Kde zpívají raci 2022 (Where the crawdads sing) kontroverzí obklopené dílo

Datum vydání 30. 10. 2022Shlédnutí 1 174×Sdílení článku64Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Hlavní hrdinkou filmového příběhu podle knihy Kde zpívají raci 75 %, v anglickém originálu Where the crawdads sing, je dívka jménem Kya Clark. Pro obyvatele městečka Barkley Cove je spíše známá jako dívka z bažiny, pro svoji divokost a tajemnost. Příběh se odehrává v 50.letech minulého století a sleduje Kyino dospívání a také její obvinění z vraždy poté, co je Chase Andrews, oblíbenec městečka, nalezen mrtev.

Kontroverze obklopující původní dílo

Kniha byla publikována v roce 2018, okamžitě se stala bestsellerem s prodanými 12 miliony kopií. Od vydání filmové adaptace se začalo mluvit o určité kontroverzi spojené s tímto dílem. Delia Owens, autorka knihy, byla totiž povolána k výpovědi svědectví v případu vraždy.

Owens je americká ochránkyně přírody, zooložka a autorka píšící hlavně o přírodě. Nyní je jí 73 let a žije opět v Americe. Ovšem nebylo to tak vždy, žila také v Africe po více než 20 let s jejím tehdejším manželem Markem Owensem a jeho synem, Christopherem. Delia a Mark nejdříve pracovali jako ochránci přírody v Botswaně, než se usadili v Zambii, kde zaměřili svoji pozornost pro změnu na potíže spojené s pytláctvím. V roce 1995 byla část jejich práce zaznamenána pro filmový dokument. Dokument zahrnoval také filmovanou vraždu domnělého pytláka. Nakonec se ukázalo, že opravdu k této vraždě došlo, kdo ale vystřelil, se nikdy nezjistilo.

Delia opakovaně odmítá, že by s vraždou měla něco společného. V roce 2012 řekla: “Nic o tom nevíme. Jediná věc, co Mark udělal, bylo, že vyhodil z letadla několik petard, aby pytláky vystrašil, nechtěl nikomu ublížit. Chris u toho ani nebyl, nevíme ani, kde se to přesně stalo. Bylo to hrozné, vidět někoho takhle zastřeleného.”

Foto: Sony pictures

Premiéra filmu byla v kinech 29.9.2022. Film Kde zpívají raci je dlouhý 125 minut a v hlavních rolích se představí Daisy Edgar-Jones, kterou můžete znát ze scifi seriálu War of the Worlds, dále pak Taylor John Smith nebo Harris Dickinson.

Film byl zpracován režizérkou Olivií Newman a zajímavostí je, že se produkce ujala známá herečka Reese Witherspoon spolu s Lauren Levy Neustadter.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *