Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, Jeden svět, proběhne ve 28 městech po celém Česku 22.3. 2023 až 2.4. 2023.

Datum vydání 5. 3. 2023Shlédnutí 469×Sdílení článku29Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Energetická krize, změny klimatu, sociální nejistoty, válka na Ukrajině, to vše jsou události vzbuzující velké obavy ve společnosti. A i proto jsou hlavním tématem pětadvacátého ročníku mezinárodního festivalu Jeden svět.

Foto: Jedensvet.cz

Podtitul letošního ročníku je Cena bezpečí. Bezpečí je jedna ze základních lidských potřeb. Ale cena, kterou jsme ochotni za něj zaplatit, může znamenat pro každého z nás něco jiného. Letošní ročník se proto rozhodl nahlédnout na toto téma z mnoha různých úhlů.

Festival Jeden svět promítne 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Současně proběhnou i debaty s hosty z celého světa, mezi nimiž jsou i protagonisté, nebo tvůrci uváděných filmů. Zahájení letošního ročníku proběhne tradičně v Pražské křižovatce, což je mezinárodní duchovní centrum, jeden z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Součástí zahajovacího ceremoniálu bude předání ceny Homo Homini. Letošním oceněným je venezuelský aktivista Javier Tarazona. Zahajovacím snímkem festivalu je snímek Překonat temnotu, natočený týmem ukrajinských tvůrců během prvních týdnů války a přinášející mrazivá svědectví o ruské invazi.

Festivaloví diváci se mohou těšit i na již tradiční soutěžní sekce Mezinárodní soutěž, Česká soutěž a Máte právo vědět, k nimž letos přibyla soutěžní kategorie pro VR filmy Jeden svět interaktivně. Kromě toho festival nabízí sedm tematických kategorií, Nová božstva, Síla žen, Ukrajina, Udržitelnost, Vztahy, Vykořenění a Sítě.

Nejnovější dokumenty z celého světa nabízí Mezinárodní soutěž. Je to například film Vitalije Manského Východní fronta o dobrovolných medicích na ukrajinské frontě během prvních šesti měsíců války, nebo film z Běloruska Matka vlast, o utlačování lidských práv. A také snímek Divadlo násilí, jež se zabývá otázkou, jak soudit bývalého dětského vojáka.

Soutěžní sekce Máte právo vědět, upozorňuje na případy porušování lidských práv, které by neměly zůstat bez povšimnutí. Jedním ze snímků je například To musíte zažít, režisérky Poliny Georgescu, o boji proti potlačování práv queer osob v Maďarsku.

Novou kategoriíí je i Síla žen. Protagonistky v ní čelí násilí a bezpráví, a bojují za práva dalších generací žen, i za cenu riskování vlastní bezpečnosti. V dokumentu Dokud se zpívá, zpěvačka v Afghanistánu čelící výhrůžkám smrtí za svá vystoupení, dodává svou činností odvahu ostatním ženám. Další film z této kategorie, Vyhnanci, na festival doprovodí režisérka Violet Columbus a i jeden z protagonistů, disident Wu‘er Kaixi.

Téma Nová božstva nabízí pohled na nové i staré modly, k nimž lidé vzhlížejí. Můžeme vidět snímky Nevinnost, jehož režisér Guy Davidi se zúčastní festivalu online, nebo Občanská neposlušnost, zabývající se vírou v sociální systémy a lidskou pospolitostí.

V kategorii Sítě festival promítne např. snímek Mizogynie v digitálním věku, jehož autoři upozorňují na nenávistné útoky na ženy v online prostředí.

Kategorii Vztahy zastupuje i film Nepříjemně blízko, o snaze protagonistky nalézt klid pro svou rodinu, když musí čelit nejen nepříjemnému vlivu okolí. Snímek Co ještě uvidím, je dokumentem o vztahu matky a syna, kteří kvůli dědičné nemoci přicházejí o zrak.

Foto: Jedensvet.cz

V sekci Udržitelnost můžeme shlédnout dokumentární komedii o zvláštním přátelství, Farmář a hipster, nebo dokument Život pod sopkou, o životě ve strachu z výbuchu sopky Katla na Islandu.

Kategorie Vykořenění uvádí výběr filmů z Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Například snímek Jestli jsi chlap, o chlapci toužícím po vzdělání, a SK Lotus o problémech v dívčím fotbalovém klubu v Kambodži.

V soutěžní kategorii Jeden svět interaktivně má divák možnost objevovat virtuální světy prostřednictvím šesti interaktivních projektů a čtyř 360° filmů, které účastníky přenesou do reality mrazivé současnosti i blízké budoucnosti. Animovaný interaktivní projekt Lou, o dětství a nástupu na střední školu autistického chlapce, nebo oceňovaný VR projekt Ráno před koncem světa, který rekonstruuje rok 2018, kdy se Havaj ocitla pod falešnou hrozbou raketového útoku.

Neodmyslitelnou součástí festivalu se staly debaty po filmových projekcích, kterých se zúčastní hosté z celého světa. Ve všech městech kde se koná festival se také pořádají dopoledne školní projekce, protože také letos je připraven pro děti výběr filmů, které je jistě zaujmou.

Filmový festival Jeden svět je jednou z mnoha aktivit společnosti Člověk v tísni již od roku 1999. Současným ředitelem festivalu je Ondřej Kamenický.

A nakonec praktické informace:

V Praze probíhá festival od 22. do 30. března. Předprodej vstupenek na jednotlivá představení začal online ve středu 1. března. Na infostánku v Lucerně si je zájemci mohou koupit od 22. března, na pokladnách kin pak od 23. března. Během celého festivalu budou otevřeny dva infostánky, jeden v pasáži Lucerna, druhý ve foyer Městské knihovny v Praze. Zde můžete o festivalu získat všechny další potřebné informace.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *