The Batman – Pochmurná komiksová podívaná s detektivním nádechem a hvězdným obsazením

Datum vydání 8. 2. 2023Shlédnutí 934×Sdílení článku71Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Jen málokterý superhrdina se dočkal tolika filmových a seriálových adaptací, jako právě hrdina města Gotham. Režisér Matt Reeves se rozhodl vrátit ke kořenům. Po sci-fi úkroku Zacka Snydera se režisér Války o planetu opic vydal do temných zákoutí špinavého a zločinem protkaného města Gotham, tedy do sféry pořádné temné krimi. Není nejmenší pochyb o tom, že jeho ambiciózní a odvážný plán vyšel. Debut mladého temného rytíře je tak nefalšovaným svátkem pro všechny, kdo už mají plné zuby digitálních orgií a vítají přízemnější pojetí hrdinů v kostýmech.

Gotham se rozpadá zevnitř, kdy jej kriminálníci doslova ovládají. Do toho všeho ve městě začne řádit sériový vrah, který se zaměřuje na největší politické magnáty. Nedělá to však jenom ze zábavy. Postupně odkrývá děsivou skládačku, která tyto politické leadery očerňuje a na povrch prosakuje hniloba celého města. Jediný, kdo tohoto geniálního maniaka může zastavit je Batman. Maskovaný hrdina, který spolupracuje s místní policií a snaží se společně s komisařem Gordonem přijít celé záhadě na kloub.

Diváci dostávají každoročně nespočet filmů se superhrdiny. Navíc Batman byl adaptovaný již tolikrát, že bylo potřeba přijít s něčím unikátním. Právě temná, špinavá a detektivní stránka netopýřího hrdiny je něco, co zatím v moc jeho předešlých verzích nebylo. Tvůrci tuto jeho stránku dosti opomíjeli, přitom v komiksech je pro něj tato poloha nedílnou součástí. Typickým příkladem může být černý oční makeup, který předešlé verze úplně vynechaly. Režisér a spoluscenárista Matt Reeves se totiž vykašlal na bizarní postavy a přepálené zápletky. Jeho verze se více drží nohama na zemi a sází na praktické efekty a kontaktní souboje, které filmu dodávají mnohem větší uvěřitelnost.

Celkový realismus, na který režisér vsadil všechny svoje karty je ve filmu opravdu hodně znát. Můžeme si toho všimnout i třeba u vizuální stránky, kdy je celý film natočený v poměrně temných barvách, kde hlavní úlohu hraje především (nečekaně) černá a červená barva. Kamera výborně pracuje se světlem a i když je ve filmu potemnělá atmosféra, tak divák nemá problém vidět vše, co se na obraze odehrává. Tento trend je v poslední době na velikém vzestupu, ne vždy to však dopadne úplně slavně. Vzpomeňte si třeba na poslední sérii Game of Thrones.

Akční scény patří k tomu nejlepšímu, co může film nabídnout. Každý Batmanův příchod signalizují okované boty a padouchům se společně s diváky pomalu tají dech. Kontaktní souboje s chirurgickou přesností a přehledností jsou v dnešní době záplavy digitálních CGI soubojů svěžím větrem, který nás hladil po tváři během celého snímku. I když se snad veškerá akce odehrává za tmy, vždy diváci přesně vědí, kdo od koho inkasoval tvrdý direkt a jak moc to bolelo. Batman zkrátka nepotřebuje žádné opulentní vizuální efekty, stačí mu jen ručně zmlátit pár padouchů. Diváci se dočkají i automobilové honičky, kdy se představí i legendární vozidlo Batmobil. Jako všechny ostatní akční scény, sází honička především na reálnost a přesně sedí k celému charakteru Batmana.

Obsazení Roberta Pattinsona do titulní role mohlo vzbudit menší vlnu kontroverze. Herec však již několikrát ukázal, že ušel od upíří série Stmívání pořádný kus herecké cesty. Od té doby mu na kontě přistály artové snímky Maják, nebo Dobrý časy. V těchto filmech dostal pořádnou dávku prostoru a mohl zde ukázat naplno svůj herecký talent. Nejinak tomu bylo i u netopýřího muže, kde se role osamělého a zlomeného muže pod maskou zhostil s úctou a dravostí. Většinu prostoru tady dostává právě Batman, který jeho skutečnou identitu Bruce Waynea naprosto upozaďuje. Jeho Batman je zde pak velice mladý a tuto službu společností vykonává teprve druhým rokem. Nic to však neubírá na jeho špičkovém a technologicky vyspělém vybavení.

Foto: HBO

Co by to bylo za Batmana, aby zde nebyla jeho věčná múza Catwoman. Role se zhostila mladá vycházející hvězda Zoë Kravitz. Dcera slavného hudebníka Lenny Kravitz. Herečka z role vyždímala naprosté maximum. Stala se z ní svůdná a sebevědomá femme fatale, která pobláznila i nejsmutnějšího noirového detektiva. Dodává Batmanovi romantickou jiskru, která servíruje divákům do úst další příchuť, kterou ve filmu dosud neokusili.

Filmy o hrdinech by se neobešly bez padouchů. Bez nich by byl film jako tělo bez duše. Hlavního padoucha zde ztvárnil Paul Dano jako Riddler. Po fenomenálním výkonu zesnulého Heatha Ledgera, bylo téměř nemožné překonat jeho Jokera v Temném rytíři. Riddler je však úplně jiným a padouchem, který se divákům zapsal hluboko do paměti hlavně díky výkonu herce. V neposlední řadě by se pak neměl opomenout ani Colin Farrell coby Penguin. Jeho postava tady dostává výrazně méně prostoru než právě Riddler. Avšak hlavně díky jeho štiplavému humoru a impozantní masce, pod kterou je herec k nepoznání, si své příznivce taky našel.

Velmi významnou roli zde sehrál i komisař Grodon s tváří Jeffreyho Wrighta, který s Batmanem spolupracuje na vyšetřování případů. V předešlých zpracováních byl jejich vztah dosti upozaděn. Tady je jejich partnerství jádrem příběhu a dodává mu úplně novou rovinu. Na druhou stranu je tady zcela upozaděn sluha Alfréd. Tvář mu propůjčil tentokrát mistr v CGI kostýmech Andy Serkis. V předchozích filmech byla tato postava velmi blízká právě Bruce Wayneovi. Tím, že je tady Bruce upozaděn Batmanem je poté pochopitelné i upozadění jeho sluhy.

Na celkovém pochmurném a depresivním tónu se nese hudební doprovod, který složil velice uznávaný skladatel Michael Giacchino. Tento hudební mág všem divákům vyrazil dech, neboť měl předtím na kontě poněkud odlehčenější snímky. Animované snímky Coco a Úžasňákovi se nesly v jeho jemných tónech. Proto bylo naprosto nemyslitelné, aby takový skladatel složil tak surový a nervy – drásající soundtrack. Nejvýznamnější je bezesporu samotná Batmanova znělka, kdy vstupuje na scénu.

Diváci by se mohli ptát především na zasazení celého Batmana do propojeného vesmíru studia DC. Tento film není součástí DCU, ale stojí samostatně pod tzv. značkou „DC Elseworlds“, jež se vztahuje k alternativní linii známé i z komiksů. Stejně je na tom i dosti podobný Joker. Režisér Matt Reeves tímto filmem položil základní kámen svého vlastního Batman vesmíru, který se bude postupem času více a více rozpínat. V přípravách je seriál The Penguin, kde bude hrát hlavní roli padouch s tváří Colina Farrella. Seriál má navazovat právě na film The Batman a měl by sloužit jako jakýsi most mezi prvním a druhým dílem. Když je řeč o druhém díle, tak ten byl i přes předešlé obavy skutečně potvrzen. Snímek The Batman patřil k vůbec nejúspěšnějším snímkům roku 2022, když vydělal celosvětově 770 milionů amerických dolarů. Diváci by se jej měli dočkat 3. října 2025.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023