Fantom opery (1925) obnovená premiéra jednoho z prvních hororů, celý film online

Datum vydání 24. 12. 2022Shlédnutí 2 458×Sdílení článku55Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Fantom Opery (The Phantom of the Opera) 76 % z roku 1925 se znovu vrací na plátna kin. Je to klasické zpracování tradičního tématu, který je stále zajímavý a diváka zaujme.

Fantom Opery je horror, jehož děj se odehrává v Pařížské opeře. Nachází se zde muž, který žije pod maskou a dělá v opeře různé problémy a straší herce. Zamiluje se do mladé herečky, se kterou chce strávit život, avšak ona jeho zájem nesdílí. Děj je velmi napínavý, nakonec je zachráněna svým milým, který ji odvede do bezpečí.

Rupert Julian – režisér filmu a herec, který pochází z Nového Zélandu, spisovatel a producent. Režíroval přibližně 60 filmů a hrál v přibližně 90 filmech.

Lon Chaney – herec, který hrál nejprve na divadle, poté se dal k filmu. Ztvárnil mnoho slavných rolí, jako například Zvoník od matky boží, Fantom opery a mnoho dalších. Má hvězdu na chodníku slávy v americkém Hollywoodu.

Mary Philbin – pochází z irsko-americké rodiny. Kromě Fantoma opery hrála v dalších horrorech. V roce 1922 získala cenu WAMPAS Baby Stars.

Norman Kerry – je herec německého původu pocházející z New Yorku. Díky Rudolfu Valentinovi se dostal k filmu. Hrál hlavní role svůdníků a různých frajírků, které obdivovaly ženy. Jeho debutový snímek je Manhattan Madness, který započal celou kariéru. Dále pokračoval filmem A little princess a hrál i ve Zvoníku u Matky Boží v Notre Damme.

Edward Sedgwick – pochází z Galwestonu v Texasu. Hrál dětské role už od sedmi let v komediích. Poté šel na vojnu a znovu se vrátil do hudební komedie. Měl vlastní společnost The Cabaret Girls, kterou produkoval a režíroval. Společnost měla úspěch, avšak nakonec se opět stal hercem. Byl především komik, ale zahrál si také v horrorech.

Arthur Edmund Careve – byl herec arménského původu, jeho rodina emigrovala do Spojených států. Chodil na univerzitu v Massachusetts, kde studoval sochařství a malířství. Debutoval v roli Romance a Arabella. Kromě filmu Fantom opery hrál v dalších filmech Kočka a Kanár, Chata strýčka Toma. Mohl být zvolen místo Bely Lugosi, jako herec, který ztvární hraběte Draculu ve slavném filmu.

Gibson Gowland – narodil se v Anglii a pracoval jako námořník. Zažil mnoho dobrodružství v Jižní Africe a Kanadě. Jeho první film byl Zrození národa. Jedinou hlavní roli si zahrál ve filmu Chamtivost, ale ve vedlejších rolích se objevil v mnoha dalších filmech.

Snitz Edwards – byl divadelní herec charakterních rolí. Pocházel z židovské rodiny, která emigrovala do Ameriky. Stal se úspěšným hercem na Broadwayi, v prvním představení Červená karkulka. Cestoval s divadlem po celých Spojených státech. Objevoval se po boku slavných herců.

John Miljan – hrál v hollywoodských filmech. Natočil zvukový film k filmu Jazzový zpěvák. Hrál role vysoce postavených osob, důstojníků nebo bussinesmanů. Ztvárnil roli generála Custera.

Carla Lemmle – pochází z Los Angeles. Byla tanečnice a neteř jednoho ze zakládajících členů Universal Pictures. Hrála ve Fantomovi opery a Draculovi. Vyšla o ní kniha, která popisuje, jak hrála a žila ve studiích Universal Studios. Objevila se také v dokumentu BBC Historie horroru, kde vzpomínala na své slavné herecké partnery.

Foto: Dread central

Zajímavosti

Premiéra v Praze se konala dne 21. října 1925 v biografu Lucerna. K tomu hrál pochod Faust a Markétka.

V roce 1990 vznikla nová verze tohoto filmu s Christopherem Leem, který si fantoma opery také zahrál.

Jeden záběr z opery je použit i ve filmu Dracula.

Při premiéře filmu lidi hrůzou omdlévali. Navrhl si svůj make-up, tak aby vypadal děsivě, což jej proslavilo.

Film byl použit jako inspirace pro další horrory, jako Frankensteinova nevěsta, Ghost story a další.
 

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *