Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. 2021 5 718×71 světlý/tmavý vzhled

Logan 84 % v roce 2017 definitivně uzavřel superhrdinské role herců Patricka Stewarta   a Hugha Jackmana  . Fanoušky nadchl drsným tónem, krvavými akčními scénami, povedeným scénářem i emocionálním závěrem. Z řady generických žánrových filmů zkrátka vyčníval – a i proto si zaslouží svůj vlastní velký článek.

1) Hrát starce bylo náročné

Foto: CinemArt

Představitel Charlese Xaviera Patrick Stewart prozradil, že kvůli roli ve snímku zhubl asi 9 kilogramů. Prý shazuje váhu snadno, takže to ani nebylo příliš obtížné. Chtěl vypadat staře, křehce, vystresovaně a zranitelně. I proto si nechal od tvůrců make-upu na oholenou hlavu připevnit vlasy a nějakou dobu se neholil.

X-Men: Tom Hardy jako Wolverine, Juggernaut místo Quicksilvera. I tak mohla vypadat Budoucí minulost

Největší výzvou pro něj však bylo vžít se do role devadesátiletého, umírajícího muže. Ještě silněji ale snímek zasáhl Stewartovu mladší manželku. Po náročném roce 2017 si proto herec slíbil, že už si nikdy tolik práce naložit nenechá.

Moment, kdy Xavier kouká na western Shane a vzpomene si, že film viděl jako malý, byl mimochodem improvizací Patricka Stewarta. Ten si snímek skutečně pamatoval z dětství.

2) Hvězda Stranger Things

Foto: Netflix

Postavu X-23, Loganova dívčího klonu, nakonec ztvárnila Dafne Keen  , v posledních letech známá rolí Lyry ze seriálu Jeho temné esence 76 %. Před jejím obsazením ale tvůrci na konkurz pozvali třeba i Millie Bobby Brown  , která rok před premiérou filmu zazářila jako Eleven v první sérii Stranger Things 91 %.

3) Třesoucí se kamera

Foto: CinemArt

Tvůrcům dlouho trvalo, než přišli na to, jak na plátno převést efekt Xavierových psionických schopností. Zprvu zkoušeli začernit okraje obrazu, přidat rozostření při pohybu a další metody, žádná však nevypadala uspokojivě. Nakonec použili roztřesené záběry s vysokým kontrastem, která pak v postprodukci ještě lehce odladili.

4) Easter eggy

Foto: CinemArt

Pozorně koukající fanoušci objeví v Loganovi celou řadu zábavných easter eggů. Jeden z náhrobků na hřbitově v úvodu snímku například nese příjmení Peters, které patří představiteli Quicksilvera. Na zdi v budově, kde Wolverine žije, také visí jeho katana z předchozího snímku série.

5) Slzy byly skutečné

Foto: CinemArt

Mladá herečka Dafne Keen v rámci svého konkurzu zaslala tvůrcům záběry, jak primitivním způsobem prozkoumává předměty ve svém pokoji – důležitou součástí její postavy bylo totiž odtržení od vnějšího světa. Režisér James Mangold pak od prvního okamžiku věděl, že bude Keen do role ideální.

X-Men: Zjistili jsme, jak vypadala alternativní verze prvního filmu. Mutanti v ní dobyli Manhattan

Herečka se do role vžila natolik, že během natáčení Wolverinovy smrti prožívala skutečné emoce. Její slzy při Loganově umírání byly skutečné.

6) Alternativní úvod

Foto: CinemArt

Režisér James Mangold chtěl původně snímek zahájit odlišným způsobem. Konkrétně jsme měli vidět, jak se Wolverine vrací do Xavierovy školy a najde tam mrtvé členy týmu X-Men. Charles sám by pak byl uprostřed nich.

Tvůrci však nakonec přišlo, že by se pak Logan až příliš podobal standardnímu pokračování série.

7) Zmínka o Jean Grey a Sabretoothovi

Foto: CinemArt

Dvě vystřižené scény se týkaly důležitých postav z minulosti hlavního hrdiny, Jean Grey a Sabertootha. Když Logan v závěru filmu prohlásí, že jsou komiksy plné lží, jedno z dětí by se ho zeptalo, jak to bylo se Sabretoothem. „Ten byl skutečný,“ přiznal Wolverine. „Byli jsme součástí programu, trochu podobně jako vy.“ Vysvětlil taky, že se Sabretoothem udělali leccos nehezkého.

X-Men, Fantastická čtyřka a Deadpool: Proč plánovaná válka hrdinů nikdy nespatřila světlo světa

Okamžik s Jean pak Mangold vystřihl proto, že mu přišel až příliš depresivní. Během návštěvy u rodiny na statku se Logana zeptají, jestli je ženatý.

Foto: 20th Century Fox

„Býval,“ odpoví Xavier. „Je po smrti. Byla mou žačkou ve škole. Znal jsem ji mnoho, mnoho let. Byla skvělá. Jmenovala se Jean Grey.“

Na Wolverinovi jde ve scéně vidět, jak je mu konverzace nepříjemná. Profesor X ale ještě nedomluvil.

„On ji zabil.“

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: