Paralelní světy: Animace populárního filmu o Spider-Manovi skrývá nejedno tajemství

22. 3. 2021 3 342×6 světlý/tmavý vzhled

Populární animovaný snímek Spider-Man: Paralelní světy 85 % propojil hned několik verzí slavného pavoučího hrdiny. Vedle chytrého scénáře však zaujal i propracovanou, unikátní animací. Právě o té si v tomto kratším článku povíme něco zajímavého.

Foto: Falcon

Tvůrci využili pro pohyb mnoha postav techniku, kdy měnili jejich animaci jen jednou každé dva snímky, jak se to často dělalo v ručně animovaných filmech. Zároveň tuto metodu použili pro zdůraznění vývoje hlavního hrdiny Milese Moralese. Zatímco se totiž on teprve učí využívat své schopnosti a jeho pohyby proto zpočátku působí trhaněji, Peter Parker už vše zvládá zcela plynule.

Nejlepší Iron Manovy momenty. Připomeňte si, jak šel čas s Tonym Starkem ve vesmíru Marvelu

Sekanější styl také umožnil tvůrcům zdůraznit různé dramatické pózy, které postavy během pohybu velkoměstem zaujímají.

Foto: Falcon

Na snímku pracovalo skoro 180 animátorů, což je zhruba dvojnásobek obvyklého počtu. Měli těžší práci – tvůrci se totiž rozhodli nepoužít spoustu hotového softwaru pro simulaci vlasů, látky, větru, deště a tak podobně. Jeden z režisérů to shrnul: „Žádali jsme je, aby rozbili své tvůrčí postupy, jejichž budováním strávili desetiletí.“

Superschopnosti občas nestačí. Vybrali jsme nejméně zábavné akční scény z komiksových filmů

Záhy se také rozhodli zbavit se pohybové neostrosti, známější pod anglickým názvem motion blur. Ta se snaží simulovat rozmazání pohybu, které vzniká, když něco natáčíte skutečnou kamerou. Tvůrci místo ní použili starší metodu, kdy například nakreslili postavám více končetin, aby se iluze rozmazání utvořila až v divákově mozku. Díky tomu působí řada záběrů ostřeji a výrazněji, než v jiných animovaných filmech.

Foto: Falcon

Bylo pochopitelně velmi těžké zachovat vizuální konzistenci celého filmu – zprvu to prý někteří umělci přeháněli třeba s inkoustovými linkami. Pomohlo, když už měli tvůrci v rukou první ukázkové záběry. Jediná sekunda přitom zabrala celý týden. Podle informací serveru ScreenRant třeba jen Milesova schopnost zneviditelňování prošla snad sedmdesáti různými variantami.

Spider-Man 3: Nejzajímavější fanouškovské teorie o nadcházejícím filmu Marvelu

Film (podobně jako mnoho dalších marvelovek) obsahuje cameo komiksového tvůrce Stana Leeho  . Toho si ale prý chtěl nakreslit skoro každý z umělců, takže jeho hlavu údajně můžete zahlédnout skoro v každém vagonu napříč snímkem.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: