Iron Man superhrdina nejen z Avengers z cyklu MCU superhrdinové a jejich komiksové předlohy

Datum vydání 28. 4. 2023Shlédnutí 857×Sdílení článku95Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Iron Man je superhrdinou komiksového nakladatelství Marvel Comics. Charakter této dnes již kultovní a ikonické postavy byl vytvořen Stanem Leem, Jackem Kirbym a Stevem Ditkem. V oblíbeném Marvel Cinematic Universe si Iron Mana zahrál herec Robert Downey Jr. Iron Man byl adaptován pro několik animovaných televizních pořadů, filmů i videoher.

Foto: Marvel.com

Vznik komiksů s Iron Manem

Poprvé se Iron Man objevil na stránkách komiksu Tales of Suspense #39 (březen 1963). Tento komiks byl výsledkem spolupráce Stana Leeho, Larryho Liebera, Dona Hecka a Jacka Kirbyho.

V tomtéž roce si Stan Lee pohrával s myšlenkou superhrdiny obchodníka. Chtěl vytvořit typického kapitalistu, postavu, která by šla proti duchu doby a toho, na co byli fanoušci zvyklí.

„Myslím, že jsem byl odvážný. Byl to vrchol studené války. Jestli něco nenáviděli čtenáři, zvláště pak mladí čtenáři, byla to válka a byla to armáda…  Tak jsem dostal nápad na zcela nového hrdinu. Byl to výrobce zbraní, dodavatel zbraní pro armádu. Byl bohatý průmyslník. Myslel jsem, že bude velmi zábavné takovou postavu představit fanouškům. Postavu, kterou by nikdo neměl rád a nikomu by se nelíbila. Samozřejmě si ho rychle zamilovali a stal se velmi oblíbeným.”

Stan Lee založil vzhled této postavy na osobnosti playboye Howarda Hughese. 

„Howard Hughes byl jedním z nejbarvitějších mužů naší doby. Byl vynálezcem, dobrodruhem, multimiliardářem, sukničkářem a nakonec cvokem aniž by byl bláznem ve skutečnosti.” Uvedl Lee.

Lee měl v úmyslu napsat příběh sám, ale kvůli hořící uzávěrce doplnil příběh Lieber. Umělecká část byla rozdělena mezi Kirbyho a Hecka

Heck o Kirbym uvedl, že on navrhl kostým, protože pracoval na obálce. Obálky se vytvářely jako první. Heck ale vytvořil vzhled postavy samotného Tonyho Starka a jeho sekretářky Pepper Potts

V rozhovoru z roku 1990 prozradil:

„Nemám specifický pohled na Tonyho Starka, přemýšlel jsem spíše v duchu některých postav, které se mi líbí.”

Iron Man se poprvé objevil v 18 stránkových příbězích Tales of Suspense, která obsahovala antologii sci-fi a dalších nadpřirozených příběhů. 

Původní kostým postavy byl objemným šedivým brněním. Ve druhém příběhu bylo toto brnění nahrazeno zlatou verzí (Tales of Suspense #40 - 1963).

Červeno zlaté brnění, které tak dobře známe, se objevilo až v čísle #48 v prosincovém sešitu z roku 1963. Umělcem stojícím za tímto uhlazenějším brněním nebyl nikdo jiný než legendární Steve Ditko

Heck vzpomínal a v roce 1985 v rozhovorech uvedl: 

„Druhý kostým, tedy červeno žlutý, navrhl Steve Ditko. Přišlo mi to jednodušší než kreslit tu objemnou starou věc. Dřívější návrh - robotí návrh - byl kirbyovský.”

Iron Man byl ve své premiéře brán jako antikomunistický hrdina. Lee později litoval tohoto zaměření. Po celou dobu komiksové série byl pro postavu hlavní technologický pokrok. Později však Starka předvedli jako složitější a zranitelnější postavu. Například komiks „Demon in a Bottle” zobrazoval Starkovy problémy s alkoholismem a další osobní potíže.

Lee prozradil, že ze všech komiksových knih, které byly pod Marvelem vydány, bylo nejvíce fanouškovských e-mailů od žen právě kvůli titulu Iron Mana.

Iron Man se stal členem Avengers pod taktovkou Leeho a Kirbyho v The Avengers #1  v září roku 1963. Byl zakládajícím členem týmu superhrdinů. 

Válka, ve které byl Tony Stark zraněn byla několikrát aktualizována. V původním příběhu z roku 1963 se jednalo o válku ve Vietnamu. V 90. letech se příběh odehrával během války v Zálivu a roku 2000 se jednalo o válku v Afghánistánu. 

Asijský vědec Ho Yinsen se totožně objevuje ve všech verzích příběhů a společně tvoří originální Iron Manovo brnění. 

Iron Man se dále objevil v jednorázovém komiksu Iron Man and Sub-Mariner (1968). 

Vlastního sólového komiksu se dočkal v roce 1968 v sešitovce Iron Man #1.

Foto: Marvel.com

Životopis Iron Mana

Celým jménem Anthony Edward Stark, syn Howarda Starka, bohatého průmyslníka, který založil a vedl Stark Industries, a Marie Stark

Jakožto mladý génius byl v 15 letech přijat na MIT, aby studoval inženýrství. 

Po smrti rodičů, kteří zahynuli při autonehodě, zdědil společnost svého otce.

Později byl zajat nepřátelskými vojsky a nucen k výrobě zbraní. Během toho byl však velmi vážně zraněn šrapnelem, který se nebezpečně přibližoval k jeho srdci.

Jeho spoluvězněm byl Ho Yinsen, nositel Nobelovy ceny za fyziku, který zkonstruoval magnetickou hrudní desku, aby šrapnel oddalovala od Starkova srdce.

V tajnosti spolu používali dílnu ke konstrukci obleku, který by je dokázal osvobodit.

Po porážce nepřátel se Stark setkal se zraněným americkým stíhacím pilotem námořní pěchoty Jamesem „Rhodey” Rhodesem.

Doma Stark zjistil, že fragment šrapnelu nelze odstranit, aniž by ho zabil. 

Nakonec byl tento specifický lékařský problém vyřešen umělou transplantací srdce, která ještě nějakou dobu vyžadovala hrudní ploténku jako podporu náhradního orgánu. (Iron Man Vol. 1 #122 - 1979)

70. a začátkem 80. let

V této době začal Stark rozšiřovat své návrhy brnění a začal budovat svůj arzenál pro konkrétní účely a situace. Jako cestování vesmírem.

Stark v příběhu Demon in the Bottle propadne démonu alkoholu. Pomůže tomu i fakt, že národní bezpečnostní agentura S.H.I.E.L.D. kupuje podíl Stark Industries, aby pro sebe zajistili pokračující vývoj zbraní. 

Během své kariéry je okraden několika menšími padouchy.

Jeho největším rivalem se ale stává Justin Hammer. V jednom okamžiku je kvůli Hammerovým manipulacím použito brnění Iron Mana k vraždě diplomata. Stark je tak nucen vydat brnění úřadům.

Poté, co se Stark zotavuje z trýznivé osobní zkoušky, jeho život se ještě zkomplikuje, když dojde ke střetu s Doctorem Doomem. Jedná se o dvoudílný příběh Iron Mana #149 - 150 pod názvem Doomquest.

Dalším nemilosrdným rivalem se ukáže Obadiah Stane, který Starka manipulací uvrhne do recidivy. Stark ztrácí kontrolu nad svou firmou. Ze Starka se v tu dobu stane alkoholický tulák a brnění je předáno Rhodesovi.


Nebyl by to ale správný komiksový hrdina, kdyby se s těmito příkořími nevypořádal. Nakonec se zotaví a firmu převezme zpět. Firmu přejmenuje na Stark Enterprises se sídlem v Los Angeles.

Během pozoruhodných příběhů Iron Mana na sebe nenechaly čekat ani zajímavé zvraty

  • Po Občanské válce mezi superhrdiny je Tony Stark jmenován ředitelem S.H.I.E.L.D.u. Poté, co se mu nepodaří zabránit invazi Skrullů na Zemi je zpochybněno jeho velitelství a do čela bezpečnostní agentury se postaví Norman Osborn. (Iron Man: Director of S.H.I.E.L.D. Vol 1 #29 - 2008)

  • Tony vylepší svůj systém pomocí nanotechnologie Extremis, která mu umožní skrývat brnění pod vrstvou ve svých kostech. Získává tím sílu a obratnost. Dokonce mu mohou narůst nové orgány. Extremis se poprvé objevuje v komiksu Iron Man (Vol. 4) #1 v roce 2004.

  • Pepper Potts také není ušetřena a po útoku Ezekiela Stanea jí zůstane v hrudníku šrapnel. Tony jí zachrání život pomocí speciálního obleku Iron Mana. Díky tomuto obleku se z Pepper stává hrdinka Rescue. Komiks Invincible Iron Man (Vol. 2) #10 - 2009

  • Tonyho brnění získává vlastní vědomí a začíná využívat svou smrtící sílu. Během toho, kdy se Tony snaží své brnění zkrotit, dostává infarkt. Brnění obětuje své vlastní vědomí, aby svého stvořitele zachránilo. Jedná se o komiksy Iron Man (Vol. 3) #26 - Iron Man (Vol. 3) #30 z roku 2000.

Iron Man není jediný obrněnec. Musel se vypořádat hned s několika protivníky v brněních:

  • Crimson Dynamo - Kráčející sovětský tank (Tales of Suspense #46) 1963.

  • Whiplash - Talentovaný technik, který si k části brnění Tonyho Starka přidá smrtící elektrické antény vlastní konstrukce (Tales of Suspense #97) 1968. Jako Blacklash - Iron Man #146 rok 1981.

  • Spymaster - Mistr průmyslové špionáže - jeho identita se v průběhu let měnila. Originál se objevil v komiksu Iron Man #33 (1971). 

  • Blizzard - Dokáže generovat teploty pod bodem mrazu. Jako Jack Frost byl představen v Tales of Suspense #45 v roce 1963. Blizzard se poprvé objevil v Iron Man #86 (1976).

  • Whirlwind - Superpadouch vytvářející tornáda. (Tales to Astonish #50 - 1963)

  • Iron Monger - Brnění Obadiaha Stanea, tím se snaží ovládnout Starkovu společnost. Obadiah se poprvé objevuje v komiksu Iron Man #163 rok 1982. Brnění poté v Iron Man #200 tři roky po debutu Obadiaha.

Foto: Marvel.com

Nejlepší Iron Manova brnění

Iron Man má celkem 52 brnění. Zde je pět nejlepších a nejzajímavějších:

1. Hulkbuster: V tomto brnění má Stark možnost postavit se Hulkovi.

2. Iron Destroyer: Brnění upgradované pohonem Uru. (Uru je kovová ruda z prvního existujícího měsíce, která existuje od počátku vesmíru. Je unikátní pro jeden z deseti světů - Nidavellir.)

3. Neviditelné brnění MK II: Tento oblek je vybaven aktivní kamufláží.

4. Vesmírné brnění MK III: Obsahuje raketové trysky a má zabudovanou umělou inteligenci s krycím názvem - P.E.P.P.E.R.

5. Vodní oblek: Odolá vysokým tlakům, Tony se tak může ponořit do hlubin oceánu. 

Iron Man se může pochlubit velkou škálou padouchů a protivníků

Mezi nejnebezpečnější se řadí jednoznačně Mandarin a Doctor Doom.

Mandarin je největším úhlavním nepřítelem Iron Mana. Jedná se o čínského šlechtice, vědce a bývalého diplomata. Jeho síla pochází z mistrovství bojového umění a z 10 prstenů síly, které získal z mimozemské vesmírné lodi spolu s vysoce pokročilou technologií.

Doctor Doom byl ustanoven jedním z největších protivníků Iron Mana právě díky jednomu z nejpopulárnějších příběhů - Doomquest. Darebácký protějšek Victor Von Doom zrcadlí superhrdinu Tonyho Starka svým bohatstvím, mocným brněním a inženýrskými dovednostmi.

Oblíbenost Starkova brnění dala možnost vzniku několika dalších obrněných superhrdinů.

„A přísahám, jako muž, jako Tony Stark, Iron Man a člen Avengers, že budu žít abych pomstil ty, jejichž životy byly ztraceny kvůli nevědomosti mužů, jakým jsem kdysi byl i já sám. Nebo při pokusu zemřu!”

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Datum vydání 12. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1441
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1148
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067

5 nejlepších herců z komedií

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku1

Star Wars: Které díly nabídly spektakulární podívanou a u kterých se příběh stal koulí na noze?

Datum vydání 2. 6. Autor článku Lukáš Sdílení článku24

Film Spider-Man: Napříč paralelními světy vypiplali šikovní animátoři ve strhujícím vizuálním komiksovém jazyku

Datum vydání 2. 6. Autor článku Lukáš Sdílení článku25

John Wick 5 se přeci jen chystá. Film je v začátcích vývoje

Datum vydání 1. 6. Autor článku Josef Sdílení článku744
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581