Legendární Duna (Dune: Part One) se dočkala moderního zpracování, co by jste o filmu měli vědět?

Datum vydání 21. 11. 2022Shlédnutí 1 706×Sdílení článku143Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Frank Herbert je americký spisovatel, který stvořil román Duna. Tento román mu přinesl nečekaný úspěch. Poté vydal Herbert ještě dalších 5 pět pokračování. Frank Herbert je považován průkopníka ve sci-fi literatuře. Jeho kniha byla poté inspirací pro mnoho filmových, mezi které patří například Star Wars. Po jeho smrti se psaní chopil syn spisovatele – Brain Herbert, který společně s Kevinem J. Andersonem, který má na kontě původní romány pro Star Wars začali rozpínat už tak početnou knihovnu „Duna universe“. Přidali další dvě pokračování Duny a pak dvě trilogie, které slouží jako prequel původnímu příběhu. Momentálně nezahálí a pracují na teralogii, která se zaměří na významné postavy ze světa Duny. Po několika desetiletích přichází nová verze filmového zpracování Duny (2022) 82 %

Píše se rok 10191. Ctihodný vévoda Leto je s celým svým rodem Atreidů povolán císařem, aby převzal správu nad vyprahlou a nehostinnou planetu Arrakis. Tato nejnebezpečnější planeta v celém vesmíru jediný zdrojem koření – posvátného halucinogenu, které má obrovskou moc. Dokáže lidský život a člověka obdaří mimořádnými schopnostmi. Používá se taktéž v meziplanetární dopravě, takže jeho hodnota je téměř nevyčíslitelná. Společně s ním tam cestuje i Paul Atreides. Syn vévody, který je osudem předurčen k velkým věcem, které jsou mimo jeho chápání. V pozadí střádá své plány Vladimir Baron. Diktátor brutálního rodu Harkonnenů, kteří mají na planetu taktéž zálusk. Podaří se Paulovi naplnit svůj osud a stane se spasitelem, na kterého pouštní lid Fremenů už tak dlouho čeká?

Vždycky když představujete nějaký nový svět, tak je to tak trochu loterie. Může to dopadnout jako třeba nejvýdělečnější film všech dob Avatar, nebo to může skončit katastrofou à la John Carter mezi dvěma světy. Diváci vstupují na neznámou půdu a je opravdu obtížné je něčím zaujmout. Film sází na spektakulární záběry, kdy sledujeme nekonečné písečné duny, ale taktéž na miniaturní detaily, protože ďábel je v detailech. Dokáže představit hromadu postav, kterým propůjčily tvář jedny z největších hereckých es současnosti. Jde vidět, že casting byl opravdu důkladný a vybírali hlavně talentované herce, ne ty, kteří hrají pořád to samé. Některé postavy od prvních minut milujete a druhé zase nesnášíte. Duna je taková Hra o trůny v budoucnosti.

Foto: Warner Bros.

Když už jsme u těch hereckých tváří, tak Duna disponovala nabitým hereckým obsazením. Do hlavní role Paula Atreida byl obsazen Timothée Chalamet. Tohoto mladého a talentovaného herce můžete znát například z historického snímku Král, kde si zahrál anglického krále Jindřicha V. Paulovu múzu si střihla hvězda seriálu Euforie z produkce HBO Zendaya. Pokud se budeme bavit pánech rodů, které se v Duně prezentují, tak tady máme v první řadě Oscar Isaac jako vůdce rodu Atreidů. Tento guatemalský herec je divákům známý především z nové trilogie Star Wars, nebo nedávno zazářil v novém Marvel seriálu Moon Knight. Baron Harkonnen a jeho rod je naprostým protipólem rodu Atreidů a představuje hlavního zápornou postavu. Tohoto korpulentního zlosyna si zahrál Stellan Skarsgård, který musel kvůli vzhledu jeho postavy strávit v maskérně neuvěřitelných 7 hodin. Kromě výše zmíněných herců se diváci můžou těšit také na Joshe Brolina, který je veřejností známý hlavně díky arci padouchovi Thanosovi, nebo se zde objevil Jason Momoa, který kope za konkurenční studio DC, kde ztvárnil Aquamana. Ve filmu můžete také vidět Rebeccu Ferguson a španělskou hvězdu Javiera Bardema.

Denis Villeneuve je považován za nejlepšího režiséra současnosti. Jeho režisérská cesta už trvá nějakou dobu a na ní se naučil už spoustu hereckých kouzel, které teď v Duně všechny vytasil z rukávu. Z počátku jeho kariéry přišly komornější dramata, kde si natrénoval práci se vztahy postav. V Sicariovi přišla na řadu akce a bojové scény. Impozantní vesmírné koráby a nadpozemská sci-fi estetika byly oříškem, který si nacvičil v Příchozích. Posledním zastavením na jeho cestě za vysněným projektem Duna byl vysoko rozpočtový Blade Runner 2049, kde posouval pomyslnou hranici mezi audiem a vizuálem, aby to mohlo v konečném důsledku všechno krásně sepnout. Duna je režisérovým mistrovským dílem, na které se připravoval celou jeho kariéru.

Foto: Warner Bros.

Podobě jako Denis Villeneuve se může pyšnit statusu nejlepšího režiséra současnosti, tak Hans Zimmer se může pyšnit postavením nejlepšího skladatele. Jeho nadpozemská hudba filmu dodává úplně jiná rozměr. Vítr k vám během sledování promlouvá a slyšíte dopadat každé zrnko písku. Ta hudba je opravdu geniálně složená a máte při jejím poslechu pocit jako by byla z jiného světa.

Duna není klasickým blockbusterem, který na diváka chrlí jednu akční scénu za druhou. Dává si na čas s pečlivou výstavbou fikčního světa a odměňuje její příznivce nečekanými zvraty a probouzí v nich tak trochu pýchu z toho, že mohli být svědky filmu, který bude na pěkných pár let formovat novou fantasy éru. Synergie všech aspektů stvořila vizuálně podmanivou a hloubavá adaptaci, která se dočká v listopadu roku 2023 své druhé části.

Foto: Warner Bros.

Duna měla před sebou nelehký úkol. Tím, že se nejedná o již zaběhlou značku jako třeba Marvel nebo filmový série Rychle a zběsile, tak bylo její pokračování nejisté. Navíc vstupovala do kin v září 2021, kdy pandemie ještě nebyla zcela pod kontrolou. Konečný výdělek činil 400 milionů amerických dolarů a Warner Bros studio to vyhodnotilo jako relativní úspěch. Výsledkem bylo odklepnutí následného pokračování Duny, které zmapuje druhou polovinu knihy. Vesmír kolem Duny se pomalu, ale jistě začíná rozpínat. Byl totiž oznámen seriál, který se bude zabývat tajemnou sesterskou sektou, která si říká Bene Gesserit. Členky Sesterstva jsou cvičeny k mimořádným fyzickým i psychickým schopnostem, které běžným lidem připadají neuvěřitelné. Diváci by se tedy mohli dočkat politického pletichaření na způsob letošního Rodu draka. Příznivci Duny se tedy do zbývajících let mají na co těšit.

Komentáře od uživatelů  ❭

Jaroslav Orlík   2022-11-27 21:29:40

To jdete s křížkem po funuse, proč tento článek až teď? Mimochodem, každý kdo Dunu četl vám řekne, že prvni díl byl blbě ukončen a že až pi shlédnutí druheho dílů budeme moci vyslovit verdikt. Pro toho, kdo Dunu nezná, nemá samotný první díl filmu žádný význam.

Filmozrouti   2022-11-23 21:31:20

Děkujeme za info ,) budeme se snažit šotka zahnat do jiného vesmíru

Martin   2022-11-23 20:07:07

Článek jsem nečetl, ale v titulku máte hrubou chybu. Správně je byste namísto by jste.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Rodina je zpátky! Trailer na Rychle a zběsile 10 (Fast  X) právě vyšel!

Rodina je zpátky! Trailer na Rychle a zběsile 10 (Fast X) právě vyšel!

Datum vydání 11. 2. Autor článku Josef Sdílení článku536
Zelená míle: Herci kvůli rolím ztloustli, elektrické křeslo by správně mělo být šibenicí

Zelená míle: Herci kvůli rolím ztloustli, elektrické křeslo by správně mělo být šibenicí

Datum vydání 20. 8. Autor článku Aleš Sdílení článku319
Prohnaní padouši: 10 herců, kteří umějí perfektní filmové záporáky

Prohnaní padouši: 10 herců, kteří umějí perfektní filmové záporáky

Datum vydání 9. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku282
Duna: Některé postavy změní proti knize charakter, pohlaví či barvu kůže. Tvůrci vysvětlili proč

Duna: Některé postavy změní proti knize charakter, pohlaví či barvu kůže. Tvůrci vysvětlili proč

Datum vydání 16. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu32Sdílení článku263
Aquaman: První reakce jsou tady. A vypadá to, že se v DC tentokrát trefili

Aquaman: První reakce jsou tady. A vypadá to, že se v DC tentokrát trefili

Datum vydání 27. 11. Autor článku Aleš Sdílení článku260

Druhá sezóna oblíbeného seriálu House of the Dragon (Rok draka) bude kratší. Kdy vyjde další díl prequelu Game of Thrones (Hra o trůny)?

Datum vydání Včera Autor článku Vojtěch Sdílení článku1

Sacha Baron Cohen známý Boratem by měl hrát démonického Mefista. Podle nových fám se chystá MCU speciál pro Disney+

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Netflix odhalil obsazení legendárního šampiona F1 pro připravovanou minisérii. Kdo si zahraje Ayrtona Sennu?

Datum vydání 29. 3. Autor článku Žaneta Sdílení článku2

Robert Downey Jr. společně se scénáristou Star Wars pracuje na remaku Hitchcockova Vertiga.

Datum vydání 29. 3. Autor článku Žaneta Sdílení článku63
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445

To nejzajímavější z tohoto týdne:

791Hvězda Stranger Things má strach z nedostatku pracovních nabídek po skončení Netflix hitu

2152The Walking Dead: Dead City má stanovené datum premiéry, které je velmi blízko

743Marvel má nakročeno k dalšímu problému. Jonathan Majors byl zatčen za napadení