Kvík předvádí povedenou stop-motion animaci a vypráví roztomilý příběh o dívce a jejím prasátku

Datum vydání 19. 12. 2022Shlédnutí 745×Sdílení článku77Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Kvík (Knorr / Oink) z letošního roku nabízí neodolatelnou stop-motion animaci, kterou jsme mohli obdivovat například u nového ztvárnění Pinocchia od Guillerma Del Tora nebo u filmu Myši patří do nebe z roku 2021 v česko francouzské produkci. 

Oink, jak zní anglický název filmu, nebo Knorr v originále, byl moudře vybrán jako letošní otvírák Generation Kplus na Berlinale (Berlínský mezinárodní filmový festival).

Kvík byl produkován holandskou společností Viking Film a koprodukován belgickou společností A Private View.

Do kin u nás v Česku se film dostal díky AČFK (Asociace českých filmových klubů).

Mascha Halberstadová, režisérka filmu Kvík, v rozhovoru řekla: „Ve svých filmech se snažím najít kombinaci humoru a dramatu. Kvík je v tomto ideální.”

Stop-motion animace je skvělá filmařská technika, při které je animovaný objekt ručně upravován a posouván mezi jednotlivými snímky o maličké úseky. Během projekce poté vyvolá dojem spojitosti. 

Nevýhodou této fenomenální techniky je bohužel velká časová náročnost. Například britský celovečerní film Wallace & Gromit se točil dlouhých pět let. 

Halberstadová si zvolila tuto techniku právě proto, že velice ráda improvizuje a u tohoto typu animace je spousta možností jak si vše přizpůsobit během natáčení. 

Foto: Afck.cz

Režisérka navštěvovala uměleckou akademii v Arnhemu a vytvořila animaci pro několik celovečerních filmů. Kvík je jejím celovečerním režijním debutem. 

Příběh začíná velice idylicky. Devítiletá Babs, vegetariánka, dostane od dědečka malého čuníka, pojmenuje jej Kvík. Dědeček před desítkami let opustil rodinu a zdá se, že čuníkem si chce napravit vztah se svou rodinou a poznat tak svou vnučku. Kvík je ovšem prasátko se vším všudy, a Babs dostane podmínku, že si Kvíka může nechat jen za předpokladu, že prasátko absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky. Výcvik nejde zrovna podle plánu, ale Babs si užívá parádní léto ve společnosti svého nalezeného dědečka a růžového prasečího kamaráda. Netuší však, že dědeček má s Kvíkem mnohem temnější plány. Soutěž o nejlepší klobásku se kvapem blíží…

Snímek byl nominován coby nejlepší animovaný film během European Film Awards.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023