Zapomenuté superhrdinské pořady. Který jste sledovali vy? + Speciální bonus!

Datum vydání 17. 5. 2023Shlédnutí 548×Sdílení článku22Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Superhrdinský žánr bezpochyby ovládl televizní i kino scénu posledních let. Některé z nejlepších superhrdinských show v posledních několika letech neustále přitahovaly nové fanoušky.

Foto: Geek generation

Úspěch DC začala televizní série Arrow. Ta vedla k pokračujícím propojeným pořadům stanice CW. Popularita Marvel Cinematic Universe dále povzbudila filmaře, aby představili širšímu publiku několik dalších desítek Marvel postav.

Výsledkem je, že fanoušci superhrdinského žánru si mohli užít pestrý výběr rozličných superhrdinů. Jelikož není nouze o nové, moderní a superhrdinské série, není překvapením, že některé pořady divákovi zcela vypadly z hlavy. 


Ať už je to kvůli tvrdé konkurenci, přílišným očekáváním nebo nedostatečným rozpočtům, superhrdinské projekty v tomto výčtu zůstávají vzdálenou vzpomínkou.

15. Shazam! (1974-1977)

Televizní seriál z let 1974-1977 Shazam! byl založen na komiksu nakladatelství DC jménem Captain Marvel

Sledoval dobrodružství chlapce Billyho Batsona, který se mohl proměnit v hrdinného Captain Marvela. V seriálu byla přidána postava jménem Mentor, se kterým se Billy proháněl v karavanu. 

Shazam! byl vydán ve stejné době jako úspěšná show Batman (1966-1968) s Adamem Westem v hlavní roli. Batman se pyšnil větším množstvím fanoušků a dokonce byl nominován i na cenu Emmy. 

Na televizní seriál Shazam! se velice rychle zapomnělo.

14. The Amazing Spider-Man (1977-1979)

Úžasný Spider-Man, založen na stejnojmenném hrdinovi nakladatelství Marvel, dostal pouhých 14 epizod ve dvou sériích než jej stanice CBS zrušila. 

V té době byl jedním z nejhůře hodnoceným superhrdinským pořadem v televizi. Potýkal se s konkurencí jako The Incredible Hulk (Neuvěřitelný Hulk) vysílaném v letech 1977-1982 a Wonder Woman z let 1975-1979.

Po zrušení The Amazing Spider-Mana se stal více oblíbeným japonský protějšek televizního seriálu Supaidâman, ten byl na obrazovkách v letech 1978-1979. Japonský Spider-Man bavil diváky svým zábavným obloukem postav a obřímu robotovi Leopardonovi.

13. Superboy (1988-1992)

Seriál vycházel z komiksové předlohy Supermana z nakladatelského giganta DC.

Běžel čtyři sezóny a sledoval dobrodružství mladého Clarka Kenta na vysoké škole. Superboy v televizní sérii představil i několik Supermanových ikonických darebáků jako Lex Luthor a nebo Metallo.

Superboy byl poměrně úspěšným seriálem, ale nové programy z 90. let časem Superboye vymazaly ze vzpomínek fanoušků. 

12. Swamp Thing (1990-1993)

Film skvělého Wese Cravena byl v roce 1982 inspirován postavou komiksu od DC. 

Byl temným, děsivým a obsahoval hned několik znepokojivých záběrů. 

Následoval televizní seriál Swamp Thing v letech 1990-1993. Ovšem kvůli nižšímu rozpočtu neodpovídal tónu předchozího filmu. Pokusy o horor nefungovaly a kostým působil nepřesvědčivě. Navzdory špatným recenzím a kritice, série dostala neuvěřitelných 72 epizod během třech sérií.

Nová série z roku 2019 zastínila zapomenutý originál, i když dostala pouze jednu řadu. 

11. M.A.N.T.I.S. (1994-1995)

Jednalo se o původní sérii nikoliv adaptaci komiksu. 

Původní dvouhodinový televizní pilot produkoval Sam Raimi a nastavil velká očekávání, která televizní série nenaplnila. Seriál se vysílal jednu sérii na Foxu mezi lety 1994-1995.

M.A.N.T.I.S. sledoval Dr. Milese Hawkinse, ochrnutého vědce, ze kterého se stal superhrdina, protože vytvořil experimentální exoskelet známý jako Mechanically Augmented Neuro Transmitter Interactive System. 

Televizní seriál však od původního filmu přeobsadil většinu herců a tvůrčí tým upravil a zjednodušil premisu. Seriál tak upustil od uzemněných sci-fi prvků pro směšnou fantasy. Tyto výrazné změny odsoudily televizní adaptaci k záhubě a vymazaly fanouškovskou základnu. 

10. Night Man (1997-1999)

Série založena na postavě Night Man z Malibu Comics. 

Night Man dostal dvě sezóny. Adaptace sleduje jazzového hudebníka Johnnyho Domina, který je po zasažení bleskem obdařen schopnostmi vycítit zlo. Kostým měl neprůstřelný a používal technologii, která mu umožňovala létat a z očí mu vystřeloval laser.

Night Man byl však natáčen s velmi nízkým rozpočtem, což vedlo k mnoha kýčovitým momentům. Marvel nakonec koupil Malibu Comics a série byla zrušena. Night Man upadl do zapomnění.

9. The Tick (2001-2002)

Sitcom založen na stejnojmenné komiksové sérii Bena Edlunda pro nakladatelství New England Comics.

Před vydáním živě hraného sitcomu si The Tick na počátku 90. let vedl skvěle v úspěšném animovaném seriálu pro Fox Kids. 

Navzdory pozitivní fanouškovské a kritické reakci měl The Tick pouze krátkých devět epizod.

S úspěchem dřívější animované série a další vzniklé adaptace vydávané v letech 2016-2019 pro Amazon Prime byl sitcom rychle zapomenut.

8. Mutant X (2001-2004)

Marvel Cinematic Universe v té době nevlastnil práva na X-Meny, produkce televizního seriálu však pokračovala pod názvem Mutant X. Tato série používala podobná témata a postavy jako mutantí série nakladatelství Marvel Comics.

Mutant X však představoval tým experimentálních testovacích subjektů, kteří tímto testováním získali schopnosti. Série tedy neměla výraznou spojitost s Marvel X-Meny.

Určité podobnosti mezi X-Meny a Mutanty X však vedli k soudnímu sporu ze strany 20th Century Fox, která vlastnila filmová i televizní práva na mutanty Marvelu. 

Televizní show tak byla zrušena po třech sezónách a i přes frustrující cliffhanger na konci série upadl seriál v zapomnění. 

7. Birds of Prey (2002-2003)

Birds of Prey se odehrávalo v Gotham City. Jedná se o televizní adaptaci založené na hrdinech komiksového nakladatelství DC. 

Seriál sledoval dobrodružství Barbary Gordon a Heleny Kyle. Spojení s původní franšízou filmů Batman nebylo nikdy potvrzeno, přestože se v úvodních titulcích seriálu objevily záběry z Batman Returns (Batman se vrací) rok 1992.

Show nabídla pohled na darebáky z komiksu jako Lady Shiva, Clayface nebo Harley Quinn. Sledovanost seriálu však klesala a Warner Bros. sérii zrušil po pouhých 13. epizodách. 

6. Blade: The Series (2006)

Podle komiksu Blade od Marvel Comics. Televizní projekt navazoval na události filmové trilogie Blade (1998, 2002, 2004). 

Seriál obsahoval okázalé akční scény, ale nedostatečně vyvinuté postavy či zápletky. 

Vlažné recenze v kombinaci s vyšším rozpočtem, který se nevyplatil, donutil Spike TV po 13 dílech sérii zrušit. 

S novým filmem Blade mířícím do kin v nadcházejících letech fanoušci na televizní show zcela zapomněli. 

5. The Cape (2011)

Jednalo se o originální koncept superhrdiny. 

Vince Faraday si v Palm City vybudoval pověst dobrého policisty, než byl obviněn z několika vražd. Faraday je později považován za mrtvého, ale ten se vrací jako The Cape v naději, že očistí své jméno a najde osoby odpovědné za jeho křivé obvinění. 

The Cape si nevedl špatně, ale dostal pouze 10 epizod. Populární pořady Marvelu a DC v té době zastínily tohoto originálního hrdinu a sledovanost brzy rychle poklesla. 

4. The Powers (2015-2016)

Originální série spuštěna pod Playstation Network.

Sledovala bývalého hrdinu, který se stal detektivem, a jeho partnera. Společně vyšetřovali zločiny zahrnující superschopnosti. 

The Powers se odrazil od problémového pilotního dílu a vysloužil si dvě sezóny, které se vyznačovaly skvělým vybudováním světa a řadou dynamických postav. Kvůli omezenému dosahu streamovací platformy série nakonec nevydržela a zmizela. 

3. The Gifted (2017-2019)

20th Century Fox se v roce 2017 dočkalo akční série inspirované X-Meny od Marvelu. 

The Gifted sledoval rodiče a jejich děti, mladé mutanty, kteří se připojují k odporu proti anti-mutantským silám ve vládě. Série představila smrtící Sentinel Services.

The Gifted se rozhodně odehrával ve vesmíru X-Menů a představil i několik postav z komiksů, nezahrnoval však žádné členy X-Men týmu. 

Televizní pořad měl zpočátku silnou fanouškovskou základnu, která se bohužel začala vytrácet s příchodem druhé série. Nepomohl prodej 20th Century Fox společnosti Disney. I to nakonec vedlo ke zrušení pořadu. 

2. Powerless (2016-2017)

Sledoval zaměstnance pojišťovací společnosti, která se specializuje na ochranu bezbranných přihlížejících před vnějšími škodami superhrdinů a superpadouchů. 

Diváci chválili především spojení s vesmírem DC Comics a herecké obsazení. 

Série však trvala pouhých 12 epizod, protože zájem fanoušků bohužel rapidně klesl. 

1. Inhumans (2017)

Tyto hrdinové hrají významnou roli na stránkách komiksu Marvel. 

Oznámení série Inhumans nadchlo fanoušky, nicméně spojení s MCU bylo nejednoznačné. 

Inhumans zaostávali s nevýraznými postavami a nudným příběhem. 

Inhumani tak jako televizní série zanikla, ovšem návrat Ansona Mounta v roli Back Bolta v Doctor Strange in the Multiverse of Madness (Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství) v loňském roce fanouškům krátce připomněl neúspěšnou sérii.

BONUS: Who Wants to Be a Superhero? (2006 - 2007)

Jednalo se o televizní soutěžní reality show. Na tomto projektu aktivně spolupracoval proslulý tvůrce komiksů Stan Lee.

Bylo vybráno několik soutěžících, kteří byli posléze testováni, zda jim nechybí vlastnosti superhrdiny. Každý soutěžící představoval vlastního originálního superhrdinu. Sám si vymyslel kostým i superschopnosti. 

Výherce byl zvěčněn v novém komiksu pro Dark Horse Comics od samotného Stana Lee.

Lee byl mentorem a jediným porotcem soutěže. Po vyřazení dostal soutěžící pokyn, aby vrátil svůj kostým. Na obrazovkách nechybělo ani Leeho ikonické zvolání „Excelsior!”.

Tato reality show dostala pouhé dvě řady. V britské produkci vznikla juniorská série, kde soutěžilo 13 dětí se svým superhrdinským alter egem. (2009)

 

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1148
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53

Hororová Popelka bude brzy realitou. Chystá se další remake

Datum vydání 27. 5. Autor článku Josef Sdílení článku7
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581