Hollywood po 15letech zažívá stávku scénáristů. Co to pro nás, diváky, znamená ?

Datum vydání 3. 5. 2023Shlédnutí 502×Sdílení článku42Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Stávka scénáristů je po 15letech zpátky. Stávku nekompromisně oznámilo Sdružení amerických scénáristů (WGA – Writers Guild of America), které zastupuje přes 11500 hollywoodských televizních a filmových scénáristů.

Smlouva o spolupráci mezi Sdružením amerických scénáristů s Aliancí filmových a televizních producentů (AMPTP – Alliance of Motion Pictures and Television Producers) skončila o půlnoci 1. května. Minutu po začátku nového dne byla tedy vyhlášená stávka všech scénáristů, která zatím nemá nakročeno ke konci. Obě strany si totiž tvrdě hájí své zájmy.

Foto: Depositephotos

Co je to přesně stávka scénáristů ?

Zcela jednoduše, stávka scénáristů znamená, že scénáristé, kteří jsou součástí Sdružení amerických scénáristů (což je drtivá většina scénáristů v Hollywoodu), přestanou pracovat, dokud se Sdružení nedohodne s Aliancí na fungujících pracovních podmínkách. Žádný člen Sdružení tak nebude psát nové scénáře k filmům, seriálům, televizním pořadům nebo třeba i k internetovým článkům. Týká se to také projektů, které jsou v tuto chvíli v produkci.

Právě ty projekty, které jsou již v produkci a musí se pozastavit, jsou pro Hollywood největší ekonomickou zátěží. Pokud se televizní show pozastaví z důvodu absence scénáristů, musí svou činnost pozastavit také třeba elektrikáři, kulisáci, catering nebo i kostyméři, kteří na show pracují. Všichni tito lidé jsou po celou dobu bez finančních příjmů a musí si hledat práci jinde.

Jaké jsou důvody ke stávce ?

Hlavním důvodem jsou peníze, které se zdají scénáristům jako nedostatečné. V Hollywoodu je spousta možností, jak se živit profesí scénáristy. Bohužel málokterý scénárista vydělává psaním velké peníze a stěží se údajně dokáže uživit. Sdružení tak požaduje, aby byli scénáristé odměňováni podle toho, jak úspěšný seriál, film nebo televizní show na streamovacích platformách je.

Pokud by totiž scénárista vymyslel a napsal kupříkladu seriál, jenž je celosvětovým hitem (Stranger Things, Hra na oliheň, Monstrum), nedostal by vyplaceno část obřího profitu i když je hlavním důvodem vzniku seriálu.

Konkrétně si Sdružení, podle odhadů, představuje 429 milionů dolarů ročně na vyplácení ze zisku. Aliance ovšem nabízí „pouhých“ 86 milionů dolarů. Rozdíl v pohledu na věc obou stran je bezpochyby obří a alarmující.

Nefinančním důvodem je problematika ohledně umělé inteligence. Sdružení požaduje, aby umělá inteligence nesměla psát nebo přepisovat literární materiál. Také požaduje, aby používání umělé inteligence bylo značně regulováno. Aliance odpověděla, že daný problém musí více prostudovat a poradit se s odborníky.

Poslední stávka byla před 15lety

Poslední stávka scénáristů proběhla v roce 2007-2008 a trvala celkem 100 dní. Dohromady tato stávka přišla ekonomiku Kalifornie na 2,1 miliardy dolarů. Stávka měla dopad na řadu seriálů a televizních pořadů – Simpsonovi, Kdo přežije, Late night. Důvodem stávky byly taktéž peníze. Stávka ale skončila vzájemnou dohodou.

Nejdelší stávka scénáristů proběhla v roce 1988 a trvala celkem 153 dní. Dohromady připravila americký zábavní průmysl o 500 milionů dolarů.

Finanční hodnota streamovacích platforem a Hollywoodu každým rokem stoupá, není tedy divu, že jsou scénáristé nespokojení se svými pracovními podmínkami. Členové sdružení, kteří hlasovali o stávce, zvolili „ano“ v rekordním počtu 97.85% hlasů. Vzhledem k extrémně odlišným názorům obou stran je velmi nepravděpodobné, že stávka skončí ještě v květnu.

Normální divák nicméně nemá šanci poznat, že se stávka odehrává. Pokud by se stávka netáhla opravdu hodně, hodně dlouho. Nebo pokud by se ke stávce nepřidaly další odbory, které spojují Hollywood.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *