Náš dobrý soused Spider-Man. Další díl série MCU superhrdinové a jejich komiksové předlohy.

Datum vydání 9. 5. 2023Shlédnutí 1 521×Sdílení článku60Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Spider-Man je superhrdinou komiksového nakladatelství Marvel Comics. Byl vytvořen spisovatelem a editorem Stanem Lee a výtvarníkem Stevem Ditkem. Objevil se v komiksech, televizních pořadech, filmech, videohrách, románech i divadelních hrách.

Foto: Marvel

Oblíbeným se Spider-Man stal pro filmové fanoušky díky trilogii Sama Raimiho, kde Spider-Mana ztvárnil herec Tobey Maguire. Dále následoval restart pavoučí filmové série pod taktovkou Marka Webba s hlavním představitelem Andrewem Garfieldem

Pro Marvel Cinematic Universe vznikla zcela nová filmová série, kde se role ujal Tom Holland.

Vznik pavoučích komiksů

Poprvé se lidský pavouk objevil v antologickém komiksu Amazing Fantasy #15 v roce 1962 během stříbrného věku komiksů. 

Za vznikem dnes již ikonické postavy pavoučího muže stálo duo legendárních tvůrců Stan Lee a Steve Ditko.

Když se Spider-Man na začátku 60. let poprvé představil širší veřejnosti, byli teenageři v komiksech obvykle odsouváni na vedlejší kolej. Spider-Manova skutečná identita Petera Parkera ale vycházela ze středoškolského studenta z Queensu v New Yorku, s jehož problémy s nedostatečností a osamělostí se mohli mladí čtenáři komiksových sešitů ztotožnit.

Spider-Man tak plnil všechny předpoklady, aby byl pomocníkem superhrdiny, ale na rozdíl od předchozích dospívajících hrdinů, jmenovitě Bucky nebo konkurenční Robin, neměl Spidey žádného superhrdinského mentora. 

Byla mu tedy udělena cenná lekce, která rezonuje dodnes a je ikonicky známá.

„S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost.”

Tento řádek byl ale původně obsažen v textovém poli na posledním panelu příběhu o původu Spider-Mana. Později tuto větu pronesl jeho opatrovník a strýc Ben Parker předtím než tragicky zesnul. 

Foto: Marvel

Marvel uvedl několik sérií Spider-Mana, z nichž první a nejdelší je Amazing Spider-Man

V průběhu let se postava Petera Parkera vyvíjela z plachého studenta střední školy až přes problémového vysokoškoláka, v ženatého středoškolského učitele až po svobodného fotografa na volné noze. 

V roce 2000 se postava Spider-Mana připojila k Avengers

Spider-Man je jedním z nejpopulárnějších a komerčně nejúspěšnějším superhrdinou

Byl dobře přijat jako superhrdina a komiksová postava a často bývá řazen jako jeden z nejpopulárnějších a ikonických komiksových superhrdinů všech dob, a jednou z nejoblíbenějších postav v celé beletrii.

V roce 1962, a po úspěchu Fantastické čtyřky, hledal hlavní spisovatel Marvel Comics Stan Lee nový superhrdinský nápad. 

Uvedl, že nápad na Spider-Mana vzešel z prudkého nárůstu poptávky teenagerů po postavě se kterou by se mohli identifikovat. 

Lee prohlásil: „Spider-Man je superhrdina, kterým byste se mohli stát i vy!”

Stejně jako u Fantastické čtyřky Lee viděl příležitost a vycítil, že přesně to v současném komiksu chybělo. 

V rozhovorech dále uvedl, že byl inspirován, když zahlédl na zdi lezoucího pavouka. Ve své autobiografii dodal, že tento příběh vyprávěl tak často, že si nebyl jistý zda li to byla pravda nebo ne.

Náctiletí superhrdinové dříve dostávali jména končící na „boy”, čili chlapec, ale Lee si vybral „Man”, protože chtěl, aby postava časem stárla a cítil, že „Spider-Boy” by bylo pro postavu špatné. 

Pomlčka mezi Spider a Man vznikla proto, že se Leemu zdálo jednoduché Spiderman příliš podobné konkurenčnímu Supermanovi.

V době, kdy Lee pracoval na pavoučím muži musel získat pouze souhlas s tehdejším vydavatelem Martinem Goodmanem

V rozhovoru z roku 1986 Lee podrobně popsal své argumenty, aby překonal Goodmanovy námitky. 

Goodman nakonec souhlasil s jednou zkouškou, kdy bude Spider-Man uveden, a to v antologické sérii Amazing Adult Fantasy, která byla pojmenována Amazing Fantasy pro toto jediné číslo. Jednalo se o číslo #15 z roku 1962.

Lee uvedl, že jediným důvodem proč mu Goodman kývl na uvedení Spider-Mana právě v této sérii bylo, že Amazing Fantasy mělo být po 15. vydání zrušeno. 

Lee tedy se svým schváleným konceptem obyčejného teenagera oslovil umělce Jacka Kirbyho. Kirby pro Leeho nakreslil několik stránek, ale to se Leemu zdálo příliš hrdinské. Lee se tedy obrátil na Ditka, jehož vizuální styl považoval za uspokojivější.

Sám Ditko vzpomínal:

„Jedna z prvních věcí, kterou jsem musel nakreslit, byl kostým. Důležitá vizuální část postavy. Musel jsem vědět jak vypadá, než pokročíme dál. Nebyl jsem si jistý, jestli se Stanovi bude zamlouvat zakrytí tváře postavy, ale udělal jsem to. Skrývalo to zjevně chlapeckou tvář a také to postavě dodalo tajemnost.”

Ditko v jednom vzácném rozhovoru s Jonathanem Rossem tvrdil, že kostým byl původně navržen s oranžovým a fialovým schématem.

Ačkoliv na vizuálu Spider-Mana pracoval Ditko, Lee tehdy odmítl Ditkovu obálku a pověřil Kirbyho, aby tužkou vytvořil obálku, kterou Ditko dokončil. 

Lee v roce 2010  vysvětlil, že Jackovi Kirbymu svěřil obálku, protože v jeho obálky měl velkou důvěru. 

Po úspěchu Amazing Fantasy #15 byl komerční úspěch natolik velký, že vedl k uvedení prvního komiksu The Amazing Spider-Man

Během komerčního úspěchu pavoučího muže Kirby zpochybnil podíl Stana Lee na vytvoření postavy. Podle něj nápad na Spider-Mana vzešel z jeho vlastní spolupráce s Joem Simonem během 50. let, kdy společně tvořili postavu Stříbrného pavouka pro komiks Black Magic od nakladatelství Crestwood Publications. Postava Stříbrného pavouka nebyla nikdy použita. 

Simon ve své autobiografii z roku 1990 zas zpochybnil Kirbyho popis a tvrdil, že on sám vymyslel jméno Spider-Man, později pozměněno na The Silver Spider, zatímco Kirby nastínil příběh a postavy. 

Toto pojetí postav Kirbyho a Simona se stalo základem pro Simonova superhrdinu nakladatelství Archie Comics - Moucha

K otázce původního stvoření Ditko uvedl: „Stále nevím čí nápad byl Spider-Man.“ 

Kirby v rozhovoru z roku 1971 poznamenal, že to byl Ditko, kdo přivedl Spider-Mana k životu a ujal se díky tomu, co vytvořil Ditko. 

Stan Lee, který si nárokoval zásluhy na původní nápad uznal Ditkovu roli a prohlásil: 

Pokud chce být Steve nazýván spolutvůrcem, myslím, že si to zaslouží.”

Dále dodal, že Ditkův kostýmní návrh byl klíčem k úspěchu postavy, protože kostým zakrýval celé tělo. Lidé všech ras si mohli představit sami sebe uvnitř kostýmu a snáze se tak identifikovat s postavou. 

The Amazing Spider-Man #1 se nakonec stal nejprodávanějším komiksem Marvelu. Postava se rychle stala kulturní ikonou. 

Po Ditkově odchodu po vydání 38. čísla v roce 1966 se vizuální stránky ujal John Romita starší. Romita se také podílel na komiksovém románu The Spectacular Spider-Man, aby oslovil starší čtenáře. 

Příběhy pavoučího muže z počátku 70. let vedly k revizi kodexu komiksů. Dříve bylo zobrazování nelegálních drog v komiksu zakázáno. V roce 1970 však ministerstvo zdravotnictví, vzdělávání a sociální péče Nixonovy administrativy požádalo Stana Leeho, aby v jednou z nejprodávanějších titulů Marvelu byla zveřejněna protidrogová zpráva

Lee si tehdy vybral The Amazing Spider-Man #96-98 z roku 1971. Tento komiks obsahoval příběh zobrazující negativní účinky užívání drog. Přítel Petera Parkera - Harry Osborn - se stal závislým na prášcích. 

Příběh měl jasné protidrogové poselství, ale Comics Code Authority odmítl komiks vydat se svým svolením. Tato čísla byla i přesto Marvelem publikována a prodávaly se tak dobře, že byla podkopána celá cenzura tohoto odvětví a kodex byl následně revidován. 

Spider-Man byl v roce 1972 spárován s několika dalšími superhrdiny v Marvel Team-Up

Roku 1976 vycházela paralelně s hlavní Amazing sérií i Spectacular Spider-Man, následovala třetí série Spider-Mana s názvem Web of Spider-Man v roce 1985 a nahradila Marvel Team-Up.

V roce 1996 byl vytvořen The Sensational Spider-Man, který nahradil Web of Spider-Man.

Umělec John Byrne v roce 1998 přepracoval původ Spider-Mana v limitované sérii Spider-Man: Chapter One. Ve stejné době byl původní The Amazing Spider-Man ukončen číslem 441 a krátce nato byl restartován se svazkem 2. a číslem #1. V roce 2003 Marvel zavedl původní číslování pro The Amazing Spider-Mana a to, co bylo 2. svazkem a číslem #59 se stalo číslem #500.

V roce 2010 byla spuštěna nová série Avenging Spider-Man.

Stále vycházející série The Amazing Spider-Man dočasně skončila číslem 700 v roce 2012 a byla nahrazena The Superior Spider-Manem.

Roku 2014 se opět vrátil The Amazing Spider-Man v nově obnoveném komiksu a číslováním #1

Foto: Marvel

Život Petera Parkera - Spider-Mana

Následuje příběh, který všichni tak dobře známe.

Peter Parker po smrti svých rodičů Richarda a Mary Parkerových byl vychováván strýcem Benem a tetou May. Peter byl vždy velmi vzdělaným studentem a získal stipendium v přírodovědné třídě. Sice měl vždy dobré známky, ale byl společensky nešikovným vyvrhelem. 

Parker je později na vědecké výstavě kousnut radioaktivním pavoukem a to navždy změní jeho život. Zjišťuje, že má po kousnutí nadlidské schopnosti připomínající ty pavoučí. 

Po nabytí těchto zvláštních schopností se rozhodne je otestovat a v ringu porazí šampiona v těžké váze - Crushera Hogana.

Díky svému vědeckému talentu si Peter vyrobí vrhače pavučin tzv. „web shooters”.

Poprvé se objeví jako televizní hvězda v kostýmu Spider-Mana a bezstarostně ignoruje šanci zastavit prchajícího zloděje, který posléze zavraždí strýčka Bena.

Peter pomstychtivě vystopuje a přemůže vraha, to je stěžejním momentem Spider-Manova zrodu. Tato zkušenost inspiruje Petera, aby využil své pavoučí schopnosti k boji proti zločinu. 

Alternativní světy

 • Spider-Monkey: planeta Earth-8101, Spider-Manem je Otto Octavius, Peter Parker se připojuje jako Spider-Monkey k pavoučí armádě. Amazing Spider-Family #1 (2008)
 • Nepřátelé Chameleon a Green Goblin se pokusili dohnat Spideyho k šílenství tím, že vynalezli androidí roboty se vzhledem Richarda a Mary Parkerovými. Amazing Spider-Man #363 (1992)
 • Peter uzavřel dohodu s démonem Mephistem, aby odvrátil smrt své tetičky May. Démon však pozměnil minulost, teta May nezemřela, ale Peter již nadále nebyl ženatý se svou láskou Mary Jane. The Amazing Spider-Man #545 One More Day (2007)
 • Poté, co Spider-Man ztratil svůj kostým, mu člen Fantastické čtyřky Johnny Storm zapůjčil jeho modrou uniformu, a místo masky Peter dostal papírovou nákupní tašku, na jejíž zadní straně bylo napsáno „Kick Me”. The Amazing Spider-Man Vol. 1 #258 

Nejlepší verze Spider-Mana

 • Pavoučí Spider-Man: Peter je políben Spider-Queen (Adriana Soria) a její mutagenní enzymy ho kompletně změní na pavouka. Spider-Queen se poprvé představila v komiksu The Spectacular Spider-Man Vol. 2 #15 (2003)
 • Spider-Hulk: Spidey je během souboje s Hulkem vystaven biokinetickým energetickým paprskům díky nimž absorbuje Hulkovu energii. Spider-Man se zvětší a zezelená. Web of Spider-Man #70 (1990)
 • Šestiruký Spider-Man: Peter se snaží zvrátit pavoučí gen, který mu koluje v těle a vrátit svůj život do normálu. Místo toho mu narostou další čtyři paže. The Amazing Spider-Man #100-102 (1971)

Podivné zajímavosti

 • V komiksu Strange Tales #97 se objevují postavy podobné Benovi a May, bylo to o tři měsíce dříve než strýc a tetička dostali svou příležitost v komiksu Spider-Man.
 • Spider-Man vlastnil i Spider-Mobil, který dostal jako reklamní vůz od společnosti Corona Motors. Peter ale nebyl dobrým řidičem. Spider-Mobilem byl málem zabit poté, co se ho zmocnil Terrible Tinkerer. Amazing Spider-Man #130 (1973)
 • Radioaktivní pavouk, který daroval Peterovi schopnosti pavouka byl sněden studentem Carlem Kingem, který chtěl získat tytéž schopnosti. Carl se poprvé objevil v komiksu Tangled Web: The Thousand #1 z roku 2001.
 • Identitu Spider-Mana převzal i Doctor Octopus v letech 2012-2014 po zápletce s výměnou těl, ve které se zdá, že je Peter mrtev. The Amazing Spider-Man #698 (2012)

Foto: Marvel

Peterovy lásky

Během studentských let na Empire State University, kdy jako Spider-Man porážel jednoho padoucha za druhým a jeho vážně nemocná tetička byla upoutána na nemocniční lůžko, byl Peter na škole poněkud odtažitý. 

Objevila se dívka, která se stala první opravdovou láskou Peter Parkera. Jmenovala se Gwen Stacy

Před Gwen do Peterova života vstoupila dívka jménem Mary Jane Watson. Neteř Anny Watsonové, sousedky a dobré přítelkyně tety May. Peter se MJ usilovně vyhýbal, protože Anna a May se snažily dát je dohromady. 

Nějakou dobu se Peter nedokázal rozhodnout zda se mu líbí více Gwen nebo MJ. 

Později se Peter začal nejvíce sbližovat s Gwen, zatímco Mary Jane našla zalíbení ve společném příteli Harry Osbornovi. Spider-Man se spřátelil s Gweniným otcem, policejním důstojníkem na odpočinku, kapitánem Staceyem. 

Po souboji s Doctorem Octopusem byl Stacey zavalen sutinami. Před smrtí oslovil Spider-Mana pravým jménem a požádal ho ať se postará o jeho dceru Gwen. Spider-Man byl viděn jak vytahuje Staceyho ze sutin a byl nespravedlivě obviněn z vraždy. Nejhůře tuto záležitost nesla Gwen a obviňovala Spider-Mana ze smrti svého otce. Peter se tak začal obávat, že nebude moci nikdy prozradit ženě, kterou miluje, kým skutečně je. 

Gwen se nakonec se smrtí otce smířila a nastala opravdová idylka, kdy to mezi ní a Peterem skutečně klapalo. Nastala však další tragédie. Gwen byla unesena Green Goblinem a shozena z Brooklynského mostu. Spider-Man Gwen nedokázal zachránit.

Peter a Mary Jane se později sblížili mnohem více. Dokonce Peter MJ požádal o ruku, ale ta odmítla a odstěhovala se na Floridu.

Na scéně se objevila nová žena - Black Cat (Felicia Hardy).

Zkušená zlodějka se poprvé setkala se Spideyem, když se snažila osvobodit svého umírajícího otce z vězení. Brzy se z těchto dvou stali milenci. Vyšlo však najevo, že Black Cat byla zamilována spíše do Spider-Mana nežli do Petera Parkera.

Stejně jako zrod Spider-Mana i většina jeho darebáků pochází z vědeckých nehod nebo zneužité neznámé vědecké technologie

Lze je rozdělit do příhodných kategorií:

1. zvířecí tématika:

Doctor Octopus: Poprvé se objevil v The Amazing Spider-Man #3 (1963). Dr. Otto Gunther Octavius. Vysoce inteligentní vědec. Poté, co se jeho mechanický postroj během laboratorní nehody natrvalo spojil s jeho tělem se obrátil k životu zločinu a stal se jedním z nejikoničtějších padouchů Spider-Mana.

Vulture: Poprvé se s ním setkáváme v komiksu The Amazing Spider-Man #2 (1963). Adrian Toomes je vynalézavý a maniakální génius, navrhne speciální oblek, který mu umožní létat obrovskou rychlostí. Po obratu k zločinu se stává opakujícím nepřítelem Spider-Mana.

Lizard: První působení Ještěra se datuje na rok 1963 v sešitovce The Amazing Spider-Man #6. Dr. Curtis Connors, genetik, zkoumající schopnost plazů nárůstu chybějících končetin, vyvinul sérum, které by pomohlo lidem udělat totéž, a vyzkoušel ho na sobě v naději, že získá zpět svou pravou paži. Místo toho se promění v antropomorfního ještěra. Spider-Man dokázal transformaci vrátit zpět, ale ještěr dál zůstával součástí Connorsova podvědomí a znovu se vynořoval. Často si zachoval Connorsovu inteligenci a pokoušel se nahradit lidstvo rasou plazů. 

Rhino: Poprvé v komiksu The Amazing Spider-Man #41 (1966). Aleksei Mikhailovich Sytsevich ruský násilník, který podstoupil experimentální proceduru, která ho obdařila kožním krytem a nadlidskou silou. Rhino se vzbouřil vědcům a stal se úspěšným zločincem.

Scorpion: Mac Gargan se poprvé objevil v komiksu The Amazing Spider-Man #19 (1964), jeho zlounské alter ego Škorpiona byl poprvé představeno v komiksu The Amazing Spider-Man #20 (1965). MacDonald Gargan byl soukromý detektiv najatý J. Jonahem Jamesonem, aby zjistil, jak Peter Parker fotí Spider-Mana. JJ se rozhodl proměnit Gargana ve smrtícího protivníka Spider-Mana pomocí sotva otestovaného postupu. Gargan dohnán svou mutací se obrátil k životu zločince. 

Jakal: Poprvé se objevil jako Miles Warren v komiksu The Amazing Spider-Man #31 (1965) a jako Šakal v The Amazing Spider-Man #129 (1974). Byl to vědec zkoumající genetiku a trpěl nezdravou posedlostí pro Gwen Stacy. Byl dohnán k šílenství smutkem a žárlivostí nad tragickou smrtí své lásky, a tak vytvořil své Šakalí alter ego, aby byla jeho láska pomstěna.

Dále Beetle, Kangaroo, Tarantula nebo Puma.

2. živly:

Sandman: Písečný muž se poprvé představil v komiksu The Amazing Spider-Man #4 (1963). William Baker, aka Flint Marko, drobný zlodějíček, který byl obdařen silou proměnit se v písečného muže vlivem vědecké nehody. 

Electro: Electro byl poprvé spatřen na stránkách komiksu The Amazing Spider-Man #9 (1964). Maxwell Dillon byl pochůzkářem pro elektrickou společnost, který se obrátil k životu zločinu poté, co byl zasažen bleskem při práci na elektrickém vedení a stal se živým elektrickým kondenzátorem. 

Molten Man: Tento trochu neznámý padouch se poprvé objevil v komiksu The Amazing Spider-Man #28 (1965). Mark Raxton byl chemickým inženýrem, který toužil zbohatnout. Během nehody bylo jeho tělo pokryto experimentální organicko-tekutou kovovou slitinou, která ho obdařila superschopnostmi.

Hydro-Man: Byl představen v The Amazing Spider-Man #212 (1981). Morris Bench byl obyčejným členem posádky, ale během bitvy mezi Spider-Manem a Namorem byl svržen přes palubu. V oceánu ale byl v tu dobu testován experimentální generátor. Bench se tak proměnil v Hydro-Mana a obviňoval Spider-Mana ze svého osudu.

3. horor:

Green Goblin: Poprvé se objevil v komiksu The Amazing Spider-Man #14 (1964). První a nejznámější padoušská verze Normana Osborna, který se vlivem chemicky vyvolaného šílenství stal zeleným skřetem. Toto alter ego později převzal syn Normana a přítel Petera Parkera Harry Osborn.

Hobgoblin: Pochází z komiksu The Amazing Spider-Man #238 (1983). Prvním Hobgoblinem byl spolupracovník Petera Parkera Ned Leeds. Poté byla jeho identita zpětně změněna na Rodericka Kingsleyho. Jednalo se o zločinecký mozek vybavený zbraněmi podobným těm, které používal Green Goblin.

Morbius: Poprvé zapůsobil na čtenáře v komiksu The Amazing Spider-Man #101 (1971). Michael Morbius, geniální biochemik, který onemocněl vzácnou krevní chorobou. Tu se snažil vyléčit experimentálními chemikáliemi, elektrošokovými terapiemi a geneticky upravenými vzorky netopýrů. Tímto vědeckým bádáním se transformuje na upíra. Aby udržel svou krevní chorobu v ústupu, musel se pravidelně živit čerstvou lidskou krví.

Dále se se Spider-Manem utkali padouši Morlun nebo Symbiotická stvoření (Venom, Carnage, Scream, Phage, Agony, Riot, Lasher)

4. zločinci:
Nechyběli ani skuteční šéfové zločinu.

Kingpin: Poprvé vládl zločinu v The Amazing Spider-Man #50 (1967). Wilson Grant Fisk je nejobávanějším, nejnebezpečnějším a nejmocnějším zločineckým lordem podsvětí. Obvykle je líčen jako vládce zločinu v New Yorku. 

Spider-Man měl za protivníky několik dalších zločineckých bossů, jmenovitě:

Tombstone, Hammerhead, Silvermane nebo Mister Negative.

5. vynálezci:

Vynálezci, kteří otravovali život našemu dobrému sousedovi taktéž stojí za zmínku:

Shocker, Tinkerer, Spencer Smythe a Alistair Smythe.

6. mistři iluzí:
Nebo například mistři iluzí mezi něž můžeme zařadit Chameleona a Mysteria.

Mysterio: Poprvé předvedl své iluze na stránkách komiksu The Amazing Spider-Man #13 (1964). Quentin Beck postrádal nadlidské schopnosti, byl bývalým umělcem speciálních efektů, iluzionistou a hercem. Využíval svůj talent k páchání zločinu. 

Spider-Man nemá jednoho konkrétního úhlavního nepřítele, ale spíše tři: Norman Osborn alias Green Goblin, Doctor Octopus a Eddie Brock se svým symbiontem Venomem.

Nesmíme zapomenout také na ikonickou postavu ve světě Spider-Mana a tou je J. Jonah Jameson. Stan Lee žertoval, že šéfredaktor Daily Bugle, později starosta New Yorku, a jeden z hlavních protivníků pavoučího muže, je ve skutečnosti založen na jeho osobě. 

J.J.J. se poprvé pustil do Spider-Mana v komiksu The Amazing Spider-Man #1 (1963).

„Teď mě nic nezastaví! Protože konečně vím, že člověk nemůže změnit svůj osud... A já jsem se narodil, abych byl Spider-Man!"

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Datum vydání 12. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1441
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1148
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067

Cestování v čase v Rychle a zběsile 11 je opravdu možné

Datum vydání Dnes Autor článku Josef Sdílení článku1

5 nejlepších herců z komedií

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku3

Star Wars: Které díly nabídly spektakulární podívanou a u kterých se příběh stal koulí na noze?

Datum vydání 2. 6. Autor článku Lukáš Sdílení článku24

Film Spider-Man: Napříč paralelními světy vypiplali šikovní animátoři ve strhujícím vizuálním komiksovém jazyku

Datum vydání 2. 6. Autor článku Lukáš Sdílení článku25
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581