Nová Vánoční pohádka Krakonošovo tajemství se snaží být Případy 1. oddělení

Datum vydání 26. 12. 2022Shlédnutí 16 972×Sdílení článku6333Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Je už tradicí, že každý rok o vánočních svátcích vychází nová pohádka. Letos Česká televize za koncesionářské poplatky vypustila na Boží hod pohádku Krakonošovo tajemství režiséra Petera Bebjaka.

Krakonošovo tajemství vypráví příběh o nových majitelích zámku, Štěpánovi a jeho mladším bratrovi Adamovi, v podhůří Krkonoš, kteří svým sobeckým jednáním ovlivňují sebe i své okolí. Obzvlášť pak milou Lídu a ochránce hor, Krakonoše.

Krakonošovo tajemství má být sice pohádkou, ale tak úplně pohádkou není. Režisér filmu Peter Bebjak je znamý a uznávaný především díky seriálům Případy 1. oddělení a Devadesátky. Oba seriály jsou kriminální seriály s tvrdší atmosférou a právě i tímto směrem se Bebjak snažil Krakonošovo tajemství táhnout. Ale kombinace Krkonošských pohádek a kriminální zápletky i atmosféry je zcela mimo. Film bloudí v sobě samém a neví, čím vlastně je. Bebjak věděl, že střílet tímto směrem je bezpečné, avšak střílel ze špatné zbraně.

Krakonošovo tajemství má mimo pochybnosti s vlastní identitou mnoho dalších nedostatků. Scénář je mišmašem, jenž přešlapuje sem a tam a nemá hlubší uchopení. Dialogy jsou umělé a mnohdy stupidní. Samotné herecké výkony se dají považovat za katastrofální. Nejlepším hereckým bodem filmu je bezpochyby Ondřej Sokol, jehož přirozená schopnost pobavit diváka je obdivuhodná. Švehlík, jakožto uhlazený, posedlý a mourosovitý Krakonoš je dobrou volbou, bohužel opravdu nešikovně uchopenou. Sám Švehlík prohlásil, že na kvality Františka Peterky už nikdo nikdy nedosáhne a měl pravdu. Tento film je důkazem, že Krakonoš je jen jeden a ten už mezi námi není.

Foto: Česká televize

Technicky se dá film považovat, na poměry českých pohádek, za úspěšný. Lokace jsou pěkné, vše se totiž neodehrává na jedné louce nebo u pár odrostlých stromů. Kamera se sice furt klepe i když pro to nemá sebemenší důvod, ale i tak se řadí mezi ty lepší. Hudba je ovšem něco nepochopitelného. Při každém dialogu, při každé obyčejné procházce i při každém pohledu postav se spustí nevídaná smršť koncertních emocí, jenž na sebe stylem ani vzájemně nenavazují.

Pokud budeme Krakonošovo tajemství srovnávat s dalšími, novodobými vánočními pohádkami, tak je film velkým úspěchem. Ale jelikož konkurence je vskutku chabá, tak to není úplným vítězstvím. Bebjak tak nevytvořil pohádkový odpad, jakým je Tajemství staré bambitky 2, jenž se širší veřejnosti představil na Štědrý den, ale ani pohádku, ke které se bude někdo vracet, jakou je S čerty nejsou žerty.

Lidem se to nicméně, vzhledem k jejich zkušenostem, povětšinou, líbí a to je během Vánoc to hlavní. Přístě by to chtělo zmateně nechodit mezi dvěma zcela odlišnými žánry.

Obsazení herců:  David Švehlík, Leona Skleničková, Jan Nedbal, Ondřej Sokol, Dominika Morávková-Zeleníková, Jakub Prachař, Martin Huba, Diana Mórová.

Komentáře od uživatelů  ❭

Dáša   2022-12-29 22:21:41

Psala jsem i na F. Je to pohádkový příběh. Líbilo se mi více než Bambitka 2. Tady se opět potvrdilo, že 2 už nemusí být tak povedená jako jednička. A taky si myslím, že by se každý režisér Nel pouštět úplně do všech žánrů. Někomu jde to, jinému zas něco jiného. Na Krakonošovo tajemství se určitě podívám znovu. Ostatně jako na všechny pohádky. Prostě je mám ráda.

Nada Weissova   2022-12-29 18:27:27

Dobrý večer,. ..není třeba pořád srovnávat nesrovnatelným.....zkrátka tak to je,...je to nová pohádka,.....vlastně film. Dobří vítězí nad zlem,..to je symbol každé pohádky,...a to bylo a bude. Chci vyzdvihnout výkon Ondřeje Sokola,....s ten si zaslouží ocenění,.brilantní výkon..,.a navíc ocenění patří režisérovi,.že měl správnou trefu,.a když už nic jiného,..tak tato postava bude vždy spojena s touto pohádkou,.....a právě proto,...stalo to za to. Jen dodám,...Krakonoš,...pan Peterka ,...pohádkový,..jak ho všichni známe,...jen jeden,.....to nikdo nezpochybňuje, a navíc byly to krátké večerníčkové epizodky,.....takže se vracím nedrovnavejte....protože to nejde.....Děkuji za výkon všem hercům a za mě,..dílo se podařilo,......klobouk dolů ještě jednou před Ondřejem Sokolem,.... Nejinak je tomu ve vědomostní soutěži Na lovu,...kterou miluji a těším se už na nové díly,......vše nej v novem roce, hodně zdraví ,.ať žijí dobré věci,..a vnímavé diváky,.....zdraví Nada Weissova

Jirka72   2022-12-29 08:58:59

Příliš přísná kritika, byla to pohádka, né kriminálka nebo drama ze současnosti, to je třeba si uvědomit. Na jedničku to sice není, ale dvojku bych tomu dal. Jinak lokace super

Monika   2022-12-28 16:16:30

Čekala jsem od toho více. Vlastně jsem celou dobu čekala na nějakou pointu nebo zápletku. Takže za mne a za naši rodinu bohužel nic moc.

jar.mila dohnalová   2022-12-28 10:49:20

Na tu bídu moderních pohádek dobrý počin.Vytkla bych snad jen statičnost některých záběrů,chtělo by to svižnější střih.Sokol výborný.Co novým pohádkám chybí,a toto není výjimkou,je inteligentní dialog.Starší pohádky vycházely z mistrného jazyka dobrýh spisovatelů.Dialogy typu: jste hodný-já nejsem hodný,jsou primitivní.Takže mezi slepými jednooký králem.Ale možná jsem příliš přísná.Nebylo to špatné.

Insider   2022-12-28 07:00:45

Mišmaš je akorát tahle srandovní recenze: Krakonoš byl výborný, Bambitka špatná...

Lenka Šuláková   2022-12-28 06:51:52

Nám se pohádka velmi líbila, řekla bych, že je to nejlepší vánoční pohádka po hodně dlouhé době!

Martina   2022-12-27 22:05:10

Recenze,která pohádku sesadila někam na úplné dno, rozhodně není na místě.Roztřesené kamery jsem si opravdu nevšimla.Naopak! Autorům za sebe mohu pochválit krásný a pestrý výběr lokací, pěknou hudbu i kostýmy, architekti hezky zvládli Krakonošovu chalupu..i zápletka byla nečekaná.Příjemně strávený čas s dětmi u televize s trochu netradičně pojatou pohádkou, za mě tedy spíš pohádkovým příběhem.

Zdeňka Nováková   2022-12-27 19:37:08

Celé pojetí pohádky vystihuje jediné slovo - všednost. Ta sluší reportáži třeba ze sídliště. K pohádce chybělo hodně jak režii, tak až překvapivě chudé kameře.Např. čím se lišil takto pojednaný les od snímků cyklisty, který se řítí příměstským lesem a

Lukáš   2022-12-27 19:10:04

Za mě po dlouhé době konečně něco na co se dalo koukat, rozhodně bych to neporovnal s Bambitkou 2, to byl opravdu trapas a ostuda, Krakonoš super, a klidně by to chtělo pokračování.

Jitka Matuszková   2022-12-27 14:51:37

Krásné lokace, zdařilé Švehlíkovo pojetí Krakonoše, z postavy etnografa udělali kašpara. Celkově nuda.

Jana   2022-12-27 11:58:34

Už jinde jsem psala totéž - uprostřed pohádkové bídy jednooké pokoukání.Ale neshoduji se s jednotlivostmi recenze.Hudba mi nevadila, klepající kamery jsem si nevšimla, herecké výkony na hodnotící škále bych prohodila.Ale je mi záhadou, že lidem nevadí ta nevyužitost lokací.Sokol se topí v louži a radši nerozpřáhne ani ruce. Jdou po lese v mechu a mlze a najednou visí ze strázu ve slunci, aniž by to obrazově navazovalo.Hrdinové potřebují mapu, ale jdou celkem kolem jednoho keře.Pak tomu chybí ta skutečná filmová výpravnost a vyvolává to flashback na legendární kulisové pohádky ve Studio kamarád.Co se mi ale naopak líbilo - bylo Švehlíkovo pojetí a opakovaná myšlenka obětující se lásky.

Lukáš   2022-12-27 08:59:19

Recenzent si myslí, že nas zajímají jen kritika... Za tenhle článek co tu napsal by se měl stydět. (Admin edit: co člověk to názor)

Jitka Dítětová   2022-12-27 08:41:05

Tak kritickou recenzi nechápu, za mě krásná pohádka se vším všudy, hledat v ní kriminálku může jen naprostý neznalec pohadek, který nepochopil podstatu, že zlo musí být potrestáno a dobro zvítězit. Jako bonus je Krkonoš v jeho lidštější podobě.

Martin Souček   2022-12-27 07:57:28

Pokud Krakonošovo Tajemství hodnotíme jako celovečerní drama, recenzent má v podstatě pravdu. Pokud ho hodnotíme jako pohádku, vychází z toho perfektně a recenzent .... (má jiný názor asi).

Tara   2022-12-26 22:23:31

Teda nechápu kritiku ve článku k pohádce a už vůbec srovnání se seriálem Případy 1.oddělení. Mně se pohádka líbila a seriál taky. Každý má své, ale tady někdo srovnával jablka s hruškama.

Jana Bloudková   2022-12-26 16:28:39

Pohádka by se sice mohla možná více stylizovaná, ale mě příjemně překvapila hloubkou některých postav, lidskostí. Ukázala navzdory některým špatným vlastnostem či pochybením, schopnost obětovat se nebo něco z lásky, což je základním artefaktem pohádek - najít v sobě to nadlidské, ale také Krakonoše neukazuje jen v jeho síle a dává prostor jeho slabinám a tím ho zlidšťuje. Hudba mě nerušila, ale příjemně doprovázela. Asi záleží, nač člověk úplně svoji pozornost. Co chce vidět, to vidí.

irena fronková   2022-12-26 14:53:44

Nesouhlasím, toto byl příběh , vše skvělé oproti Bambitce 2 ta se nepovedla

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023
Film Buď chlap! odtajnil trailer, do kin dorazí 23. 3. 2023

Film Buď chlap! odtajnil trailer, do kin dorazí 23. 3. 2023

Datum vydání 2. 2. Autor článku Tomáš Sdílení článku308
Film Zátopek vidělo na Nový rok 1,8 milionů diváků, jak se vám líbil?

Film Zátopek vidělo na Nový rok 1,8 milionů diváků, jak se vám líbil?

Datum vydání 3. 1. Autor článku Josef Sdílení článku216
Všichni chceme věřit ve spravedlnost, ale co když selže? Matematika zločinu, třídílná minisérie podle skutečného případu právě běží na Voyo.

Všichni chceme věřit ve spravedlnost, ale co když selže? Matematika zločinu, třídílná minisérie podle skutečného případu právě běží na Voyo.

Datum vydání 30. 7. Autor článku Hana Sdílení článku159
Trailer na novou třídílnou minisérii režiséra Davida Ondříčka Král Šumavy: Fantom temného kraje

Trailer na novou třídílnou minisérii režiséra Davida Ondříčka Král Šumavy: Fantom temného kraje

Datum vydání 18. 11. Autor článku Tomáš Sdílení článku104
České Lvy ovládly filmy Il Boemo a Arvéd. Podívejte se zde na celý list vítězů a nominovaných

České Lvy ovládly filmy Il Boemo a Arvéd. Podívejte se zde na celý list vítězů a nominovaných

Datum vydání 5. 3. Autor článku Josef Sdílení článku69

Spider-Man potřebuje záporáka pro novou trilogii. Nabízí se unikátní padouch z nové komiksové éry

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Velmi vysoký, příjemný, skromně působící muž, pro kterého limity neexistují. Český herec, kaskadér, producent, režisér a bývalý reprezentant v judu, Petr Jákl ml.

Datum vydání 2. 10. Autor článku Hana Sdílení článku1

Legendární šermíř Zorro se vrací po téměř dvou desetiletích. Venku je oficiální trailer

Datum vydání 1. 10. Autor článku Žaneta Sdílení článku195

Netflix zveřejnil první záběry připravované animované Tomb Raider: The Legend of Lara Croft vycházející ze série videoher

Datum vydání 30. 9. Autor článku Žaneta Sdílení článku52
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
Facebook

To nejzajímavější z tohoto týdne:

Legendární šermíř Zorro se vrací po téměř dvou desetiletích. Venku je oficiální trailer

Sdílení1951Legendární šermíř Zorro se vrací po téměř dvou desetiletích. Venku je oficiální trailer

Spider-Man potřebuje záporáka pro novou trilogii. Nabízí se unikátní padouch z nové komiksové éry

Sdílení12Spider-Man potřebuje záporáka pro novou trilogii. Nabízí se unikátní padouch z nové komiksové éry

Rick a Morty se vrací v traileru na 7. sérii. Tentokrát však s jinými dabéry

Sdílení383Rick a Morty se vrací v traileru na 7. sérii. Tentokrát však s jinými dabéry