MCU superhrdinové a jejich komiksové předlohy - Kapitán Amerika

Datum vydání 24. 4. 2023Shlédnutí 1 596×Sdílení článku130Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Kapitán Amerika je superhrdinou komiksového nakladatelství Marvel Comics. Charakter této dnes již kultovní a ikonické postavy byl vytvořen Joe Simonem a Jackem Kirbym. V oblíbeném Marvel Cinematic Universe si Kapitána Ameriku zahrál herec Chris Evans.

Od 40. let 20. století byla komiksová postava prezentována v široké škále dalších médií, včetně animovaných seriálů, celovečerních filmů a videoher.

Foto: Marvel.com

Vznik komiksů:

První působení Kapitána Ameriky je datováno na březen roku 1941 v sešitovce Captain America Comics #1, tehdy ještě od Timely Comics. Byl vydáván během válečného období. 

Captain America byl vytvořen v roce 1940. Spisovatel Joe Simon přišel tehdy s nápadem a vytvořil náčrt postavy v kostýmu s motivem americké vlajky. Na konec stránky napsal jméno „Super American”. To uvedl sám autor ve své autobiografii.

„Ne, nefungovalo to. Kolem bylo příliš mnoho postav se slovem super. Kapitán Amerika zněl o něco lépe. V komiksech nebylo moc kapitánů. Bylo to tedy nejsnadnější řešení. Kapitánův společník dostal jméno Bucky. Po mém příteli Bucky Piersonovi, hvězdě našeho středoškolského basketbalového týmu.”

Simon dále ve své autobiografii uvedl, že tehdejší vydavatel Timely Comics - Martin Goodman -  mu dal souhlas a nařídil, aby co nejdříve vyšla komiksová série Captain America

Simon měl tehdy pochyby o svém kreativním partnerovi Jacku Kirbym. Nevěřil, že Kirby zvládne takovou pracovní zátěž. 

Byli tedy osloveni dva další kreslíři - Al Avison a Al Gabriele, kteří měli i blízko k práci Kirbyho.

„Jack Kirby byl samozřejmě naštvaný. Musel jsem ho ujišťovat, že je pořád číslo jedna, ale potřebujeme rychlou uzávěrku prvního čísla.” Uvedl Simon. Nakonec vyhověl námitkám a přáním Kirbyho. Vše se vydařilo a stihlo v termínu.

„Napsal jsem první komiks Kapitána Ameriky přímo na rýsovacích prknech s velmi hrubými náčrty postav a pozadí. Kirby vybudoval svalovou anatomii, přidal nápady a nastartoval akci tak, jak to dokázal jen on. Pak dotáhl kresby tužkou a přidal detailní pozadí, tváře a zbytek postav.”

Zlatý věk:

Captain America #1 byl v prodeji rok před útokem na Pearl Harbor, ale celý jeden rok do druhé světové války. Na obálce bylo zobrazeno jak hlavní hrdina, oděn do americké vlajky, udeří pěstí nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Tohoto sešitu se prodalo téměř milion kopií.

Většina čtenářů reagovala příznivě, ale našli se i tací, kteří nebyli z komiksu nadšení.

Simon dále poznamenal:

„Když vyšlo první číslo, dostali jsme spoustu výhružných dopisů. Někteří se postavili proti tomu, co Cap představoval. Před samotným vydavatelstvím byla i stálá policejní kontrola."

Stanley Lieber, známý pod svým pseudonymem Stan Lee, ve svém prvním debutu přispěl k postavě v třetím čísle s textem: „Kapitán Amerika překazil pomstu zrádce.” /  "Captain America Foils the Traitor's Revenge".

Amerika se brzy stal nejoblíbenější postavou Timely Comics a vybudoval si i vlastní fanklub s názvem „Sentinels of Liberty”

Další sešitovky se po vydání prvního dílu držely na téměř milionů výtisků za měsíc. V roce 1941 debutovalo kolem 40 červeno-bílo-modrých vlasteneckých hrdinů i od konkurenčních vydavatelstvích s cílem napodobit tento úspěch.

Simon a Kirby koncem roku 1941 přešli ke konkurenčními vydavatelství DC Comics a Captain America byl předán Alovi Avisonovi a Sydovi Shoresovi

V poválečné éře popularita upadala. Kapitán Amerika vedl první superhrdinský tým All-Winners Squad v komiksech All Winners #19 a #21 v letech 1946.

V roce 1948 byl parťák Kapitána Ameriky zastřelen a jeho nástupcem se stala Betsy Ross pod jménem Golden Girl. Tato série vycházela až do 73. čísla.

Stříbrný a bronzový věk:

V listopadu roku 1963 v příběhu Human Torche s názvem Captain America v komiksovém titulu Marvel Comics' Strange Tales #114 zobrazilo dnes již legendární duo Stan Lee a Jack Kirby mladého člena Fantastické čtyřky - Johnnyho Storma.

Human Torch je v představení s Kapitánem Amerikou, jenž je popisován jako legendární hrdina z druhé světové války, který se vrátil po mnoha letech z důchodu. 

Komiks končí odhalením, že se nejedná o skutečného Kapitána Ameriku, nýbrž o padoucha Acrobata, bývalého cirkusového umělce, který bojoval s Torchem v Strange Tales #106.

Human Torch na konci komiksu najde starý komiks skutečného Kapitána coby Steva Rogerse.

Titulek v závěrečném panelu se fanoušků ptal, zda by chtěli návrat Kapitána Ameriky, a že toto byl pouze test. 

Kapitán Amerika byl poté formálně znovu představen v The Avengers #4 v březnu roku 1964. Tento komiks se věnoval příběhu, který už velmi dobře známe. 

V posledních dnech 2. světové války Steve Rogers havaroval se svým letadlem v severním Atlantském oceánu a strávil desítky let zamrzlý v ledu.

Hrdina si našel novou generaci čtenářů jako vůdce superhrdinského týmu Avengers. Po úspěchu jiných postav Marvelu představených během 60. let byl Kapitán přepracován na hrdinu, který je pronásledován minulými vzpomínkami, snažíc se přizpůsobit společnosti 60. let.

Rogers hostoval v příběhu Iron Mana v Tales of Suspense #58 v roce 1964 a poté získal svůj sólový komiks. Prostřednictvím listopadového čísla z roku 1965 byl převyprávěn původ Kapitána Ameriky tak jak jej známe.

Foto: Marvel.com

Životopis Kapitána Ameriky:

Přestože se v kostýmu Kapitána Ameriky objevilo několik hrdinů v průběhu let, nejvíce se osvědčil původní představitel - STEVE ROGERS

Steven Rogers se narodil v Lower East Side na Manhattanu v New Yorku roku 1920 chudým irským přistěhovalcům Sarah a Josephu Rogersovým. 

O otce alkoholika přišel v době, kdy byl ještě dítětem. Matka zemřela na zápal plic, když byl Steve v teenagerském věku. Právě od matky získal Steve svůj silný smysl pro spravedlnost.


Příběhy ze 70. a 80. let popisovaly Rogersovu identitu jako ilustrátora a umělce.

Pod vedením slavného spisovatele Marka Gruenwalda by Steve Rogers dokonce mohl využít svůj talent, aby se stal ilustrátorem vlastního komiksu. 

V dalších sešitech byl Rogers pouze studentem umění, ale pracoval pro Federal Works Project.

Rozrušen devastací Evropy nacisty se pokouší narukovat, ale je odmítán kvůli své nedostatečné fyzické formě. 

Pozornost se mu dostane až od generála americké armády Chestera Phillipse. Ten zapojí Rogerse do projektu „Rebirth”. Rogers je v něm používán jako testovací subjekt pro program Super-Soldier / Super-voják. Je mu aplikováno speciální sérum vytvořené Dr. Josephem Reinsteinem

Původně bylo sérum podáno židovským vědcem profesorem Reinsteinem, který uprchl z Německa, aby bojoval proti nacistům. Pozdější příběhy uvedly jeho jméno jako Dr. Abraham Erskine.

Aby se změna jména obhájila, bylo odhaleno, že Joseph Reinstein byla identita vytvořena americkou vládou k ochraně Erskineovy skutečné identity.

Toto vysvětlení ovšem zkomplikovalo to, když Dr. Wilfred Nagel, vědec, který pokračoval v Erskinově díle po jeho smrti dostal tajnou identitu Josepha Reinsteina.

Proces aplikace super séra je nekonzistentní. V původním materiálu Rogers dostává injekci. V 60. letech bylo super sérum změněno k orálnímu užití, aby se v komiksu neobjevovalo užívání drog. Později je podání super séra zobrazeno jako radiologická léčba, kdy je subjekt vystaven paprsky.

Ze všech prvků je právě podání super-séra tím nejvíce překonfigurovaným. Původ Super-Soldier séra byl několikrát změněn. Ve své počáteční prezentaci bylo prokázáno, že byl Cap vystaven injekčnímu střiku super-séra.

Comics Code Authority však poznamenalo, že komiksy musí dodržovat určitá pravidla, mimo jiné právě proti injekčnímu užívání drog. Po zániku Comics Code Authority se sérum občasně objevilo opět ve formě injekce.

V roce 2003 v minisérii Truth: Red, White and Black bylo představeno super-sérum jako studium americké vlády. Během zkoumání bylo infikováno několik stovek černošských jedinců syfilidou, aby vědci mohli tuto nemoc studovat. Tato minisérie představila jediného přeživšího černošského vojáka, který přežil experiment - Isaiaha Bradleyho.

Kánon Kapitána Ameriky uvádí, že tajemství super séra zaniká společně s Dr. Erskinem. Po aplikaci super-séra Rogersovi je Erskine zabit nacistickým sabotérem Heinzem Krugerem.

V příbězích je ale porážka Krugera odvyprávěna odlišně. V jedné verzi Kruger sám narazí do přístroje a zabije ho elektrický proud. V druhé verzi je Kapitánem vržen do tohoto stroje a je jím neumýslně zabit.

Na začátku moderní éry komiksů je krátce po založení Avengers nalezeno zmrzlé tělo v Atlantském oceánu. V ledovém muži je rozpoznán Kapitán Amerika - Steve Rogers

Rogersova superhrdinská role jej často uvrhla do bizarních situací

 • Byl jedním z hrdinů, který byl přenesen na planetu Battleworld bytostí známou jako Beyonder. (Marvel Super Heroes Secret Wars #1) 1984.
 • Jako Avenger se zúčastnil několika vesmírných válek: Kree proti Scrullům a Shi’arům (The Avengers vol.1) 1992
 • Byl také vlkodlakem (Man and Wolf - Captain America #402) 1992.
 • V komiksovém díle Nicka Spencera byla přepsána Rogersova minulost tak, že postava Kapitána Ameriky byla celou dobu spícím agentem Hydry. Jednalo se o komiks Captain America: Steve Rogers  #1 Hail Hydra. V němž byl představen šokující zvrat. Rogersův otec byl změněn na násilnickou postavu, což vedlo jeho matku, a později i samotného Rogerse, aby se přidali k Hydře. Hydra Cap byl okamžitě kontroverzním komiksem.

5 náhradníků Steva Rogerse:

 • Sam Wilson / Falcon
  Přebírá podstatu Kapitána Ameriky poté, co Steve Rogers zestárne (Captain America #1) 2015

 • Bucky Barnes / Winter Soldier
  Pouze zaskakuje za Steva Rogerse v komiksu, kde se Steve stane obětí atentátu.

Atentát je spáchán na konci občanské války superhrdinů. Cap přežije, ale je zasažen projektilem ze speciální zbraně schopné cestovat časem. Rogers tak musí znovu prožívat významné momenty svého života. (Captain America #34) rok 2008.

Barnes původně prezentovaný jako Kapitánův teenagerský parťák byl změněn do moderní doby komiksů. Pod vedením spisovatele Eda Brubakera byl Bucky speciálně vycvičen britskou SAS.

Toto pomohlo vysvětlit Buckyho způsobilost v bojích v původních komiksech, a také poskytlo důvody, proč byl Winter Soldier skutečnou a vážnou hrozbou. 

 • Roscoe Simmons
  Přebírá kostým, když se Cap stane hrdinou bez státní příslušnosti. (Captain America # 178) 1974

 • Dave Rickford
  Ten má pouze donutit Rogerse, aby se opět stal Kapitánem Amerikou. Rickford je pouze pěšákem nastrčeným Nickem Furym. (Captain America # 615.1) 2011

 • John Walker
  Ujímá se kapitánství poté, co Rogers rezignuje. (Captain America # 333) 1987

Foto: Marvel.com

Kapitánův štít:

Štít Kapitána Ameriky je jedním z charakteristických prvků. 

Po úletu s původním trojúhelníkovým štítem byl kruhový štít představen jako výtvor amerického vědce Dr. Myrona MacLaina.

Nedávné komiksy změnily, kdo přesně štít vytvořil. Bylo odhaleno, že osobou odpovědnou za nezničitelnost štítu je Dr. Daniel Agboje, wakandský vědec, který svou účast na tvorbě štítu úspěšně skrýval.

Štít by měl být nerozbitný, několikrát byl však zničen kvůli pokusům Tonyho Starka, který se pokoušel nahradit původní slitinu za méně kvalitní kopii.

 • Doctor Doom roztříštil štít pomocí síly mimozemšťanů Beyonders.
 • Molecule Man jej vypařil svými molekulárními schopnostmi.
 • Serpent štít roztrhal holýma rukama.
 • Thanos rozdrtil štít pomocí své Rukavice nekonečna.

Kapitán měl několik verzí štítů:

 • Původní trojúhelníkový štít:  je vyroben z oceli a dokáže odrážet kulky.
 • Původní kruhový štít: sám se vrátí, věnoval mu jej americký prezident Franklin Roosevelt.
 • Štít číslo 1: vyroben Tony Starkem.
 • Štít číslo 2: vyroben z čistého vibrania - dar od Black Panthera
 • Energetický štít: prototyp navržen agenturou S.H.I.E.L.D. na principu fotonické energie.
 • Stevův štít: nový štít se rozdělí na dva.

Kultovní Kapitánův štít je tedy špičkovou obrannou zbraní, ale také se jedná o jeho osobní symbol, který odráží hodnoty, jaké zastává. Ochránce USA a občanů celého světa.

„Můj úkol spočívá v tom, aby byl svět lepší. Platí to od začátku… Vždy je potřeba za něco bojovat. A já budu pořád vojákem.”

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1148
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53

Hororová Popelka bude brzy realitou. Chystá se další remake

Datum vydání 27. 5. Autor článku Josef Sdílení článku7
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581