Pinocchio Guillerma del Tora dokazuje, že animované filmy nejsou jen pro děti

Datum vydání 13. 12. 2022Shlédnutí 839×Sdílení článku74Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Láska Guillermo Del Toro k nepochopeným tvorům, jenž dokážou velké věci, je jedním z jeho hlavních znaků. Nikdo nedokáže natočit příběh tak barvitý, s postavami tak živými jako právě del Toro.

Na příběh, který byl odvyprávěn už tolikrát je nový Pinocchio nesmírně originální. Guillermo del Toro spojil síly s Markem Gustafsonem a spolu tak vytvořili novou verzi Pinocchia pomocí stop-motion animace. Film zůstává věrný původní předloze z roku 1940, nicméně udává nový, osobitý směr. Postava tvrdohlavého dřevěného kluka, který chce být za každou cenu milován chytne za srdce. S každou další společně strávenou minutou je pouto diváka a Pinocchia silnější. Pinocchio představuje právě to, co del Toro umí ze všeho nejlépe. Představit charakter, jenž působí uboze, až zavrženíhodně a utvořit z něj hrdinu, kterým by každý chtěl být. Pinocchia skvěle doplňují všechny ostatní postavy. Geppetto, milující otec zničený osudem hledající útěchu v lahvi alkoholu. Moudrý a srdečný vypravěč Sebastian J. Cricket. Proradný a chamtivý cirkusák Hrabě Volpe. Dobrosrdečný, leč životem pošramocený opičák Spazzatura. Každá postava je unikátní. Obzvláště se pak dobře dívá na "sestry ze záhrobí", které navozují pocit Faunova labyrintu a dodávají filmu tu mystickou atmosféru Guillerma del Tora.

Samotní herci všech postav excelují. Ewan McGregor má hlas, jenž se dá poslouchat neustále. Předvádí charismatický výkon i bez svého plného úsměvu. David Bradley, rozmrzelý školník z Bradavic hraje všemi emocemi a nenechává se zastínit září všech svých slavných kolegů. Christoph Waltz je jeden z mála herců, který bude vždy rozpoznán pro svůj unikátní hlas a vytříbenou znalost jazyků. Cate Blanchett je bezpochyby zajímavé obsazení do role vřískající opice, ale jako vždy je oscarová. Velmi mladý Gregory Mann hraje postavu Pinocchia přesně tak, jak by mělo znít malé, vzpurné dítě s velkou dávkou energie a lásky.

Alexandre Desplat se svou kouzelnou hudbou je pestrým doplňkem. Nicméně písně, které v Pinocchiovi zazní mnohdy působí nadbytečně a bez nich by film neutrpěl žádnou újmu.

Foto: Netflix

Guillermo del Toro řekl, že tento film je jeho vysněným projektem a je to vidět. Z filmu je cítit tolik vášně a péče, a proto není divu, že se mu onen sen tak vydařil. Každá scéna, každý záběr, každý pohyb, byť i ten nejmenší, je nádherně zpracován a celý film je jak živý. Stop-motion animace byla skvělá volba, neboť dodává pocit opravdovosti a zájmu. Pinocchio se hrdě připojuje ke Kubovi, Koralíně a dalším úchvatným stop-motion filmům. Dvě hodiny krásné atmosféry, která otevře oči všem, jenž tvrdí, že animované filmy jsou jen pro děti.

Pinocchio Guillerma del Tora je ke zhlédnutí od 9.12.2022 na Netflixu.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *