SuperMAX, Animax nebo Fox Kids. Televizní stanice, na kterých vyrostla nejedna generace.

Datum vydání 31. 1. 2023Shlédnutí 1 379×Sdílení článku63Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Dětských televizních stanic bylo velké množství, nicméně do povědomí českého diváka se dostala programová nabídka televizních stanic SuperMAX, Animax a Fox Kids / Jetix. Na těchto TV stanicích byly k dispozici kvalitní hrané či animované seriály, na kterých vyrůstala celá generace. Pojďme se společně svézt na vlně nostalgie a zavzpomínat na dětství.

Foto: Depositephotos

SuperMAX

Prvním česky hovořícím dětským placeným kabelovým programem u nás byl SuperMAX. Vysílání bylo spuštěno 22. listopadu v roce 1994 společně s programy Max 1, který nyní známe pod názvem Spektrum. 

Kanál byl navržen Stephenem Cohenem spolu s Max 1 jako součást balíčku k přilákání prodeje českých a slovenských operátorů kabelové televize. 

Sídlo SuperMAXu bylo v Praze a na počátku byly pořady natočeny ve tří hodinových úsecích na kazety VHS. Ty se automaticky přepínaly, aby vytvořily 12 hodinový plán vysílání.  Za dobu své existence program odvysílal přes 200 pořadů.

SuperMAX zanikl dne 14. září v roce 2004, ale během svého fungování se jednalo o nejlepší a jednu z nejsledovanějších stanic. 

Programová nabídka a nezapomenutelné pořady:

Arnoldovy patálie / Hey Arnold! (1996 - 2004)

5 sérií / 100 epizod

Americký animovaný seriál.

Příběh se soustředí na devítiletého Arnolda Shortmana, který žije se svými šílenými prarodiči a sousedy v činžáku v centru města Hillwood. Arnold je velkým milovníkem jazzu a společně se svým nejlepším přítelem Geraldem zažívá nespočet dobrodružství. 

Bojíte se tmy? / Are You Afraid of the Dark? (1990 - 2000)

7 sérií / 91 epizod 

Kanadská hororová antologie. 

Jednotlivé příběhy se točily kolem skupiny teenagerů, kteří si říkali  „The Midnight Society“. Každá epizoda začínala vyprávěním děsivého příběhu v lese na tajném místě a vhozením hrsti „půlnočního prachu” do ohně.

Většina hororových příběhů měla šťastné konce, ale našlo se pár epizod, které neskončily zrovna nejlépe. Konec příběhu byl tradičně uzavírán uhašením ohně červeným kbelíkem a památnou hláškou „Prohlašuji toto setkání za uzavřené.”

Kenan a Kel (1996 - 2000)

4 série / 65 epizod

Americký sitcom odehrávající se v Chicagu ve státě Illinois.

Sleduje Kenana Rockmorea a Kela Kimblea, dvojici středoškolských studentů, kteří se dostávají do absurdních situací v důsledku Kenanových plánů jak rychle zbohatnout nebo se vyhnout různým druhům problémů. Epizody na začátku a také na konci obsahují prolomení čtvrté stěny, kdy Kenal a Kel ve svých rolích hovoří s publikem ve studiu.

SuperMAX nabízel mnoho památných a oblíbených pořadů, za zmínku jistě stojí:

Babar, Čarodějnice školou povinné, Daria, Fresh Prince, Hromkočky, Jumanji, Klaun Kája, Kouzelní kmotříčci, Kočkopes, Mary-Kate a Ashley, Maska, Medvídek Rupert, Neuvěřitelná dobrodružství Rudly a Koumáka, Oggy a škodíci, Pot a dřina, Přátelé, Příběhy ze záhrobí, Sabrina mladá čarodějnice, Sestřihy, Škola zlomených srdcí, Taina a mnoho dalších.

Animax

Jednalo se o japonskou noční anime kabelovou a satelitní společnost.

Původně byl v Evropě spuštěn kanál A+ v roce 2004, který poté nahradil Animax. Ten však obsahoval i programovou nabídku dřívějšího A+ většinou v původním znění s titulky.

Program byl poté nahrazen novou stanicí C8, která ukončila vysílání v roce 2015. Animax i C8 se pravidelně střídaly na dětském kanálu Minimax od dvacáte do druhé hodiny ranní.

V Evropě bylo vysílání Animaxu ukončeno dne 31. března v roce 2014.

Programová nabídka a nezapomenutelné pořady:

Bezkonkurenční Banzuke / Unbeatable Banzuke (1995 - 2002)

Japonská televizní soutěžní reality show. 

Soutěžící musí pokořit několik nesmírně náročných a bizarních překážkových drah. Hodlají také splnit řadu fyzických a náročných výzev během různých bláznivých disciplín.

Bleach (2004 - 2012)

366 epizod

Japonský anime seriál založený na manga sérii Bleach od tvůrce Tite Kubo

Příběh se věnuje dobrodružství Ichiga Kurosakiho poté, co získá schopnosti vidět různé nadpřirozené bytosti. Jeho osud se proplete s dívkou, která je šinigami (anděl smrti), jménem Kuchiki Rukia. Jeho nové schopnosti ho nutí chránit lidi před zlými duchy a vést zesnulé životy do posmrtného života.

Deltora Quest / Derutora kuesuto (2007 - 2008)

65 epizod

Japonský animovaný seriál podle série Deltora - fantasy knih australské spisovatelky Jennifer Rowe, jenž jsou vydány pod jejím pseudonymem Emily Rodda. Jedná se o tři knižní série. První obsahuje celkem 8 svazků, druhá tři svazky a poslední série obsahuje čtyři knihy. Ty vyšly i u nás v Česku a stojí za přečtení.

Příběh se věnuje především trojici hlavních hrdinů Liefovi, Bardovi a Jasmíně, kteří mají za úkol získat sedm ztracených drahokamů z Kouzelného pásu Deltory (Diamond, Emerald, Lapis, Topaz, Opal, Ruby, Amethyst). Tyto drahokamy byly před šestnácti lety ukradeny a ukryty po celé Deltoře Pánem stínů.

Animax rovněž nabízel mnoho památných a oblíbených pořadů:

Strašidelné historky, Naruto, Being Human, Death Note, Fullmetal Alchemist, Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Ghost in the Shell, Hellsing, Blood+, Amazing Race, Kovboj Bepob, Digimon, Pán času, Dragon Ball GT, Wolverine, Blade, Hello Kitty, Afro Samurai a další.

Fox Kids / Jetix

Fox Children’s Network a později Fox Kids Network byl americký program pro děti. Byl spuštěn 8. září v roce 1990. Pro české diváky zahájil Fox Kids vysílání v listopadu roku 2000 a odstartoval vítěznou cestu k dosažení nejvyšší sledovanosti mezi dětskými televizními kanály. V roce 2004 byl Fox Kids spuštěn mezinárodně pod značkou Jetix. V září roku 2009 byl Jetix nahrazen Disney Channel.

Programová nabídka a nezapomenutelné pořady:

Co je Andy? / What's with Andy? (2001 - 2007)

3 série / 78 epizod 

Kanadský animovaný seriál, který vznikl na základě knih Andyho Griffithse.

Příběh Andyho Larkina se odehrává ve fiktivním kanadském městě East Gackie. Andy má pomocníka, a zároveň nejlepšího přítele, Dannyho, se kterým provádí nejrůznější vtípky. Velmi často se jejich vtípky obrátí proti nim samotným.

https://www.youtube.com/watch?v=XL9JLNait2U

Galactik Football (2006 - 2010)

3 série / 78 epizod

Francouzský animovaný seriál.

Ve vesmíru se obydlené světy galaxie Zaelion utkávají ve sportu zvaném galaktický fotbal. Není to ale obyčejný fotbal, samotnou hru komplikuje Flux (magická energie), jenž zlepšuje sílu, rychlost, hbitost či uděluje speciální schopnosti - například teleportaci. Příběh se zaměřuje na nezkušený fotbalový tým Snow Kids, který se snaží vyhrát Galactik Football Cup.

Král šamanů / Shaman King (2001 - 2002)

64 epizod

Japonská manga série, kterou napsal a ilustroval Hiroyuki Takei se dočkala animovaného zpracování, které sleduje dobrodružství mladého Yoha Asakury.

Yoh Asakura je šamanem, neboli prostředníkem mezi světem živých a mrtvých. Touží se stát šamanským králem, aby byl schopen nasměrovat sílu Velkého ducha k přetvoření světa tak, jak si přeje. Šamanský turnaj se koná jednou za dlouhých 500 let a na správný průběh turnaje dohlíží rada Patchů.

Král šamanů se dočkal restartu v roce 2021 na streamovací platformě Netflix s 52 epizodami.

I Fox Kids / Jetix se zapsal do paměti skvělými pořady:

Bionicle, Bulva Meloun, Casper a Wendy, Diabolik, Pirát divoký Jack, Fantastická čtyřka, H2O: Stačí přidat vodu, Jim Button, Klíšťák, Phineas a Ferb, Pinokio, Princezna Sissi, Pucca, Spider-Man, Totally Spies - Špionky, Tři kamarádi a Jerry, Třída číslo 402, Tutenstein, W.I.T.C.H., X-Men, Závody Nascar, Zvídavá rodinka, Život s Louiem a další.

Které pořady jste měli nejraději vy, a na které dosud rádi vzpomínáte? Pochlubte se do komentářů!

Komentáře od uživatelů  ❭

Vít   2023-03-22 20:22:25

Super článek! Bylo zajímavé si ho přečíst.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023
Facebook

To nejzajímavější z tohoto týdne:

Legendární šermíř Zorro se vrací po téměř dvou desetiletích. Venku je oficiální trailer

Sdílení1951Legendární šermíř Zorro se vrací po téměř dvou desetiletích. Venku je oficiální trailer

Spider-Man potřebuje záporáka pro novou trilogii. Nabízí se unikátní padouch z nové komiksové éry

Sdílení12Spider-Man potřebuje záporáka pro novou trilogii. Nabízí se unikátní padouch z nové komiksové éry

Rick a Morty se vrací v traileru na 7. sérii. Tentokrát však s jinými dabéry

Sdílení383Rick a Morty se vrací v traileru na 7. sérii. Tentokrát však s jinými dabéry