Seriál Přátelé: zajímavosti, o kterých jste pravděpodobně (ne)věděli

Datum vydání 23. 1. 2023Shlédnutí 1 221×Sdílení článku63Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Neodolatelná Rachel Green (Jennifer Aniston), promiskuitní (ne)herec Joey Tribbiani (Matt LaBlanc), pořádkumilovná šéfkuchařka Monica Geller (Courteney Cox), společensky neohrabaný paleontolog Ross Geller (David Schwimmer), trhlá muzikantka Phoebe Buffay (Lisa Kudrow) a Chandler Bing (Matthew Perry) se svým originálním humorem tvoří šestici hlavních postav televizního pořadu Přátelé, který diváky baví již od roku 1994. Je totiž nadčasový a nikdy se neomrzí. Poslední série vyšla v roce 2004 a předminulý rok streamovací stanice HBO odvysílala speciál  s názvem Přátelé: Zase spolu (v originále Friends: Reunion Special), kterého se zúčastnili všichni hlavní herci a herečky. Po letech si společně zavzpomínali a rozpovídali se nejen o svých pocitech, ale i o tom, co se dělo za kamerami. Hlavním představitelům právě tento seriál zajistil věčnou slávu, ale jak už to tak bývá, každá mince má dvě strany. My se dnes podíváme na deset zajímavostí z natáčení, které na seriál nevrhají zrovna to nejlepší světlo.

Foto: HBO Max

1. Závislost Matthewa Perryho

Bohužel jednou ze zálib slavných a bohatých je užívání omamných látek a nadměrná konzumace alkoholu. S těžkou závislostí se během natáčení seriálu potýkal i Matthew Perry. Nedávno herec vydal autobiografickou knihu s názvem Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih (v originále Friends, Lovers and the Big Terrible Thing), kde popisuje nejen svá zlatá léta, ale i doby, kdy byl na dně. Přiznal, že si kvůli své závislosti nepamatuje celé tři roky z natáčení Přátel. Problémem pro něj byly nejen drogy, ale i alkohol. V roce 2018 po užití drog dokonce upadl do komatu, z kterého se probral po dvou týdnech. Následně strávil v nemocnici dalších pět měsíců. Už několikrát byl na léčení a podle posledních informací je čistý od roku 2021.

2. Lisa Kudrow a její komplex z postavy

Pro fanoušky byla Phoebe vždy vtipná, trochu bláznivá a od ostatních odlišná - jedním slovem svá. Proto většinu zarazilo, když vyšlo na povrch, že Lisa Kudrow měla problémy se svým tělem. Vedle Jennifer Aniston a Courteney Cox si prý připadala “tlustá”. Nechtěla však držet drastické diety jako její kolegyně, protože se jí z nich dělalo fyzicky špatně. Zatímco Jennifer a Courtney byly podvyživené, Lisa se snažila jíst “normální” jídla a udržovala si “normální” váhu. Stylisté jí však raději dávali volnější oblečení, což Lise na sebevědomí moc nepřidalo. 

3. Jennifer Aniston chtěla předčasně skončit 

Jennifer měla odlišný názor na to, kdy měl seriál skončit. Po deváté sérii už se nechtěla do seriálu vracet. Podle ní nebylo co vyprávět a chtěla skončit, dokud byli na vrcholu a lidé je milovali. Těžko říci, zdali by natočili desátou řadu i bez Rachel. Je ale dobře, že se rozhodla v seriálu zůstat až do konce. 

4. David Schwimmer nepředpokládal takovou slávu

Seriál se stal okamžitým hitem a hercům se přes noc změnil celý život. Nejen že se stali slavnými, oni se stali megaslavnými. S takovým úspěchem nikdo z nich nepočítal a obzvláště to zaskočilo Davida Schwimmera. Herec se s tím těžce sžíval, protože to neovlivnilo pouze jeho život, ale i mezilidské vztahy. V rozhovoru s The Hollywood Reporter roku 2016 přiznal, že mu trvalo roky než si na slávu zvykl a cítil se s tím být v pohodě.

5. Matt LeBlanc ustoupil do pozadí své slávy

David Schwimmer nebyl jediný, kdo se těžce vypořádával se svou slávou. Matt LeBlanc byl na pokraji nervového zhroucení a potřebovat si dát na nějaký čas pauzu. Poté, co skončili Přátelé a jeho spin-off seriál Joey byl zrušen, Matt sotva opustil svůj dům. Svého agenta dokonce žádal, aby na několik let ztratil jeho telefonní číslo. LeBlanc se během této doby věnoval své novorozené dceři Marině, které byla diagnostikována kortikální dysplazie. Jako miminko měla často záchvaty, ale naštěstí se dysplazie sama upravila, když byla ještě batole.

6. Lisa Kudrow čelila žalobě

V roce 2007, tři roky po skončení seriálu, Lisa Kudrow vyhodila svého manažera Scotta Howarda. O rok později ji Howard žaloval, protože mu údajně dlužila pětiprocentní provizi z repríz Přátel, které jí zajistil právě on, když pro ni ještě pracoval. Problémem však bylo, že herečka měla s manažerem pouze ústní dohodu nikoli písemnou, takže soud nakonec rozhodl v jeho prospěch a herečka mu musela vyplatit 1,6 milionů dolarů (v přepočtu kolem 35 milionů korun).

7. Jennifer Aniston nesnášela “sestřih na Rachel”

V devadesátých letech po vydání seriálu se Rachel stala módní ikonou. Takzvaný “sestřih na Rachel” byl v té době jedním z nejvíce žádaných. Ženy chodily do kadeřnictví s fotografiemi herečky a chtěly vypadat přesně jako ona. Během svého života měla Jennifer několik sestřihů, které inspirovaly a stále inspirují miliony žen po celém světě. Sama herečka jej však nesnášela. Z počátku ho milovala, ale její názor se časem změnil, protože v reálném životě se o tento účes nedokázala starat tak dobře jako její stylistka. Prý se cítila, jako kdyby měla na hlavě mop a údržba byla dle jejích slov velmi náročná. 

8.  Drama na place

Tenista Andre Agassi extrémně žárlil, když se v seriálu objevila jeho tehdejší přítelkyně Brooke Shields (známá např. z filmu Modrá laguna). Herečka si zahrála epizodní roli ve dvanáctém dílu, druhé série. Její postava byla bláznivá fanynka (Erika) Joeyho aka doktora Drakea Remorea, která nedokázala rozlišit realitu od telenovely. Naneštěstí byl u natáčení tohoto dílu i její přítel, kterému se vůbec nelíbilo, když Brooke olízla prst Mattu LeBlancovi. Prý to bylo přes čáru, i když to bylo ve scénáři. Ztropil jí scénu přímo na place a hádka vyústila k pláči. Později si tenista vybil vztek i na svých trofejích.

9. Nehoda při natáčení 

Pamatujete si na epizodu, ve které se Joey zranil při skákání na posteli? Ve třetím dílu, třetí série, hned na začátku máme scénu jak Joey skáče na posteli a nešťastně se zraní. Tato scéna původně ve scénáři nebyla, ale byla vepsána kvůli nehodě, kterou utrpěl Matt LeBlanc. Při natáčení předchozí epizody se mu nepovedl kaskadérský kousek a vykloubil si rameno. Tím, že scénáristé dokázali hercovo zranění zakomponovat do děje, se mohlo natáčet dál. 

10. Vysílací stanici se nelíbilo taktizování ohledně platů

V první sérii bylo všech šest hlavních herců placeno stejně a každý si tak vydělal 22.500 dolarů za epizodu. Každopádně ve druhé sérii se jejich platy lišily. Platové rozmezí bylo od 20-40 tisíc dolarů za epizodu, což jim nepřipadalo správné, protože podle nich jsou všechny postavy stejně důležité. Proto se rozhodli jako skupina vyjednat si stejné podmínky pro třetí sérii. Stanice to s nimi chtěla řešit jednotlivě, ale herci se nedali a trvali na svém. Od té doby měli stejné platy a v deváté a desáté řadě si tak každý z nich vydělal 1 milion dolarů za epizodu.

Komentáře od uživatelů  ❭

bSaR   2023-01-23 09:31:21

Věcná, speciál vznikl pro HBO. (Redakce: Díky opraveno)

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pokračování americké kultovní hororové série Vřískot je tady. Milovníci hororů zbystřete.

Pokračování americké kultovní hororové série Vřískot je tady. Milovníci hororů zbystřete.

Datum vydání 13. 3. Autor článku Hana Sdílení článku181
Před premiérou nového Vřískotu lidé ohlašují pravé spatření maskovaného zabijáka

Před premiérou nového Vřískotu lidé ohlašují pravé spatření maskovaného zabijáka

Datum vydání 9. 3. Autor článku Marek Sdílení článku169
Přátelé opouštějí Netflix, do kdy se na ně ještě můžete dívat, a kde je najdete poté?

Přátelé opouštějí Netflix, do kdy se na ně ještě můžete dívat, a kde je najdete poté?

Datum vydání 14. 12. Autor článku Daniel Názory k tématu1Sdílení článku164
Avengers: Kdyby byli X-Men v Infinity War, Thanos by je zabil všechny kromě Wolverina

Avengers: Kdyby byli X-Men v Infinity War, Thanos by je zabil všechny kromě Wolverina

Datum vydání 16. 8. Autor článku Aleš Sdílení článku120
Přátelé se nakonec dočkají ještě jedné speciální epizody. Kdy se tohoto shledání dočkáme?

Přátelé se nakonec dočkají ještě jedné speciální epizody. Kdy se tohoto shledání dočkáme?

Datum vydání 23. 2. Autor článku Daniel Sdílení článku111

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53

Hororová Popelka bude brzy realitou. Chystá se další remake

Datum vydání 27. 5. Autor článku Josef Sdílení článku7
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449