V jakém pořadí sledovat Star Wars, abyste zažili dokonalý filmový zážitek?

Datum vydání 29. 4. 2023Shlédnutí 3 984×Sdílení článku121Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Star Wars – přeslavná nejen filmová sci-fi série, která už od dob svého vzniku v roce 1977 vábí do svých řad stále větší počet fanoušků. Ti se v rámci celého světa mohou počítat ve sta milionech. Celá sága Star Wars pak zahrnuje několik filmů, animovaných seriálů, knih, ale i komiksů a her.

Foto: Disney

Když to pak sečteme, hodí to dobrých zhruba 315 hodin, které můžete v tomto futuristickém světě strávit, a to se bavíme pouze o filmech a seriálech. A že existuje spousta nadšenců, kteří klidně obětují takřka dva týdny života tím, aby se na celý příběh podívali. A to klidně i několikrát. Problém pro člověka, který v příběhu není tak zběhlý, může být nicméně v tom, že na sebe jednotlivé tituly nenavazují podle roku vydání. První film z roku 1977 – Star Wars: Epizoda IV. - Nová naděje je totiž v pořadí vlastně až dvanáctým. Podobných paradoxů je pak v Hvězdných válkách vícero. Není divu, že s tím nejeden začínající fanoušek má problém, ale není to nic, co by se nedalo pochopit. Pomůžeme vám s tím.

Jak sledovat Star Wars? 

Pakliže chcete shlédnout celé Star Wars univerzum, můžete to tedy udělat v zásadě dvěma způsoby. Tím prvním je možnost sledování v chronologickém pořadí, které vám nabídne všechny filmy a seriály v pořadí, v jakém byly vydány, nebo možnost druhá – podívat se na všechno v logické příběhové posloupnosti. K této alternativě se pak přikláníme a budeme se jí na dalších řádcích věnovat. Pravda, některé události z různých titulů se odehrávají souběžně, ale tím bychom to už zamotali moc, takže to si pro tentokrát odpustíme. Navíc, existují i jiné alternativní možnosti, jak si projít celý příběh - můžete se třeba zaměřit pouze na hlavní dějovou linku, nebo třeba pouze příběh rytířů Jedi, ale to se nabízí třeba až pro opětovné sledování. 

Foto: Disney

V jakém pořadí tedy sledovat Star Wars?

Začneme tím, pro co jste si sem patrně přišli, a to je výčet, jak to tedy vlastně všechno za sebou následuje. Nicméně, neutíkejte, posléze si k tomu ještě něco řekneme. Pro zajímavost přidáváme i roky vydání jednotlivých titulů. Je totiž zajímavé, jak moc velké časové prodlevy mezi dvěma na sebe navazujícími díly mohou být.

1. Star Wars: Epizoda I. - Skrytá hrozba (1999)
2. Star Wars: Epizoda II. - Klony útoční (2002)
3. Star Wars: Klonové války – animovaný film (2008)
4. Star Wars: Klonové války – animovaná série (2009)
5. Star Wars: Epizoda III. - Pomsta Sithů (2005)
6. Star Wars: Vadná várka – animovaný seriál (2021)
7. Solo – A Star Wars Story (2018)
8. Obi-Wan Kenobi (2022)
9. Star Wars Povstalci – animovaný seriál (2014-2018)
10. Andor (2022)
11. Rogue One: Star Wars Story (2016)
12: Star Wars: Epizoda IV. - Nová naděje (1977)
13. Star Wars: Epizoda V. - Impérium vrací úder (1980)
14. Star Wars: Epizoda IV. - Návrat Jediho (1983)
15. Mandalorian – 1. série (2019)
16. Mandalorian – 2. série (2020)
17. Boba Fett: Zákon podsvětí (2021)
18. Star Wars: Odboj – animovaný seriál, 1. série (2018)
19. Star Wars: Síla se probouzí (2015)
20. Star Wars: Poslední z Jediů (2017)
21. Star Wars: Odboj – animovaný seriál, 2. série (2019)
22. Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Tohle je kompletní výčet filmů a seriálů ze světa Star Wars tak, jak na sebe příběhově navazují. Když to trochu shrneme, první tři filmy se odehrávají v období Republiky a řádu Jedi. Následující filmy Solo a Rogue One jsou víceméně samostatné příběhy, které se však odehrávají v době jako původní trilogie, tedy epizody IV. až VI. Star Wars: Povstalci a Star Wars: Odboj jsou animované seriály, jenž se zaměřují na nové postavy v období předcházejícím Epizodě IV. V současnosti velice populární Mandalorian zase patří do doby po pádu Impéria, a tudíž před Epizodu VII., která následuje zhruba deset let po epizodě VI. A tak dále.

Foto: Disney

Ano, je to zpočátku trochu složitější, ale pokud vás příběh bude bavit, rychle se do toho vžijete. A pokud by vám to ale nestačilo, existuje také celá řada různých rozšíření, kam patří knihy a komiksy, která nabízejí další dosud nezfilmované příběhy. A pokud ani to? Jsou tu ještě hry na konzole i počítače. V každém případě je svět Hvězdných válek obrovským a komplexním fenoménem, který vás může zajímat po celý život. Navíc, vzhledem k obrovským příjmům z této značky je jisté, že další nové tituly budou v budoucnu přibývat. Nechť vás síla provází!

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *