10 věcí, které jste ještě o Star Wars možná nevěděli. Hodně totiž mohlo být úplně jinak!

Datum vydání 23. 5. 2023Shlédnutí 720×Sdílení článku31Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Star Wars – jedna z nejikoničtějších a nejoblíbenějších značek v historii kinematografie, ale nejenom jí. Stejně tak má totiž velice důležité místo i ve světě literatury, popřípadě videoher, ale i mnohého dalšího, a to včetně třeba figurek a dalších sběratelských předmětů.

Foto: Depositephotos

Od dob svého vzniku v roce 1977 se Star Wars staly neodmyslitelnou součástí populární kultury a získaly si miliony fanoušků po celém světě, přičemž další přibývají de facto každým dnem. Přestože toho o tomto fascinujícím a velkolepém světě víme už mnohé, existuje ještě celá řada dalších zajímavostí, které třeba pro mnohé fanoušky zůstávají dosud skryté. Tím se už dostáváme k náplni tohoto článku, kde se právě podíváme na některé z nich. Konkrétně zmíníme desítku zajímavých faktů o Star Wars, které jste dost možná doposud neznali. Pojďme na to.

1. Luke Skywalker se měl jmenovat jinak!

Začneme hned u jedné z nejdůležitějších postav celé série. Věděli jste, že se Luke Skywalker měl jmenovat původně jinak? Na počátku všeho měl totiž tým tvůrců s Georgem Lucasem v plánu to, aby se Luke Skywalker jmenoval Luke Starkiller, z čehož nakonec sešlo. Proč? George Lucas totiž později změnil příjmení na Skywalker, a to kvůli tomu, že chtěl tímto způsobem vyjádřit jeho vztah k Síle, což nakonec dává větší smysl. Tímto jednoduchým způsobem zároveň vzniklo i jedno z nejvíce ikonických jmen ve filmové historii.

2. Zvuk světelného meče

Světelný meč aneb jeden z nejdůležitějších předmětů ve světě Hvězdných válek. Dokázali byste si vůbec představit, že by tam nebyly? To asi těžko. Co je ale krom jejich technologie na nich ještě zajímavého? No přece ten onen ikonický zvuk, který vyzařují. A jak vznikl? Jednoduše kombinací několika různých zvuků, což má na svědomí zvukař Ben Burtt. Ten totiž namixoval zvuk projíždějícího mikrofonu kolem své televize s elektronicky vygenerovanými tóny. Výsledkem je pak zcela unikátní a na první dobrou rozpoznatelný zvukový efekt, který zná snad každý, a to nejenom fanoušek Star Wars.

3. Ewokové se měli původně jmenovat jinak

Podobně jako u jména Lucase Skywalkera došlo ke změně jména i u rasy Ewoků. Ti se totiž měli jmenovat rovněž jinak. Jak? Wookieové! To, proč k tomu nakonec nedošlo, způsobily totiž technická omezení a napěchovaný rozpočet. Kvůli němu se totiž Ewokové objevili až v dalších filmech, přičemž právě z Epizody IV – Návrat Jediů byli vyškrtnuti. Ale nakonec to asi ničemu nevadí, jelikož posléze vznikla roztomilá a zábavná rasa, která patří mezi vůbec nejoblíbenější postavy celého hvězdného spektra.

4. Obi-Wan Kenobi měl původně zemřít v prvním filmu

Teď tady máme takový trochu spoiler, třebaže se nakonec nestal skutečností, ale rozhodně je zajímavý. Věděli jste, že Obi-Wan Kenobi měl zemřít již v úplně prvním filmu Epizoda IV – Nová naděje? Alespoň tak to zamýšlel původní scénář, přičemž měl hrdina podlehnout v souboji se samotným Darthem Vaderem na Hvězdné základně. George Lucas se ovšem nakonec rozhodl zachovat postavu Obi-Wana i do dalších epizod, což udělal pravděpodobně dobře. To samozřejmě poté přineslo i prostor pro další rozvoj této postavy v budoucnu. Ta mimochodem dodala jeho příběhu i patřičnou hloubku a význam.

5. R2-D2 aneb zkratka. Ale čeho?

R2-D2 se řadí mezi vůbec nejoblíbenější postavy ve Star Wars. Tento roztomilý droid je milován miliony fanoušků. Víte ale, co jeho jméno vlastně znamená? Že je to zkratka, je vám asi jasné, ale čeho přesně? Pojďme si to rozklíčovat. R řadí droida do série astromechanických droidů, zatímco číslo 2 označuje, že se jedná o druhou verzi. Tento drobný detail pak přidává do světa Star Wars další komplexnost a přesnost ve vytváření i identifikaci robotických postav.

6. Lodě a jejich měřítko

Zajímalo vás někdy, jak se vlastně natáčejí scény, kde hrají prim kosmické lodě? V případě Star Wars tomu bylo tak, že byla využita různá měřítka pro vytvoření modelů jednotlivých vesmírných křižníků. Kupříkladu model hvězdy smrti měl v prvním dílu délku přes 1,2 metru, zatímco model Millennium Falconu něco okolo devadesáti centimetrů. Tyto detailní modely pak byly posléze využity k dosažení co největší autenticity, což poté samozřejmě výrazně přispělo k celkovému vizuálnímu dojmu.

7. Skutečný jazyk Huttského klanu

A co tady máme dál? Huttský klan, přičemž Jabba Hutt patří mezi nejvýznamnější zločinecké bossy ve světě Star Wars. Jazyk, kterým hovoří, se pak označuje jako huttština. Tento jazyk pak byl vytvořen kombinací různých zvuků a mluvení, pakliže se otočí podobně jako kdybyste otočili píseň a hrála vám od konce na začátek. Jednoduchý nápad, ale velice efektivní. Huttský klan má mimochodem svůj vlastní slovník, ale i gramatiku, což bylo v obou případech vyvinuto přímo pro potřeby filmu. Samozřejmě pak dodává Star Wars další prvek autentičnosti a jedinečnosti.

8. Planeta Coruscant

Jedna z nejznámějších planet, které jsou ve světě Star Wars k vidění. Původně však byla vytvořena pro jiný snímek George Lucase, a sice ten s názvem Apocalypse No in Space, nicméně osud tomu chtěl jinak. Tato planeta hemžící se vysokými mrakodrapy a rušným životem si nakonec našla neotřesitelnou pozici právě ve světě Star Wars.

9. Rey neměla mít příjmení

Star Wars epizoda VII – Síla se probouzí přinesla další z velice oblíbených postav celého univerza, jíž je Rey Palpatine, nicméně původním záměrem tvůrců bylo, že žádné příjmení mít nebude, aby se tímto způsobem umocnilo tajemství okolo její postavy, a to včetně původu a identifikace. To ostatně mezi fanoušky vyvolalo spoustu spekulací a diskuzí nad různými konspiraci. Postupně jsme se však v Epizodě IX – Vzestup Skywalkera přízvisko dozvěděli. A nejen to.

10. Vliv japonské kinematografie

Na závěr se v podstatě vrátíme na úplný začátek, protože si řekneme něco o tom, jak vlastně celé Star Wars vzniklo. Údajně byl jedním z nejdůležitějších vlivů inspirace George Lucase film Akira Kurosawy Tři zločinci ve skryté pevnosti z roku 1958, který režiséra doslova uchvátil. Prvky z něj jsou navíc v Hvězdných válkách patrné, a to především v samotném příběhu, ale i charakterech. Třeba postavy R2-D2 a C-3PO byly inspirovány dvojicí komických postav z jiného japonského filmu, takže vliv asijské kinematografie nejde nevidět.

Star Wars jsou zkrátka plné fascinujících faktů a příběhů, které tomuto světu dodávají hloubku a pestrost. Doufáme, že vás těchto pár zajímavostí ponořilo ještě hlouběji, a že jste se dozvěděli třeba něco nového. Pokud ano, tento článek splnil svůj účel. Nechť vás síla provází!

Komentáře od uživatelů  ❭

čenda   2023-05-26 07:07:21

No článek má podle mě pár chyb... V bodě 3 je zmíněna Epizoda IV s podtitulem Návrat Jediů, i když má podtitul Nová naděje. A bod 4? Obi-Wan přeci v prvním filmu (Epizoda IV, jak správně uvádíte) zemřel... a scénář jeho smrti popisujete jako nerealizovaný, i když přesně takhle proběhl... Myslím, že autor by si měl dát povinně star wars maraton...

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *