Dokument Dreaming Walls: Hotel Chelsea (2022) o hotelu Chelsea, ikony 60. let, jež se stal útočištěm umělců a intelektuálů

Datum vydání 14. 11. 2022Shlédnutí 505×Sdílení článku59Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Děj neobvykle zpracovaného dokumentu se vine kolem legendárního hotelu Chelsea, ikony 60. let, jež se stal útočištěm slavných umělců a intelektuálů alternativní kultury (counterculture), kupříkladu Janis Joplin, Patti Smith, Jimi Hendrixe, Marilyn Monroe a spousty dalších. Bohužel má hotel ještě temnější minulost nevylučující ze svého seznamu dokonce ani vraždu. V uplynulé dekádě jej definuje především rozsáhlá rekonstrukce, která ale stejně nezabránila mnohým nájemníkům, aby zde stále bydleli a se vší vervou se snažili žít co nejvšednější životy na pozadí neustálých rušivých elementů. Dokument je hlavně zvláštní svým zaměřením na nynější rezidenty a jejich každodenní potíže, než na bohatou historii plnou umění, sexu, drog a již zmíněné vraždy.

Chelsea Hotel byl vybudován mezi lety 1883 až 1885, spisovatelé jako Arthur C. Clarke a Allen Ginsberg zde sepsali své seminární práce. Co se temné stránky hotelu týká, byla zde zavražděna Nancy Spungen, bodnou ránou do břicha. Nůž prý patřil jejímu tehdejšímu příteli Sidu Viciousovi ze skupiny Sex Pistols, nicméně vinu se mu nepodařilo prokázat, protože sice nejdříve svoji vinu potvrdil, ale poté změnil názor a řekl, že nic takového spáchat nemohl, protože byl pod silným vlivem drog. Z jejich pokoje byly ukradeny drogy, je tedy možné, že se hrozného činu dopustil některý z jejich překupníků drog. Od roku 1966 hotel nepřijímá žádné dlouhodobé rezidenty.

Foto: Clindoeilfilms

Interview s nynějším rezidentem hotelu, Stevem Willisem, velmi příhodně ilustruje mísení nostalgie s realitou bydlení na staveništi. Steve žije v pokoji, kde se kdysi zdržovala Janis Joplin. Rozhodl se zde zůstat poté, co spolupracoval na hudebním videu Mariah Carey natočeném též v hotelu. Rozhovor zakončuje prohlídka míst, kterých se musel vzdát, pokud zde chtěl i nadále pobývat. Nyní žije v malém studiu, kvůli renovacím ztratil přístup ke kuchyni, chodbě a koupelně. Filmařům ukazuje zeď, jež nabarvil namodro a držák na zubní kartáček, který používala i zmíněná Janis Joplin. Toto vše bude naneštěstí zřejmě zničeno a znovu přestavěno. Cena přespání v renovovaném hotelu má být 300 dolarů za noc, nicméně historické kousky zařízení zde přesto nezůstanou a to je škoda.

Scénář a režie: Maya Duverdier, Amélie van Elmbt

Délka: 1h 20 min.

V kinech od: 10. 11. 2022

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *