % s Peterem Dinklagem  .

Nezaháleli ani fanoušci, kteří často přišli s vlastními nápady, jimiž profesionální filmaře v lecčem předčili. Třeba krátký seriál Humans & Households z roku 2014, který je zadarmo ke zhlédnutí na YouTube, prohodil role hráčů a jejich postav. Diváci tak sledovali herní seanci čarodějů a rytířů, kteří se ve volném čase chopili rolí obyčejných lidí z našeho světa. Na serveru Videacesky.cz se třídílný miniseriál dočkal i českých titulků.

V současné době se pak znovu chystá plnotučná hollywoodská adaptace, na které pracuje Hasbro spolu se studiem Paramount Pictures. Hlavní roli ztvární slavný herec Chris Pine  , filmu se už upsali i Michelle Rodriguez   a Justice Smith  . Pokud všechno půjde podle plánu, premiéry bychom se měli dočkat někdy koncem jara příštího roku.

Foto: Channel 4

Závěrem se ještě sluší zmínit, že jednu z nejlepších seancí Dračího doupěte předvedli hrdinové seriálu Ajťáci 88 % v díle Jen zvaná Fredo. Hra měla také velký vliv na vznik slavného snímku E.T. - Mimozemšťan 83 %, jak později vysvětlil sám režisér Steven Spielberg  .

Trochu to nedomysleli. 7 mimořádně hloupých plánů, s nimiž přišli filmoví padouši

Původně ji prý měli hrdinové hrát na samém konci filmu, kdy se mělo ukázat, že parta vzala hlavního hrdinu Elliota mezi sebe. Nepodařilo se však zajistit potřebná práva.

Spielberg sám pak hrál v domě herce Harrisona Forda   dračák se svými dětskými herci, aby se všichni před natáčením sblížili. Musel to být jistě záviděníhodný zážitek.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

7. 2. Aleš 161198

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 683

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 518

Ready Player Two: Kniha dostane pokračování, autor by ho rád viděl i na plátně

9. 7. Aleš 1412

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 1352

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: