Nejznepokojivější epizody seriálu Myšlenky zločince (Criminal Minds) a pár zajímavostí.

Datum vydání 9. 5. 2023Shlédnutí 625×Sdílení článku62Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Myšlenky zločince (Criminal Minds) je americký televizní seriál, který měl v USA premiéru 22. září 2005 na stanici CBS.

Námětem seriálu je činnost speciálního týmu analytiků FBI označovaného jako BAU (Behavioral Analysis Unit), který pod vedením Jasona Gideona (Mandy Patinkin) tvoří profily sériových vrahů, které jsou často klíčové k jejich dopadení.

Dne 10. února 2019 CBS prodloužila seriál o závěrečnou patnáctou řadu. Ta obsahovala pouze 10 dílů a byla ukončena 19. února 2020.

V červenci 2022 byl seriál obnoven pro 16. řadu pod názvem Myšlenky zločince: Evoluce (Criminal Minds: Evolution), která má 10 epizod. Elitní tým analytiků FBI se vrací, aby společně čelili jejich největší hrozbě – sériovému vrahovi, který využil pandemie covid-19 a vybudoval organizovanou síť sériových vrahů. Jakmile se svět znovu vrací do normálu, síť začne fungovat a tým musí dopadnout jednoho vraha po druhém.

Tým analytiků se skládá z profesionálů

Jason Gideon (Mandy Patinkin) je jedním z elitních analytiků lidského chování v USA. Se svým týmem řeší často ty nejhorší případy. Aaron Hotchner (Thomas Gibson) je speciální agent s velkými ambicemi a velmi často upřednostňuje svou náročnou práci před svou manželkou a synem. Elle Greenway (Lola Glaudini), ta se primárně zaměřuje na sexuální zločiny a její motivací je nevyřešené znásilnění, které sama před lety prožila. V polovině druhé série opouští BAU a na její místo nastupuje Emily Prentiss (Paget Brewster). Tým dále doplňují: Derek Morgan (Shemar Moore) specialista na zločiny z posedlosti, Dr. Spencer Reid (Matthew Gray Gubler) génius, který většinou složí všechny kousky skládačky dohromady. Agentka Jennifer „J.J.” Jareau (A. J. Cook) zajišťuje komunikaci mezi médii a vybírá pro tým nové případy a technička Penelope Garcia (Kirsten Vangsness). Poté, co z BAU odchází Jason Gideon, jeho místo obsadí jeho bývalý kolega a přítel agent v důchodu David Rossi (Joe Mantegna), který se rozhodl vrátit se do FBI kvůli nedořešené vraždě rodičů tří dětí, která se stala před 20 lety.

Foto: Paramount pictures

Seriál také nabízí určité zajímavosti

 • V úvodních titulcích jsou vidět fotografie skutečných sériových vrahů, jmenovitě Charles Manson, Ted Bundy, Ted Kaczynski nebo Jeffrey Dahmer.
 • Henryho, syna J.J., hraje skutečný syn její představitelky.
 • Mandy Patinkin se rozhodl opustit Criminal Minds. Jako důvod uvedl jak byla show otravná a hrozná. Později prozradil, že kdyby věděl, jak extrémní tento televizní seriál bude, nikdy by se této role neujal. Nejvíce mu vadilo časté zobrazování násilí páchané na ženách. Popsal to jako velkou emoční zátěž. V rozhovorech dokonce uvedl: „Největší chyba, kterou jsem kdy udělal byla, že jsem se rozhodl hrát v Criminal Minds.”
 • Herec Matthew Gray Gubler (doktor Spencer Reid) je velmi pověrčivým. V seriálu si můžeme zřetelně povšimnout, že nenosí ponožky do páru.
 • Shemar Moore opustil seriál a roli Dereka Morgana po 11. sezónách. Uvedl, že si chce rozšiřovat obzory v showbyznysu a rád by si vyzkoušel režírování.
 • Seriál a hlavní postava Jasona Gideona (Mandy Patinkin) jsou inspirovány reálným vyšetřovatelem a týmem FBI.
 • Dr. Spencer Reid chodí celou pátou sérii o berlích. Je to proto, že si herec Matthew Gray Gubler při natáčení filmu 500 dní se Summer zranil koleno. Toto zranění si vyžádalo 3 operace a rekonvalescenci. Scénáristé tedy toto zranění zapracovali do děje jako průstřel kolene v první epizodě páté série.
 • Postava Penelope Garcia (Kirsten Vangsness) neměla být dlouhodobou postavou seriálu. Diváci si jí ale natolik oblíbili, že jí tvůrci v seriálu ponechali. Tato postava se jako jediná objevila v každé epizodě seriálu.
 • Tento tým má k dispozici letadlo. Producent a scenárista Jim Clemente během své kariéry v FBI absolvoval okolo 500 letů na místa činu a prozradil, že FBI ani náhodou nemůže dopřát jednotce behaviorální analýzy soukromé letadlo. Létali vždy druhou třídou jako běžní cestující.
 • Samotní tvůrci přiznávají, že profesionální kariéry postav jsou nereálné hlavně kvůli nízkému věku postav seriálu. Ve skutečnosti by vyšetřovatelé nemohli být tak mladí, protože práce v takové jednotce vyžaduje vzdělání a zkušenosti. Clemente tvrdí: „Musíte pracovat v FBI aspoň 10 let, abyste se mohli dostat k takové jednotce.”
 • V každé části Myšlenek zločince, se objeví citát nějaké známé osobnosti. Většinou na jejím začátku a konci. 
 • Thomas Gibson, který ztvárnil Aarona Hotchnera byl v roce 2016 suspendován po hádce se scénáristou a producentem. V prohlášení uvedl, že spor vznikl kvůli tvůrčím rozdílům v epizodě, kterou režíroval. To ale nebyl jediný vroubek Gibsona. Pohádal se také s asistentem režie a prošel dokonce poradenstvím pro zvládání hněvu. Následující den vydaly studia ABC A CBS prohlášení, v němž oznámily ukončení Gibsonovy smlouvy. 

Seriál Myšlenky zločince obsahuje celkem 334 odvysílaných epizod během 16. řad. Není pochyb o tom, že některé díly naháněly opravdu husí kůži a byly značně znepokojivé až hororové. 

Zde je výčet patnácti nejvíce znepokojujících a nejzajímavějších epizod

15. - 13. série / epizoda 17.

Capilanové / The Capilanos

Tato epizoda se odehrává v Guymonu v Oklahomě. V malém městě, které se potýká s řadou domácích invazí. Když tyto zločiny přerostou v brutální vraždy, BAU se pokusí najít neznámého pachatele s jediným vodítkem pocházejícím od dětského svědka. Neznámý se údajně obléká jako klaun. 

14. - 5. série / epizoda 16.

Záhadná zmizení / Mosley Lane

Režie se zhostil Matthew Gray Gubler, který hraje Dr. Spencera Reida. Jeho epizody bývají velmi strašidelné a znepokojivé. 

Epizoda sleduje neznámého pachatele, který roky unáší děti a drží je v zajetí. Čím více se toho o únosech jednotka dozvídá, tím děsivější se epizoda stává. 

13. - 1. série / epizoda 14.

Jdi za světlem / Riding The Lightning

Tým je zaveden do vězení, aby provedl rozhovor s partou sériových vrahů několik dní před tím, než jsou odsouzeni k popravě. Přímočarý rozhovor se rychle zkomplikuje, když má tým podezření, že jeden z nich může být nevinný. Napětí se vyostřuje, když se okno na záchranu Sarah Jean Masonové před popravou začíná zavírat. Napětí se však stupňuje, když vyjdou najevo skutečné detaily zločinů dvojice sériových vrahů. Sarah svého syna nezabila, ale přesto se rozhodla zemřít ve vězení, protože kdyby BAU zveřejnili její nevinu, její syn by byl ve vážném nebezpečí. Její příběh je jedním z nejstrašidelnějších a nejsympatičtějších ze všech epizod seriálu Myšlenky zločince.

12. - 10. série / epizoda 21.

Mr. Scratch / Mr. Scratch

Neil Lewis byl falešně obviněn z ohavného zločinu a poté zabit ve vězení. Peter Lewis, jeho syn, se v dospělosti stal géniem a pracoval pro NSA s touhou po pomstě a mnoha znalostmi o drogách. Díl je obzvláště znepokojivý, protože si pohrává s očekáváním publika. Začíná jako zdánlivě paranormální zážitek, ale pak se ukáže, že skutečná hrůza pochází ze skutečných lidských činů. Pan Scratch používá ke svým útokům drogy, které mění mysl obětí a nutí je, aby si mysleli, že zabili členy své rodiny.

11. - 8. série / epizoda 10.

Lekce / The Lesson

Také pod taktovkou Matthewa Gray Gublera. Tým BAU najde několik těl, která spolu zdánlivě nesouvisí. Epizoda odhaluje, že pachatel proměnil oběti v lidské loutky. Poté použil mrtvoly v loutkovém představení. Epizoda však nabízí mučivé detaily vrahových činů. Tento díl obsahuje jednu z nejhorších scén, která zůstane v myslích diváků ještě dlouho poté. Mnoho fanoušků uvedlo, že tento díl zašel příliš daleko.

10. - 3. série / epizoda 8.

Lucky / Lucky

BAU vyšetřuje případ, kdy pachatel zabíjí ženy poté, co je přinutí jíst lidské maso. Epizoda ukazuje, jak děsivá povaha tohoto zločinu ovlivňuje nejen tým, ale také místní policii a obyvatele města zapojené do vyšetřování. V dílčí zápletce se Penelope Garcia setká se svým vysněným mužem v kavárně. Později se prokáže, že je sériovým vrahem. 

9. - 4. série / epizoda 18.

Bostonský smrťák / Omnivore

Epizoda sleduje hon na sériového vraha známého jako Reaper, který zabíjí s brutální účinností a přitom se na každém kroku vysmívá policii. Od začátku je evidentní, že Reaper se nepodobá žádnému sériovému vrahovi, kterého agenti BAU dosud pronásledovali. Vrah zavraždí celý autobus plný cestujících, jen aby se mohl vysmát agentu Hotchnerovi. Reaper, alias George Foyet, se stal velkým záporákem pro tým během 4. a 5. sezóny a upevnil svůj status jednoho z nejvíce znepokojujících pachatelů, kterým kdy tým čelil.

8. - 9. série / epizoda 18.

Rabid / Rabid

Poté, co jsou nalezena tři těla s lidskými i zvířecími kousnutími, BAU vystopuje pachatele, který je posedlý hledáním léku na vzteklinu po smrti svého bratra. Neznámý pachatel zamyká lidi, infikuje své oběti vzteklinou a staví je do děsivé pozice. Většina obětí okamžitě zemře, ale FBI se podaří zachránit Liv Foleyovou. I tento veselý okamžik je znepokojující, protože nakonec zemře v nemocnici a její manžel a dvě děti ji vidí v tom nejhorším možném stavu.

7. - 4. série / epizoda 21.

Šedý stín / A Shade of Gray

Údajně nejhorší epizody Myšlenek zločince jsou ty, které zahrnují dětské oběti, ale tato epizoda jde ještě dál a má také dětského vraha. Danny Murphy je naštvaný a utrápený kluk, který zabije svého malého bratra Kylea poté, co mu rozbil jednu z hraček. Tato epizoda není pro slabé povahy. Mezi Dannyho postojem a neustálým popíráním jeho rodičů se bude divák při sledování epizody cítit neuvěřitelně bezmocný. Díl obsahuje neuvěřitelně mrazivé scény, jakým je okamžik, kdy Danny zabije Kylea tím, že mu nacpe oblíbenou hračku do krku a udusí jej.

6. - 4. série / epizoda 25.

Do pekla… a zpět / To Hell… and Back

Dvoudílné finále 5. řady Myšlenek zločince. Epizody pokrývají dvě země, začínají v ulicích Detroitu a končí na prasečí farmě v Kanadě. Případy pohřešovaných lidí se promění ve vyšetřování sériového vraha s jedním z nejvyšších počtu obětí. Když tým dorazí na farmu a uvědomí si, co tito vrazi provedli. Tento díl zobrazí krabici plnou téměř 100 páry bot obětí, které představují suvenýry.

5. - 8. série / epizoda 5.

Dobrá zem / The Good Earth

Sériový vrah unáší muže zdánlivě bez důvodu a zbavuje se jejich těl tím, že je přemění na hnojivo, které nezanechává žádné stopy. Když agenti BAU získávají části oběti, jdou po klikaté a matoucí cestě, aby odhalili, proč to sériový vrah dělá. 

4. - 5. série / epizoda 12.

Šílená sběratelka / The Uncanny Valley

Neznámá, která unáší ženy a droguje je, aby si s nimi hrála jako s panenkami. Tento znepokojivý proces byl její metodou, jak se vyrovnat se sexuálním zneužíváním a terapií elektrošoky, kterou utrpěla jako dítě. I když Samantha zabila tři ženy a mnoho dalších unesla, je těžké nevcítit se do jejího utrpení. Další epizody přinášejí po zatčení pachatele pocit naděje, příběh Samanthy je ale i přes její dopadení neuvěřitelně znepokojivý.

3. - 9. série / epizoda 20.

Rodinná čest / Blood Relations

Epizoda sleduje BAU, když vyšetřují sérii vražd dvou znepřátelených venkovských klanů. Tým musí zastavit vraha, aby zabránili propuknutí dalšího násilí mezi těmito dvěma rodinami. Vraždy jsou neuvěřitelně brutální. Zatímco BAU vyšetřuje, odhalí šokující rodinné tajemství, které je přivede k vrahovi, který unikne spravedlnosti a zmizí v noci.

2. - 9. série / epizoda 1. a 2.

Inspirace / The Inspiration

Neznámý pachatel vraždí lidi na základě zabití kudlanky nábožné. Vrah, který ve skutečnosti pracuje s týmem, se hyperfixuje na kudlanky. Konkrétně samice kudlanky nábožné, která vraždí své druhy. Bohužel k tomu patří i kanibalizace jejich obětí, což tato epizoda znázorňuje v grafických detailech.

1.- 14. série / epizoda 11.

Noční osvětlení / Night Lights

Díl se soustředí kolem neznámého, který oslepuje své oběti a poté je vypouští, aby je lovil pro sport. Pálení očí obětí je dost děsivé, ale sledovat, jak si oběti myslí, že jsou na svobodě, jen aby byly na poslední chvíli zabiti, je zničující. Ještě děsivější jsou hry mysli, které hraje se svými oběťmi, aby jim dal falešný pocit bezpečí, než si pro ně přijde.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *