Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Jak Bruce Lee vytvořil svůj slavný úder na jeden palec? Znáte nejsilnější kung-fu chvat?

Datum vydání 9. 3. 2023Shlédnutí 574×Sdílení článku36Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Odkud pochází úder Bruce Leeho na jeden palec? Zde je pravdivý příběh o tom, jak legenda bojových umění vyvinula svůj nejslavnější kung-fu chvat.

Foto: Screerant

Jednopalcový úder, který vyvinul Bruce Lee, je bezpochyby nejslavnějším chvatem legendy bojových umění. Jak už název napovídá, úder na jeden palec je chvat, který umožňuje umělcům bojových umění udeřit na extrémně krátkou vzdálenost. Jeho pozoruhodnost spočívá v tom, že při správném provedení může útočník vyvinout dostatečnou sílu, aby protivníka srazil k zemi.

Popularitu úderu Bruce Leeho na jeden palec lze vysledovat až do 60. let 20. století, tedy téměř deset let předtím, než se Lee stal mezinárodní hvězdou bojových umění. V roce 1964 Lee tento chvat slavně předvedl během ukázky na národním mistrovství v karate v Long Beach, což mu v té době zajistilo širokou pozornost lidí z komunity bojových umění. Jak Leeho sláva rostla, přitahoval úder z jednoho palce podstatně větší zájem. Lee jej zpopularizoval do té míry, že jej nyní používá mnoho významných bojových mistrů různých stylů kung-fu, ale Lee je stále nejznámějším praktikem tohoto chvatu.

Odkud pochází jednopalcový úder Bruce Leeho?

Jednopalcový úder samozřejmě není něco, co Lee vymyslel ze dne na den v roce 1964. Má kořeny nejen v učení, které získal v době svého dospívání, ale také v čínských bojových uměních jako celku. Než Lee vyvinul svůj vlastní systém kung-fu Jeet Kune Do, byl v 50. letech 20. století vycvičen velmistrem Wing Chun, a Wing Chun se tak stal základem jeho bojových umění. Principy úderu na jeden palec vycházejí přímo z doktríny Wing Chun, protože se jedná o styl určený pro boj zblízka. Díky svému výcviku ve Wing Chun byl Lee již obeznámen s pohyby určenými pro boj na krátkou vzdálenost.

James DeMile, jeden z žáků Bruce Leeho v 60. letech 20. století, osvětlil postup, který Lee použil při vývoji úderu na jeden palec před jeho veřejným představením. Podle něj Lee vzal existující techniku Wing Chun a vytvořil její vylepšenou variantu. Protože cítil, že původní chvat by fungoval lépe, kdyby byl použit z kratší vzdálenosti, snažil se ho Lee zmenšit experimentováním s různými postoji a úhly, až se nakonec dohodli na kombinaci, která fungovala. DeMile uvedl, že na zdokonalení úderu na jeden palec trénovali tajně, protože herec v něm viděl své "eso v rukávu".

Jak silný byl jednopalcový úder Bruce Leeho?

Foto: Screerant

Účinnost úderu o délce jednoho palce, který Lee vymyslel, dokazují videa z jeho ukázek bojových umění. V jednom případě Lee dokázal předvést sílu tohoto úderu tak, že srazil člověka o 16 stop dozadu, přímo do židle. Za to, jak Lee těchto výsledků dosáhl, vděčí dokonalosti postoje, přesnému úhlu, v němž je proveden, a rychlosti, což je důležitá vlastnost, kterou je herec proslulý dodnes. Rychlost Bruce Leeho je rozhodující součástí toho, co činí jeho verzi úderu na jeden palec tak silnou, a je tak jedním z důvodů, proč se ji tak efektivně podařilo ztvárnit jen málo bojovým mistrům.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *