Ukradená vzducholoď pohled do fantaskního světa plného neotřelých animací a steampunkových vynálezů

Datum vydání 31. 10. 2022Shlédnutí 1 072×Sdílení článku63Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Film, které zná nejeden z nás již od dětství, měl začátkem října premiéru v kině Lucerna a to v novém kabátě. Film Ukradená vzducholoď 85 % z roku 1966 prošel rekonstrukcí, díky kampani na portále Donio.cz, kde lidé na obnovu filmu mohli přispět. Film je nedílnou součástí klasiky české kinematografie a bude možné jej shlédnout v tuzemských kinech již od 24.listopadu 2022.

Ukradená vzducholoď je film, který v mnohém diváky fascinuje dodnes, ačkoliv v dnešní době jsou možnosti počítačových úprav v podstatě nekonečné. Filmy Karla Zemana jsou netradiční právě díky důmyslné kombinaci triků, které dávají Zemanovým filmům nezaměnitelný rukopis. Díky kombinaci hraného, animovaného filmu a scén, skládajících se z více vrstev je i po tolika letech stále fascinujícím pohledem do fantaskního světa plného neotřelých animací a steampunkových vynálezů. Inspirací byly režisérovi Karlovi Zemanovi příběhy Julese Verna. Jeho díla Karel Zeman dále zpracoval filmy jako Vynález zkázy 86 % nebo několika zmínkami ve filmu Baron Prášil 85 %.

Film nadchne nejen příznivce scifi a Julese Verna

Děj filmu se jak můžeme pochopit z názvu věnuje ukradení vzducholodě – nejedná se ovšem zákeřný zločin nějakého padoucha, ale spíše o nešťastnou shodu náhod skupiny pěti obyčejných chlapců Petra (Jan Malát), Pavla (Josef Stráník), Tomáše (Hanuš Bor), Martina (Jan Čížek) a Jakoubka (Míša Pospíšil), kteří se vypravili vzducholoď prohlédnout. Vzducholoď byla vystavena na pražském Výstavišti a její majitel Findeys nabízí lety zdarma. Na Výstavišti dojde k nehodě jiného balonu a majitel vzducholodi sledující ujišťuje, že jeho vzducholoď je naplněna nehořlavým plynem. Nejprve nabídne chlapcům let zdarma, ale když je chce kvůli platícím zákazníkům najednou vyhodit, chlapci se vzbouří a se vzducholodí odletí.

Odlet skupiny chlapců začne sledovat široká veřejnost, mimo jiné redaktor Marek (Stanislav Šimek), který vše dokumentuje do deníku Světozor, dále tajný agent 13 (Karel Teffa), který chce získat formuli na nehořlavý plyn pro jistý stát a také rodiny všech zúčastněných chlapců.

Po pádu vzducholodi, která se během cesty ukáže jako neovladatelná a hořlavá, chlapci doplavou na tajný ostrov. Na něj shodou okolností ztroskotá i loď milionáře Tenfielda (Rudolf Deyl mladší) s jeho dcerou Kateřinou (Jitka Zelenohorská) a kapitánem (Josef Větrovec). Na ostrově chlapci potkají i kapitána Nema a Jakoubek navštíví jeho ponorku.

Foto: Muzeum Karla Zemana

Z ostrova všechny zachrání vojenské námořnictvo, naleznou také tajnou Findeysovu pokladničku, kde je ukryta informace o tom, že nehořlavý plyn ve vzducholodi byl jen podvod. Akcionáři Findeysovy firmy se vzbouří. Ten se nakonec ale spojí s Tenfieldem a je zachráněn před krachem. Nakonec se i kluci vrátí domů vlakem a hrají si na přepadení vlaku. Paralela ukazuje střet nespoutaných mladých chlapců a přísného světa dospělých, která skončí pro chlapce vítězně.

Oceňovaný snímek nejen pro svoje animační zázraky

Film získal velké množství filmových cen například Zvláštní cenu Íránského filmového institutu na MFF pro děti v Teheránu 1967, dále cenu za nejúspěšnější československý film roku 1966 a 2. cenu na MFF v Addis Abebě 1968 nebo cenu Stříbrná siréna v Sorrentu z roku 1969.

Mezi zajímavosti patří například to, že se ve filmu pomotalo několik jmen – prokurátorův syn je chlapci oslovován jako Tomáš, jeho matka o něm ale mluví jako o Jarouškovi. Další chyba se stala v titulcích filmu, kde je uveden herec Tomáše jako Jan Bor, ale jeho skutečné jméno je Hanuš Bor.

Pokud jste jako dítě nikdy nezavadili o film Ukradená vzducholoď, budete mít možnost film shlédnout na filmovém plátně již od tohoto listopadu. Určitě si film nenechejte ujít, protože je to opravdu klenot české filmové tvorby, stejně jako další díla Karla Zemana.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *