Berlinale 2023: Sean Penn zde představí svůj nový dokumentární snímek o Ukrajině

Datum vydání 25. 1. 2023Shlédnutí 717×Sdílení článku150Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Dokumentární snímek Superpower (volně přeloženo jako Supervelmoc), který pojednává o ruské invazi na Ukrajinu, bude mít premiéru už příští měsíc a to na filmovém festivalu Berlinale v Berlíně. Festival bude probíhat od 16. do 26. února. Režisérem dokumentu je oscarový herec Sean Penn.

Foto: Deadline.com

Filmový děj zachycuje počátek ruské invaze na Ukrajině a postoj prezidenta Volodymyra Zelenského, s kterým se Penn osobně setkal. Společně s Pennem se na režii podílel i Aaron Kaufman.

Berlínský umělecký ředitel Carlo Chatrian při představení dokumentu řekl: „Toto je dokumentární film natočený za velmi obtížných podmínek, ale je to také film, který vypráví o roli umění a umělců v těžkých časech.“ Také dodal, že film obsahuje záběry Penna na Ukrajině v listopadu 2021, kdy režisér započal sběr podkladů pro dokument, ale nakonec z bezpečnostních důvodů Ukrajinu opustil. Dále zde budou záběry s prezidentem Zelenským, stejně jako záběry herce v hlavním městě Kyjevě, když začala ruská invaze. 

Zprávy o Pennových aktivitách na Ukrajině se dostaly do titulků koncem loňského roku, kdy byl dvojnásobný držitel Oscara zachycen na tiskové konferenci pořádané ukrajinskou vládou v Kyjevě. V krátkém videu zveřejněném na sociálních sítích byl Penn také viděn, jak Zelenskému daruje jednu ze svých oscarových trofejí. "Je to jen symbolická maličkost, ale já se budu cítit lépe a dostatečně silně pro nadcházející boje, když to tady bude,” řekl Penn Zelenskému ve videu, které zveřejnil ukrajinský prezident. "Až vyhraješ, přines mi ji zpět do Malibu. Budu se cítit mnohem lépe, když vím, že je tady kousek mě,” pokračoval. Penn od Zelenského obdržel poděkování v podobě vyznamenání. Prezident mu udělil Řád za zásluhy - za jeho upřímnou podporu a významný příspěvek k popularizaci Ukrajiny ve světě.

Promítání snímku bude jednou z hlavních událostí letošního ročníku, který letos připadá na roční výročí ruské invaze tedy 24. února. Festival pořádá výběr akcí k zdůraznění výročí a vyjádření podpory ukrajinským filmařům.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *