Vznik filmu Avatar zažil těžké začátky, aby prožil sladké konce. Avatar 2 je navíc konečně online

Datum vydání 15. 4. 2023Shlédnutí 3 352×Sdílení článku125Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

V roce 2009 se James Cameron rozhodl překonat svůj vlastní kasovní rekord Titaniku a uvedl do kin film, který vydělal 2,9 miliardy dolarů. Avatar představoval obrovský skok vpřed ve filmové technologii. 

Foto: 20th Century

Avatar - nepříliš slibné začátky filmu

James Cameron měl v roce 1994 k dispozici 80stránkové zpracování filmu Avatar, ale technologie která by jeho vizi uvedla v život, byla v té době buď příliš drahá, nebo ještě neexistovala. Dokonce byl tou dobou zmíněn v knize zajímavostí jako film, který se pravděpodobně nikdy nenatočí, protože jeho cena se odhadovala na 400 milionů dolarů.

V roce 2005 dostalo natočení filmu Avatar šanci. Natáčení trvalo 4 roky. Vzhledem ke svému renomé získal James Cameron od společnosti 20th Century Fox 10 milionů dolarů na natočení zkušebního videa. Studio si vzpomnělo na utrpení, kterým byl Titanic, jenž překročil rozpočet a byl příliš dlouhý. Titanic se sice na konec vyplatil, ale stalo by se to znovu? Nakonec o rok později Fox dal od filmu Avatar ruce pryč. Cameron pokrčil rameny a přešel rovnou ke společnosti Disney.

Když se Sam Worthington účastnil konkurzu na Avatara, bydlel ve svém autě. Původní role Sullyho byla nabídnuta Mattu Damonovi. Ten ji však odmítl, čímž přišel o výplatu 600 milionů dolarů. Cameron se tedy rozhodl, obsadit do hlavní role místo velké hvězdy nováčka. 

Avatar - svět Pandora do posledního detailu

Vytvoření světa Pandory bylo pro Camerona velmi důležité, a to až po jazyk Na'vi. Ten vytvořil především Dr. Paul Frommer, lingvista působící na USC. Vymyslel kolem 1 000 slov, zatímco Cameron do něj přidal asi 30 vlastních slov.

Možná vám některé zvuky zvířat zněly povědomě. To proto, že většina jich pochází z Jurského parku (1993). Například létající velký Leonopteryx používá řev T-Rexe a několik tvorů zní jako raptoři.

Myšlenku na obří modré ženy mu vnukla jeho matka, které mu vyprávěla o snu, který se jí zdál. Přiznal, že mu to přišlo jako fajn představa a navíc má rád modrou barvu. Také je tu určitá souvislost s tradičním hinduistickým zobrazením boha. Například Višnu, Ráma a Krišna jsou vyobrazováni s modrou kůží

V jakém roce se děj odehrává a kde se vzal název Avatar

S největší pravděpodobností nemáte tušení, v jakém roce se celý děj odehrává. Ačkoli film Avatar rok výslovně neprozrazuje, odehrává se v celkem daleké budoucnosti. To je patrné z Jakeových videozáznamů na Pandoře, které začínají 5. května 2154 a končí 19. srpna 2154. Celý film se odehrává v průběhu 90 dní.
A kde vzalo označení Avatar? Tento termín pro cizí hostitelská těla, vychází ze sanskrtského slova, které znamená "projev božství v tělesné podobě"

Avatar a jeho ocenění

Avatar byl velkým favoritem na Oscara. Nominován byl celkem na devět Oscarů, včetně ceny za nejlepší režii a nejlepší film. Zvítězil v kategoriích Nejlepší vizuální efekty, Nejlepší kamera a Nejlepší výtvarná režie. Film Smrt čeká všude ho však porazil v kategorii nejlepší film a Kathryn Bigelow získala cenu za nejlepší režii, což bylo celkem vtipné, protože Cameron a Bigelow byli dříve manželé. 

Avatar dává důraz na environmentální téma

Avatar je v jádru příběhem o environmentalismu a o důležitosti ochrany našeho světa před zhoubnými silami chamtivosti a kapitalismu. Režisér je vegan a je otevřeným zastáncem odklonu od živočišných výrobků, a to jak ze zdravotních, tak z ekologických důvodů. Zvláště u filmu, který tak neústupně usiluje o blaho planety, by bylo přinejmenším pokrytecké, kdyby byl tento snímek plný živočišných produktů.

James Cameron proto striktně prosazoval veganské natáčení a hercům i štábu poskytoval rostlinný jídelníček. Člověk musí praktikovat to, k čemu se veřejně hlásí, proto se při natáčení rozhodně dbalo na spotřebu potravin.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *