Nejnovější filmový počin kultovní hororové franšízy Evil Dead - Evil Dead Rise (Smrtelné zlo: Probuzení) představil další verzi Necronomiconu.

Datum vydání 27. 4. 2023Shlédnutí 985×Sdílení článku199Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Veškerý démonický teror, který můžeme obdivovat ve franšíze Evil Dead, pochází z jedné malé knihy - Necronomicon Ex-Mortis, někdy označován jako „Naturom Demonto” a také „Kniha mrtvých”.

Jedná se o starověký text, který probouzí zlo v podobě „Deaditů”. Každá generace postav Evil Dead byla sužována jinou verzí Necronomiconu.

Foto: Warner Bros.

V každém filmu se lišily metody, které zlo používalo k šíření svého vlivu. Je tedy potvrzeno, že každá kniha má jinou motivaci a jsou rozdílně silné.

Ashův Necronomicon

Ash Williams (Bruce Campbell) rozpoutal hotové peklo pro sebe a své přátelé poté, co odjeli do chaty v lese a nevědomky probudili zlo v Necronomiconu. The Evil Dead / Lesní duch  / Smrtelné zlo (1981)

V druhém Evil Dead / Smrtelné zlo 2 (1987), který funguje i jako komediální remake, vyvrcholil překvapivým zvratem, kdy byl Ash poslán zpět v čase do středověku. 

Army of Darkness / Armáda temnot (1992) se točí kolem Ashovy snahy vrátit se zpět do své doby. Ve středověku se Ash nesetkal jen s jedním Necronomiconem, ale rovnou se třemi. Jedna z knih skončila v chatě v lese, kde se odehrávaly první dva původní filmy, ale kam se poděly další dvě knihy bylo záhadou do doby, než režisér Sam Raimi předal otěže franšízy dalším filmařům.

Necronomicon, jenž byl představen v roce 1981 ve filmu The Evil Dead měl na obalu tvář, což naznačovalo, že byl vázán v lidské kůži. Aktivoval se při přehrání nahrávky. Tato kniha byla výjimečná pro svou temnou auru, kterou vyzařovala. Tato aura vedla k podivným událostem ještě před samotným přečtením. Jakmile se však kniha probudila, jejím hlavním cílem bylo šířit svůj vliv a infikovat duše.

V seriálu Ash Vs. Evil Dead (2015-2018) se ukázalo, že mohl být Necronomicon použit i k vyvolání jeho tvůrců „The Dark Ones”, aby byl započat konec světa.

Necronomicon v Evil Dead 2013 

Necronomicon z Evil Dead / Lesní duch (2013) byl vázán v lidské zjizvené kůži. V tomto snímku byla kniha ponechána v suterénu chaty poté, co byla probuzena. Předchozí lidé, kteří knihu probudili ji zabalily do pytle na odpadky a svázaly ostnatým drátem. Po prolistování a přečtení knihy bylo cílem zla pohltit pět duší, které by způsobily, že na obloze bude pršet krev a přivede mocného démona známého jako „The Abomination”

Necronomicon Evil Dead Rise

Tento Necronomicon byl směsí obou knih. Byl navržen k tomu, aby se šířil a v první řadě vytvářel monstra. Narozdíl od ostatních knih, jakmile bylo monstrum poraženo, zlo zůstalo a šířilo se dál přeskočením na dalšího hostitele.

Lee Cronin, režisér Evil Dead Rise / Smrtelné zlo: Probuzení (2023), v rozhovorech vyjasnil, jak Evil Dead Rise souvisí s předchozími filmy Evil Dead a jak Necronomicon skončil v činžovním domě v Los Angeles.

„Na jednom z prvních setkání se Samem Raimim jsme řešili počet Necronomiconů z Army of Darkness. První z nich skončil v chatě v lese, kde ji našel Ash s přáteli v původním díle z roku 1981. Druhý skončil v chatě, kterou si pronajala Mia s přáteli při restartu v roce 2013. Poslední skončil v bytovém komplexu v L.A.”

Podle Cronina má každá verze svou vlastní osobnost.

„Tyto knihy mohou mít všechny trochu odlišné povahy – není to nutně stejná kniha, kterou měl Ash v chatě. Ale to spolu velmi souvisí. Mohlo by to znamenat ještě větší nebezpečí...“ 

Zmínil se, že jeho verze Necronomiconu se odlišuje přidanými vlivy z keltského folklóru.

Verze Knihy mrtvých viděná v Evil Dead Rise se zdá být živým organismem: má žíly a zuby ostré jako břitva. Cronin to nazval „bastardským bratrancem ostatních knih“. 

Není jasné, zda se v Necronomiconech liší text, ale tento nejnovější má velmi vydařené zlověstné ilustrace, které předchází nadpřirozenému teroru.

Už jste viděli zbrusu nový Evil Dead Rise?

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *