Film Děti Nagana, očekávaný počin českých tvůrců, dojemný, emotivní a dobrodružný snímek přichází do našich kin

Datum vydání 22. 2. 2023Shlédnutí 708×Sdílení článku116Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

22. února 2023 je pětadvacáté výročí nezapomenutelného vítězství našich hokejistů na olympijských hrách v Naganu. A proto právě v tento den má v našich kinech premiéru nový český film, Děti Nagana. Není to jen připomenutí skvělého výkonu našich hokejistů, film je zároveň vzpomínkou na trenéra vítězného týmu, Ivana Hlinku.

Foto: Bontonfilm

Režiséru Danu Pánkovi se podařilo ve spolupráci s kameramanem Davidem Ployharem natočit velmi emotivní rodinný film, ve kterém je všechno, co má dobrý rodinný film mít. Bezesporu mají na tom velkou zásluhu i další tvůrci, ať už to jsou herci (Tom Brenton v hlavní roli, nebo Hynek Čermák jako svérázný, ale zároveň citlivý trenér, a další herecké osobnosti například Klára Issová, Taťjana Medvecká, Johanka Racková, Otakar Brousek ml. a mnozí další, nebo tvůrci vynikající hudby Jiří Hájek a Jan Dvořák. Malinkou, ale důležitou roli má ve filmu i Dominik Hašek.

Celý film se točí kolem slavného vítězství našeho týmu nad Kanadou a postupu do finále. Jedenáctiletý Dominik je trochu smolař a outsider, ale stejně jako spousta jiných kluků, teď strašně touží být jako Dominik Hašek, stát v brance jako on, vítězit nad soupeři a v neposlední řadě i zapůsobit na svou lásku. Rozhodne se splnit si svůj sen a hrát hokej tak, jak to jen jde. Film přináší náhled do dětského světa, ukazuje mnohdy nelehké rodinné vztahy, řevnivost a leckdy až krutost v zásadních věcech, které děti musí překonávat a dospělí si to často ani neuvědomují.

Film přibližuje hokejovou atmosféru roku 1998 a zároveň ukazuje divákům, a to nejen dětským, jak je důležité jít si za svým snem a nenechat se odradit. Diváka zaujme a získá si jeho pozornost až do úplného konce. I přes napínavý děj je emotivní náhled do vztahů mezi dětmi a i mezi dospělými leckdy až dojemný.

Natáčení hokejových zápasů dětských hrdinů bylo jistě náročné, herci před samotným natáčením absolvovali dvacet pět tréninků a zlomili 17 hokejek. Přitom ve filmu tyto scény působí velmi živě a přirozeně. Hlavního hrdinu, který hokej v civilu hraje, bylo zase naopak nutné naučit až tak dobře nehrát. Nutno říci, že herci a to i ti dětští, podali skvělé výkony.

Děti Nagana jsou filmem pro děti i pro dospělé a v naší kinematografii bude mít bezpochyby významné místo.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *