Život v Heights - 10 odlišností filmové a divadelní verze a kontroverze ohledně castingu.

Datum vydání 10. 1. 2023Shlédnutí 507×Sdílení článku49Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Život v Heights (In the Heights) je filmovou adaptací z roku 2021 oblíbeného jevištního muzikálu Lin-Manuela Mirandy a Quiary Alegríi Hudes, který byl uveden na Broadwayi v roce 2008. 

Příběh se odehrává během tří dnů s postavami latinskoamerické čtvrti Washington Heights na Upper Manhattan V New Yorku.

Zde je 10 zajímavostí a odlišností filmové a divadelní verze:

10 - Ninina matka

V divadelní verzi byla Ninina matka Camila živá a zdravá. Ve filmu byla Nina vychovávána svobodným otcem.

Divadelní verze Camily měla i svou vlastní píseň „Enough”, kterou zpívala během rozepře Niny s otcem. Scénáristka Quiara Alegría Hudes se ale pro film rozhodla Camilu z filmu vyškrtnout.

9 - Zastoupení LGBTQ+

Postavy Carly a Daniely byly v divadelní verzi pouze kolegyněmi z místního salonu. Ve filmu dodaly těmto postavám šmrnc a tvůrci se rozhodli vytvořit z nich pár.

8 - Změna textu písně

Pro film byl změněn text písně 96.000. Byl ponechán typický hip-hopový styl.

Benny v divadelní verzi zpívá o tom, že by byl s 96.000 dolary bohatší než Ninin táta a hrál by golf s Donaldem Trumpem. Poté, co se Trump stal prezidentem, se Miranda rozhodl obměnit text písně, a nahradit Trumpa Tigerem Woodsem.

7 - Usnaviho dcera

Filmová verze začíná tím, že Usnavi mluví se skupinou dětí, jednou z nich je i Usnaviho dcera. V divadelní verzi tato dcera neexistuje.

6 - Vztah Bennyho a Niny

V divadelní verzi byl vztah mezi Bennym a Ninou zcela novým. Byla mezi nimi vášnivá chemie. Ve filmu měli dřívější vztah, který skončil poté, co Nina odešla na Stanford. To dodalo vztahu novou hloubku a složitost a také více emocionálního kontextu pro jejich společnou píseň „When the Sun Goes Down”.

5 - Čtyři nové postavy ve filmové verzi

Postavy byly přidány pro film, i když jejich role byla spíš vedlejší.

Dvě role byli lehce přehlédnutelné - Cuca, pracovnice salonu a pan Pike, majitel čistírny, který koupil podnik Ninina otce.

Dvě další postavy ale sehrály větší roli. Alejandro, Usnaviho právník, který mu pomáhal s koupí baru jeho otce Sueñita. Nejpoutavějším přírůstkem byl však Sonnyho otec. Role se chopil latinskoamerický zpěvák Marc Anthony.

4 - Pořadí děje a písní

Toto pořadí se oproti divadelní hře dramaticky změnilo. Bylo to proto, aby diváci do poslední chvíle nevěděli, kdo vyhrál oněch 96.000 dolarů z loterie.

Pár původních písní z jevištního muzikálu bylo z filmu vystřiženo z časových důvodů.

3 - Kulturní aspekty

Filmový formát umožnil režisérovi Jonu Chuovi poskytnout záběry kamery na kulturní aspekty latinskoamerické čtvrti. Tyto aspekty se týkaly hlavně vaření a stylingu.

Miranda řekl, že vytvořil muzikál, protože se necítil viděn. S Chuovým režijním stylem se kulturní rozmanitost dostala do popředí.

2 - Abuela Claudia

Divadelní i filmová verze Abuely Claudii byla v podání stejné herečky, a to sice Olgy Marediz. To, že tatáž herečka ztvárnila filmovou i broadwayskou verzi je vzácné.

1 - Lin-Manuel Miranda v jevištní i filmové verzi

Miranda na Broadwayi hrál roli Usnaviho, ve filmovém podání se role chopil Anthony Ramos. Miranda si však střihl filmovou roli „Piraqua Guy”, tedy muže prodávajícího ledovou tříšť.

Foto: Alice Brooks

Natáčení filmové adaptace začalo 3. června 2019 v New Yorku. Uvedení bylo naplánováno na rok 2020, ale kvůli pandemii COVID-19 bylo uvedení odloženo na rok 2021.

Jedná se o film s dobrou náladou, chytlavým soundtrackem, poutavou choreografií a o překonávání výzev každodenního života v latinskoamerické čtvrti.

Přestože se film ocitl pod palbou kritiků pro casting a určitou „barevnost” obsazení, byl také radostnou oslavou hispánské kultury.

Hudes reagovala na obavy z kolorismu filmu na Twitteru. Ačkoliv poznamenala, že film obsahuje vynikající afro-panamské, afro-dominikánské a afro-boricuské herce. Uznala privilegium latiny, a slíbila, že se bude příště více snažit v najímání Afro-latinských herců s více tmavou pletí.

Jedinou černošskou postavu, Bennyho, ztvárnil Corey Hawkins, který není latino.

Miranda na kritiku ohledně „barevnosti” v castingu, a nedostatečném zastoupení afro-latinoameričanů, reagoval na Twitteru uznáním, že cílem Život v Heights bylo reprezentovat a oslavovat rozmanitost latinské komunity. Přiznal však, že při pokusu o vykreslení mozaiky této komunity mírně zaostali.

Ve filmové adaptaci Život v Heights hrají:

Anthony Ramos (Usnavi), Melissa Barrera (Vanessa), Leslie Grace (Nina Rosario), Corey Hawkins (Benny), Olga Merediz (Abuela Claudia), Jimmy Smits (Kevin Rosario), Gregory Diaz IV (Sonny), Daphne Rubin-Vega (Daniela), Stephanie Beatriz (Carla), Dascha Polanco (Cuca), Mateo Gomez (Alejandro).

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *