Drsný film Strachy v nás (2021) nám servíruje drsnou realitu polského venkova a nesnášenlivost vůči odlišnostem

Datum vydání 14. 1. 2023Shlédnutí 1 797×Sdílení článku98Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Polský film z roku 2021 (premiéru měl 23. září) Strachy v nás (v originálu Wszystkie nasze strachy) je docela dost drsný snímek, který lze zařadit do několika žánrových kategorií – drama, biografie, romantický, LGBT. Biografie proto, že film byl inspirován skutečným příběhem polského umělce Daniela Rycharského. Jedná se o snímek, který si v žádném případě nedává před ústa servítku. Naopak, servíruje nám drsnou realitu polského venkova a nesnášenlivost odlišně orientovaných jedinců. Pro někoho může být film nepříjemný z toho důvodu, že polský venkov rozhodně nemá daleko ani od toho českého.

Hlavním hrdinou filmu Strachy v nás je mladý umělec Daniel Rycharski. Daniel je gay, který hluboce věří v křesťanství a utrpení Ježíše Krista.

Doba se mění k lepšímu, a proto i gay může být na polském venkově tolerovaný a žít tam poměrně v klidu. Výtvarná díla tohoto umělce totiž putují do prestižních varšavských galerií, také je věřící a aktivně se zapojuje do veškerých aktivit křesťanského života na vesnici. Kromě toho se zapojuje také do místních demonstrací a spolu s ostatními vesničany bojuje za společnou věc.

Dalo by se říct, že kromě duhové pásky, kterou se Daniel nebojí nosit (symbolizuje jeho homosexuální orientaci), je z těchto důvodu pro zbytek vesnice „přijatelný“ a „normální“. Proto vesnice Danielovi odpustí i to, že je zamilovaný do Oleka, chlapce ze sousedství. Daniel také nežije s ním, nýbrž se svou babičkou, a proto je docela dobře přijímaný. Jeho díla jsou navíc dobře známá a zdobí okolí.

Ať to ale pro Daniela vypadá sebelépe, stačí jenom málo a skutečný postoj venkova vůči jeho orientaci se může rychle projevit. Aby si své postavení zachoval, musel by vždy a za každých okolností držet jakousi linii toho, co je pro ostatní normální. Ale to samozřejmě nikdo nevydrží dlouho.

Navíc už vůbec ne v případě, kdy je ublíženo někomu s homosexuální orientací. A tak se Daniel po tom, co lesbická dívka Jagoda už nevydrží šikanu ostatních a rozhodne se oběsit a ukončit tak svůj život, rozhodne označit viníky této události – celou komunitu včetně sebe. Všechny totiž vyzývá, aby pod jeho vedením absolvovali křížovou cestu, na které pocítí svou část viny za smrt nevinné dívky a budou se kát. Ačkoli vždy předtím se jeho činy setkaly s porozuměním a přijímaný byl dobře, teď se všechno v mžiku otočí proti němu. Kolektivní vina za něčí smrt, dokonce za smrt lesbické dívky, přece nemůže připadnout na věřící polský venkov.

Veškerý hněv se tudíž přesměruje na nejsnadnější cíl – Daniela. Jak to dopadne? Vykázání z komunity? Lynč? Každopádně morálka těch „normálních“ se projeví v plné síle.

Foto: Kino Lucerna

Obsazení a režisér filmu Strachy v nás

Film Strachy v nás režíruje polský tandem Lukasz Ronduda a Łukasz Gutt. Druhý jmenovaný se stará také o kameru. Toto duo spolu vytvořilo také filmy Performer (2015) a Srdce lásky (2017), které spolu se Strachy v nás tvoří jakousi trilogii. Ta do pozornosti staví současné polské umělce a jejich strasti.

O herecké obsazení se postarali Dawid Ogrodnik (Daniel Rycharski), Maria Maj (Danielova babička, ve filmu představuje ty humornější momenty), Andrzej Chyra (Danielův otec), Oskar Rybaczek (Olek) či Agata Łabno (Jagoda Majewska, lesbická dívka, která spáchala sebevraždu).

Zajímavosti o filmu Strachy v nás

Snímek je filmovým portrétem polského umělce Daniela Rycharského, přičemž na události v jeho životě tento film nepoukazuje pouze dějem, nýbrž také samotným názvem. Název Strachy měla totiž Rycharského výstava v roce 2019. Daniel tehdy na vztyčené dřevěné kříže rozvěšel oblečení mladých homosexuálně orientovaných osob, které spáchaly sebevraždu. 

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *