Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání 28. 5. 2023Shlédnutí 2 720×Sdílení článku720Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Futurama je oblíbený animovaný televizní seriál, vytvořený Mattem Groeningem (tvůrce Simpsonových) s Davidem X. Cohenem (spisovatel Simpsonových). Odehrává se v budoucím New Yorku, konkrétně v 31. století. Bylo odvysíláno sedm řad. Poslední sedmá série byla odvysílána v roce 2012. 

Foto: 20th Century Fox

Seriál začíná, když Philip J. Fry, newyorský flákač a poslíček pizzy, je náhodně kryogenicky zmražen na Silvestra roku 1999 poté, co si z něho někdo vystřelí a je donucen doručit pizzu do opuštěné vědecké laboratoře. Je rozmražen o dlouhých tisíc let později - taktéž na Silvestra, ale roku 2999. Fry se tak ocitá v New New Yorku. Bývalý poslíček si pomyslí, že má šanci na nový život, jen aby zjistil, že je mu trvale přidělená kariéra doručovatele. Fryovy pokusy o útěk z jeho nyní povinného úkolu končí ve společnosti Planet Express, malé mezigalaktické společnosti pro doručování balíků, kterou provozuje jeho vzdálený synovec Profesor Hubert Farnsworth. Fry a jeho kolegové cestují vesmírem, zažívají dobrodružství a zajišťují dodávky balíků jménem dopravní společnosti Planet Express.

Futurama se po dlouhých jedenácti letech vrátí v červenci 2023. Osmá série bude obsahovat deset dílů na jejichž výrobě se podílela většina původního tvůrčího týmu a hereckého obsazení, takže se fanoušci mají na co těšit.

Z dabérů nebudou chybět navrátilci jako Billy West (Philip J. Fry), Katey Sagal (Leela) a nakonec, po dlouhém a tvrdém vyjednávání, nebude chybět ani John DiMaggio (Bender). Doplní je také další známé hlasy jako Tress MacNeille, Maurice LaMarche, Lauren Tom, Phil LaMarr nebo David Herman.

Zajímavosti o třech nejlepších postavách seriálu Futurama. Věděli jste, že…?

Profesor Farnsworth je díky svým vynálezům zodpovědný za spoustu zápletek. Co jste o svérázném profesorovi možná nevěděli?

 • Farnsworthův bankovní účet nese číslo 299792458, což je rychlost světla ve vakuu.

 • Billy West, který je hlasem profesora, také dabuje i doktora Zoidberga a Philipa J. Frye. V českém znění Frye dabuje Jan Dolanský, profesora Dalimil Klapka a Zoidberga Bohdan Tůma.

 • Farnsworth je pojmenován po Philo Farnsworthovi, vynálezci, který stojí za objevem katodových trubic. Ty sloužily jako základ "starých" CRT obrazovek a televizorů.

 • Profesor má na zádech tetování „Thug Life", jež samozřejmě vychází z původního tetování Tupaca. Tetování je vidět v páté sérii během navazujících epizod 1-4 s názvem Bender’s Big Score.

 • Hubert byl génius už jako dítě. V seriálu se naučil sám číst a psát, když mu bylo 8 let.
 • Po dobu celé Futuramy si nikdy nesundal brýle. Jejich tloušťka je fanoušky odhadována na 5 až 8 centimetrů.

 • Postava profesora má prostřední jméno  „J". Tak jako další postavy vytvořené Mattem Groeningem. Například Homer nebo Fry. Dodnes není známé co přesně „J" znamená. V Simpsonových v desáté sérii epizodě šesté dojde k odhalení významu prostředního jména Homera „J” Simpsona. Celé prostřední jméno zní Jay

Ohýbací robot Bender je kořením Futuramy! Co jste o tomto alkoholickém sukničkáři s naleštěným zadkem možná nevěděli?

 • Producenti se nemohli dlouho dohodnout, jestli Benderova hlava bude kulatá a nebo hranatá. Původní design robotů ve Futuramě totiž operoval s tím, že mají všichni roboti hranatou hlavu. Nakonec se ale kreslíři rozhodli, že se mezi nimi Bender se svou kulatou hlavou bude o to víc vyjímat a vyčnívat.

 •  Dabér John DiMaggio, který propůjčil svůj hlas Benderovi, měl na castingu dabovat profesora Farnswortha. Nakonec se ale tvůrcům líbil víc jako ničemný robot. V českém znění Benderovi propůjčil hlas Martin Stránský

 • Scénáristé se dlouho rozhodovali, jak budou roboti ve 31. století mluvit. Takže výběr hlasu pro Bendera byl nejsložitější ze všech postav. Na casting přišlo přes 300 herců.

 • Benderovo tělo bylo vytvořeno v roce 2996, ale jeho hlava, která byla zakopaná v Roswellu je údajně víc jak tisíc let stará. Takže je robot dost možná jednou z nejstarších postav ve Futuramě. 

 • Jako poznávací značku má na sobě napsáno  „1 DVS BSTD", což v angličtině znamená „one devious bastard", volně přeloženo do češtiny „prokletý parchant", což se k Benderovi náramně hodí.

 • Benderův byt má označení „00100 100 001 00100". To v binárním kódu reprezentuje ASCII symbol pro dolarový znak, čili „$".

Leela je jedna z nejzajímavějších postav v seriálu. Co jste o sympatické kyklopce možná nevěděli? 

 • Postava Leely byla nejprve zamýšlena, jako „sexy ufounská kočka”. Ještě než ji Matt Groening představil lidem od Foxu, měl spolu s Davidem X. Cohenem v plánu zvrat, který ji odhalí jako mutantku z podzemí New New Yorku. Což se stalo během čtvrté série v deváté epizodě. 

 • Když Katey Sagal dostala nabídku namluvit Leelu, okamžitě s tím souhlasila. Tato herečka je známá spíše pro své hrané role, než dabování. Znát ji můžeme i z klasického oblíbeného sitcomu Ženatý se závazky (1987-1997), kde sehrála roli manželky Peggy. V českém znění hlas Leele propůjčila neméně nadaná Andrea Elsnerová.

 • Leela byla vymyšlena tak, aby disponovala nezaměnitelnou siluetou. Nejviditelnějším prvkem Leely je její obří oko, kromě toho má však i relativně malý nos. Groening původně chtěl, aby postava měla i velký nos, ale grafici se při kreslení pilotu proti tomuto nápadu vzbouřili, a tak je Leela taková, jakou ji známe dnes.

 • Její druhé jméno je Turanga. Je to variace na slovo Turangalîla čili sanskrtský název symfonie z roku 1948, kterou napsal francouzský skladatel Olivier Messiaen. Volně přeloženo jako „píseň o lásce”.

 • Narodila se ve stejný den, jako italský diktátor Benito Mussolini nebo herec Josh Radnor, který hrál Teda v seriálu Jak jsem poznal vaši matku (2005-2014).

 • Na začátku předprodukce Futuramy si Groening napsal hlavní charakteristické vlastnosti Leely jako drsňačky s názorem, která je ale jemná, když nemusí bojovat, a disponuje organizačním talentem. Často prochází nešťastnou láskou a miluje zbraně a zvířata. 


Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023