Oblíbené a dobře hodnocené filmy, které v době svého uvedení v pokladnách kin zcela propadly.

Datum vydání 26. 3. 2023Shlédnutí 763×Sdílení článku61Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

V průběhu let se objevilo již mnoho filmů, které nedokázaly získat zpět ani svůj rozpočet, popřípadě vytěžily nepatrný zisk. Následně si vysloužily nálepku „propadák pokladny”.

Foto: Depositephotos

Filmy, které byly kasovním propadákem si naštěstí nakonec našly velkou základnu fanoušků.

Také díky nástupu hojného počtu streamovacích platforem.

Níže si projdeme seznam filmů, které nečekaně – a nespravedlivě –  (v době svých kino premiér) vybuchly v pokladnách kin.

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford / Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Western Andrewa Dominika při uvedení do kin získal pouhou polovinu svého rozpočtu, který činil 30 milionů dolarů. Oblibu u diváků si našel poté, co byl uveden na DVD a Blu-ray nosičích.

Babylon (2022)

I přes hvězdná jména si Babylon nevedl v pokladnách nejlépe. Při rozpočtu 80 milionů dolarů utržil v pokladnách pouhých 64 milionů. Možná byl na vině špatný marketing nebo i fakt, že film trval dlouhých 190 minut.

Blackhat / Hacker (2015)

Podceňovaný kybernetický thriller Michaela Manna byl kasovním propadákem a v pokladně vydělal necelých 20 milionů dolarů s rozpočtem 70 milionů dolarů. 

Blade Runner (1982)

I zásadní sci-fi film Ridleyho Scotta byl v době svého uvedení propadákem. Vydělal zpět jen o 10 milionů dolarů více než činil jeho rozpočet 30 milionů dolarů.

Children of Men / Potomci lidí (2006)

Dystopický thriller Alfonsa Cuaróna s Clivem Owenem v hlavní roli nedokázal v době vydání vydělat ani částku svého rozpočtu 76 milionů dolarů a dosáhl na pouhých 70 milionů dolarů.

Citizen Kane / Občan Kane (1941)

Film Orsona Wellese je nyní oblíbenou klasikou. Na počátku 40. let během svého uvedení nedokázal získat v pokladnách kin ani zpět své náklady, které činily 840 tisíc dolarů.

Clockers / Hra se smrtí (1995)

Spike Lee předvedl jeden z nejvíce uspokojujících režisérských výkonů. Při rozpočtu 25 milionů dolarů utržil v pokladnách pouhých 13 milionů dolarů.

Deepwater Horizon / Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Drama Petera Berga podle skutečných událostí utržilo v pokladnách 121 milionů dolarů při rozpočtu úctyhodných 156 milionů dolarů. 

Event Horizon / Horizont událostí (1997)

Snímek měl v době uvedení vše potřebné, aby se stal hitem. Místo toho se jednalo o komerční i kritické selhání, které vydělalo stěží 27 milionů dolarů při rozpočtu 60 milionů dolarů. 

The Fabelmans / Fabelmanovi (2022)

Autobiografické drama zaměřující se na dětství kultovního Stevena Spielberga byl kasovním propadákem. Při 40 milionovém rozpočtu byl v plusu pouhých dvou milionů.

Heaven’s Gate / Nebeská brána (1980)

Ambiciózní epos Michaela Cimina byl jedním z největších kasovních propadáků. 44 milionový rozpočet padl na film, který vydělal mizerných 3,5 milionů dolarů.

Hugo / Hugo a jeho velký objev (2011)

Rodinný film Martina Scorseseho byl komerčním neúspěchem a vydělal pouhých 185 milionů dolarů při rozpočtu 170 milionů dolarů.

The Insider / Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

I když je drama Michaela Manna kritiky milováno, s Al Pacinem a Russellem Crowem v hlavních rolích, v pokladnách nezískal zpět ani svůj rozpočet 90 milionů dolarů a utržil nepatrných 60 milionů dolarů.

The Iron Giant / Železný obr (1999)

Snímek Brada Birda celosvětově vydělal 23 milionů dolarů s rozpočtem 50 milionů dolarů.

The King of Comedy / Král komedie (1982)

Přestože drama Martina Scorseseho bylo kritiky dobře přijato, v pokladnách propadlo. Při rozpočtu 19 milionů si snímek vydělal 2,5 milionu dolarů. 

Man on the Moon / Muž na Měsíci (1999)

Tento film Jima Carreyho od Miloše Formana nakonec stál Universal spoustu peněz poté, co nedokázal vydělat zpět svůj rozpočet 82 milionů dolarů a dosáhl jen na 47 milionů.

Mulholland Drive (2001)

„Head-scratcher" Davida Lynche měl těžké uvedení v kinech, povedlo se mu však dosáhnout na svůj rozpočet 15 milionů dolarů a v pokladnách si připsal 20 milionů dolarů.

Scott Pilgrim vs the World / Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Poslední film Edgara Wrighta, Last Night in Soho (Poslední noc v Soho) propadl v pokladnách kin v roce 2021. Nebyla to první ochutnávka režisérova zklamání. Scott Pilgrim byl propadákem v roce 2010 a vydělal 47 milionů dolarů proti svému výrobnímu rozpočtu 85 milionů dolarů. 

The Shawshank Redemption / Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

I adaptace Stephena Kinga, která mimo jiné drží první příčku nejlepšího filmu na ČSFD, byla zklamáním během prvního uvedení v kinech. Film vydělal pouhých 28 milionů dolarů při rozpočtu 25 milionů dolarů.

A Simple Plan / Jednoduchý plán (1998)

Tento noir ve stylu bratří Coenů od Sama Raimiho, nominovaný na Oscara nashromáždil v pokladně mizerných 16 milionů dolarů a nedokázal dosáhnout na svůj rozpočet 30 milionů dolarů. 

Willy Wonka and the Chocolate Factory / Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971)

Film Gene Wildera vydělal při svém původním uvedení v roce 1971 pouhých 620 tisíc dolarů při uvedeném rozpočtu 3 milionů dolarů.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *