Hra o trůny: Vybrali jsme 5 nejlepších šermířů ze Sedmi království, kteří se ukázali v seriálu

17. 3. 2021 4 846×119 světlý/tmavý vzhled

Přestože seriál ze světa Západozemí svými posledními řadami mnoho fanoušků zklamal, byla by škoda na něj občas nezavzpomínat. Přeci jen nám celé roky předváděl, jak kvalitní může být televizní fantasy žánr. V dnešním článku konkrétně vybereme ty nejlepší šermíře ze Hry o trůny 91 %, přičemž si pomůžeme i informacemi z knih George R. R. Martina  .

Čestné zmínky

Foto: Home Box Office

Do poměrně stručného žebříčku se samozřejmě nevejde mnoho a mnoho zajímavých postav. Některé jsme diskvalifikovali proto, že se objevují jen v knihách – třeba Garlana Tyrella, Lorasova staršího bratra, který prý trénuje proti čtyřem protivníkům najednou.

Anatomie selhání: Hra o trůny udělala zásadní chyby mnohem dřív, než si mnozí diváci všimli

Mnoho postav jsme vyřadili, neboť se víc než na techniku a dokonale zvládnuté šermířské umění v boji soustředí na hrubou sílu. Vypadli tak třeba bratři Cleganové, Velký Jon Umber či král Robert Baratheon, který kdysi válečným kladivem ubil v bitvě prince Rhaegara Targaryena.

Foto: Home Box Office

S těžkým srdcem jsme pak opomenuli i exotičtější válečníky typu Syria Forela, který býval kdysi prvním mečem Braavosu a jistě by za rovných podmínek porazil mnohé lordy Západozemí. Vzhledem k omezené roli v seriálu i v knize se nám ale s ostatními velmi těžko srovnává. Podobně dopadl třeba i khal Drogo.

Nejvíc nás ale asi mrzí Yohn Royce, který v předloze ve cvičném souboji porazil jak lorda Eddarda Starka, tak jeho oddaného sera Rodrika Cassela. Navíc v době, kdy už značně zestárl a jistě nebyl na vrcholu sil.

5) Brienne

Foto: Home Box Office

Bojovat s Jaimem Lannisterem a okamžitě neprohrát je úctyhodný výkon, dokonce i když je vyhladovělý a překážejí mu řetězy. Brienne prokázala své schopnosti napříč epizodami i knihami, často v boji proti nebezpečným protivníkům či velké přesile.

Co víc, to všechno zvládá v mladém věku okolo dvacítky, bez zkušeností mnoha daleko ostřílenějších bojovníků tohoto žebříčku. A to i přesto, že v knize chybí její vůbec nejdůležitější seriálový souboj, totiž ten se Sandorem alias Ohařem.

4) Mance Nájezdník

Foto: Home Box Office

Král Divokých má v seriálu dost osekanou roli. Z knih se ale dozvídáme, že svůj lid sjednotil vedle jednání i krví. Někteří rivalové jako Tormund se nakonec dobrovolně podřídili – tři další Mance osobně zabil. Bez problémů si také poradil s Jonem Sněhem, který byl sice ještě mladý a nezkušený, prošel však prvotřídním výcvikem na Zimohradě.

House of the Dragon: Představíme nejmocnější draky, kteří kdy létali nad Západozemím

Na rozdíl od seriálu každopádně Mance v předloze přežil porážku své armády před Zdí, neboť král Stannis nevědomky upálil jiného Divbokého, proměněného magií rudé kněžky Melisandry. V závislosti na událostech dosud nevydaných knih se tudíž Manceho pozice v žebříčku stále ještě může změnit.

3) Barristan Selmy

Foto: Home Box Office

Někdejší velitel královské gardy Roberta Baratheona, který od Joffreyho přešel k Daenerys. V mládí zabil posledního potomka rodu Blackfyrů, který dlouho soupeřil s Targaryeny o vládu nad Západozemím. Prosekal se přitom mnoha muži Zlaté společnosti. V pouhých třiadvaceti pak získal svůj bílý plášť.

Když pak krále Aeryse uvězili v Šerodolu, Barristan se převlékl za žebráka, přelezl hradby pevnosti a probil se s panovníkem ven přes strážné i rytíře. Když pak Joffrey zbavil Barristana hodnosti, rytíř při odchodu z města zabil dva muže hlídky, kteří se jej pokusili zadržet. Bez meče.

2) Jaime Lannister

Foto: Home Box Office

Seriálová Hra o trůny Jaimeho nikdy úplně nedocenila. Přidala souboj, v němž měl Lannister problém porazit Eddarda Starka, hned konce první série byl pak Králokat zajat a potom už přišel o ruku. V knize přitom osobně rozseká většinu osobní stráže krále Robba a Brienne po souboji uzná, že by Jaimeho v plné síle nedokázala porazit. I sám Barristan Selmy přiznal, že nadanějšího šermíře nikdy nepotkal.

Hra o trůny: Vybrali jsme nejlepší epizodu z každé z osmi řad populárního seriálu

Do královské gardy vstoupil jako nejmladší člen v její historii. V patnácti se střetl s obávaným Smějícím se rytířem a přežil. Zkrátka a dobře, nebylo by moudré ho podceňovat.

1) Arthur Dayne

Foto: Home Box Office

Přesto musíme přiřknout první místo Arthurovi Daynovi, Meči jitra. V seriálu se objevil jen ve flashbacku, když bojoval s Nedem Starkem a jeho muži před věží, v níž Lyanna zrovna rodila Jona Sněha. Barristan by se prý Arthurovi mohl rovnat, jen pokud by odložil svůj slavný meč Úsvit, ukovaný z meteorické oceli. Jaime pak Dayna i po letech nesmírně obdivoval a tvrdil, že by rytíř dokázal pobít pět rytířů Robertovy gardy levou rukou, zatímco by močil.

Pokud tyto názory dvou výjimečných šermířů nestačí, ještě zmíníme, že Dayne zabil již zmíněného Smějícího se rytíře, nesmírně nebezpečného psychopatického válečníka.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: