Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Na začátku prosince vtrhne do kin filmové drama Když promluvila (She Said), koukněte na trailer

Datum vydání 23. 11. 2022Shlédnutí 636×Sdílení článku64Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Předlohou dramatu Když promluvila (She Said)   se stala stejnojmenná kniha (She Said: Breaking the Sexual Harassment Story That Helped Ignite a Movement) dvou novinářek z prestižního deníku New York Times - Jodi Kantor a Megan Twohey.

Ty odhalily a zveřejnily případy sexuálního násilí, obtěžování a zneužívání žen filmovým producentem Harveym Weinsteinem, který patří mezi nejvýznamnější filmové producenty a je držitelem celkem šesti Oscarů v prestižních kategorií. Tato kniha pomohla rozpoutat hnutí #MeToo.

Harvey byl označen jako sexuální predátor ve článku dne 5. října 2017. Toto odhalení v Hollywoodu vyvolalo nesmírný poprask. Jodi a Megan zjistily, že producent několik desítek let zneužíval svého postavení a nabízel ženám kariéru za poskytnuté sexuální služby. Několik let to Weinsteinovi procházelo hlavně díky uplácení či profesní likvidaci.

Novinářky byly ale odhodlány vyjít s pravdou ven a potřebovaly najít alespoň jednu ženu dostatečně statečnou na usvědčení producenta. 

Novinářky, které se pustily do boje vyzbrojené poctivou a detailní rekonstrukcí a až skoro detektivní prací, neměly zpočátku na růžích ustláno. Najít Weinstainovu oběť ochotnou mluvit nebylo jednoduché. Netušily však jakou lavinu následků svým odhalením způsobí. Tato kauza totiž měla nemalý vliv nejen na oběti a sexuálního predátora, ale také na celou společnost a celkové vnímání pojmu sexuálního násilí.

Foto: Universal Pictures

K hnutí #MeToo se na sociálních sítích vyjádřily i herecké hvězdy jako Gwyneth Paltrow, Jennifer Lawrence, Ashley Judd či Uma Thurman.

Podle kritiků se drama Když promluvila řadí k ceněným snímkům typu Všichni prezidentovi muži či Spotlight

Obě novinářky získaly za svou práci ocenění Pulitzerovy ceny a Harvey Weinstein byl za své zločiny odsouzen k třiadvaceti letům ve vězení.

Režie se chopila Maria Schrader a scénáře se ujala Rebecca Lenkiewicz. Ve snímku uvidíme například: Carey Mulligan (Megan Twohey), Zoe Kazan (Jodi Kantor), Patricia Clarkson (Rebecca Corbet), Andre Braugher (Dean Baquet), Jennifer Ehle (Laura Madden).

Na film se můžeme těšit v české premiéře 1. 12. 2022

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *