Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. 2023Shlédnutí 600×Sdílení článku91Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Avatar neboli nejúspěšnější filmová značka nejen současnosti, alespoň co se výdělků týče. Ostatně, posuďte sami. První díl Avataru vydělal celosvětově takřka tři miliardy dolarů, přičemž to ani zdaleka není konečné číslo. Obzvláště, když jsou v plánu minimálně další čtyři pokračování.

Foto: Avatar.com

To první z nich pod názvem Avatar – Cesta vody se dostalo do kin pak již na sklonku minulého roku a dosáhlo obdobného úspěchu jako díl první, třebaže očekávání byla obrovská. James Cameron zkrátka vytvořil úchvatný svět, který dokázal vtáhnout i filmové fanoušky, kteří se třeba ani tak neřadí mezi milovníky sci-fi či fantasy dobrodružných projektů, nebo kam můžeme příběh z planety Pandora vlastně zařadit. Nicméně, Avatar je už teď obrovským světem, který můžeme donekonečna zkoumat a procházet, přičemž budeme stále nacházet nové a nové zajímavosti, což nás ostatně přivádí k tomuto článku, kde se na pár z nich podíváme. Vítejte u článku Co jste ještě nevěděli o filmové sérii Avatar? Pojďme na to.

Inspirace pro Avatar

Začneme u samotného počátku, a sice toho, jak vlastně vznikl nápad na Avatar. Možná jste si toho nevšimli, nicméně celá série je výrazně inspirována skutečnými událostmi a přírodními jevy. To, že je režisér a autor Avataru James Cameron známý svou vášní pro oceány a výzkum podmořského světa se však obecně ví. Proto se inspiroval při vytváření Pandory třeba korálovými útesy, či tropickými deštnými pralesy. Za tímto účelem dokonce navštívil různé lokality jako Havaj, Brazílii, nebo Novou Guineu – všude tam pak sbíral inspiraci pro svůj film.

Spolupráce s vědci

Se samotnou inspirací se pak pojí i to, že při tvorbě Pandory Cameron spolupracoval také s různými odborníky a vědci. Dokonce bylo založeno i speciální oddělení těch, kteří se přímo zabývali různými dílčími aspekty, jako jsou biologie, botanika, ale třeba i geologie a další obory. To vše za jediným účelem – aby společně vytvořili autentický a hlavně i vědecky věrohodný svět. To znovu dokládá režisérův zájem o hlubší chápání nejen našeho světa.

Inovace

Inovace – jeden ze základních faktorů, proč je Avatar tak úspěšný. Právě ten tlak na každý detail totiž přinesl potřebu nových filmových technologií. Obzvláště pak snímky často využívají technologii motion picture, která umožňuje přeměnit pohyb herců na digitální postavy. Ostatně, byla pro filmy přímo vyrobena a posléze i rozšířena. Výsledkem toho pak bylo to, že vyloženě přinesla revoluci v oblasti vizuálních efektů.

Jazyk Na’vi

Vlastní jazyk aneb další zcela nezbytná věc pro Avatar. Podobně jako třeba Tolkien v Pánu prstenů či Hobitovi, vytvořil i James Cameron pro svůj příběh zcela unikátní jazyk, třebaže Tolkien to údajně zvládl zcela sám, Cameron potřeboval pomoc, což ale asi nijak zvlášť nevadí. Nicméně, za tímto účelem se spojil s doktorem lingvistiky, jímž je Paul Frommer. Ten pak dostal vcelku jasné pokyny – měl totiž za úkol vytvořit jazyk, který se nebude podobat žádnému z těch lidských, ale zároveň bude snadno vyslovitelný pro herce. Výsledkem je právě jazyk Na’vi nebo i ná’vijština, chcete-li. Má vlastní gramatiku, slovní zásobu i výslovnost. Fascinující je pak to, že existuje spousta fanoušků, kteří se jím naučili mluvit.

Poselství

Již od počátku byl také kladen důraz na to, aby příběh Avataru měl nějaké silné poselství. Ne náhodou zde totiž hraje důležitou roli ekologie a udržitelnost. Na Pandoře je totiž nádherná a bohatá příroda, přičemž se její obyvatelé učí, jak ji respektovat a nadále uchovávat její hodnoty a principy. Když to pak celé trochu zevšeobecníme, celá série se zaměřuje právě na konflikt mezi lidskou expanzí a právě ochranou přírody. To má poté za cíl osvětlit důležitost zachování přírody a uvědomění si dopadu našich činů na životní prostředí. To můžeme velice snadno vztáhnout i na náš svět a naši planetu, namísto toho fiktivního.

Na závěr si dáme pár čísel

O tom, že první díl Avataru vydělal zhruba tři miliardy dolarů již byla řeč v úvodu. Stejně tak jako o tom, že jsou v plánu hned minimálně další tři pokračování, pakliže od nich odečteme již první dva uvedené díly, ale za zmínku stojí i to, že byl Avatar přeložen a distribuován pro fanoušky ve vícero jak sto dvaceti zemích světa. A čtyři – to je počet Oscarů, které dosud celá série získala, a to konkrétně ve dvou případech za nejlepší vizuální efekty, jednou za výpravu a rovněž i jednou za kameru. I tady se však dá předpokládat, že nějaké zlaté sošky během příštích let přibydou. A poslední číslo? Stovky milionů lidí, kteří Avatar zkrátka milují, a to je nakonec to nejdůležitější. Avatar se zkrátka stal ikonou moderní kinematografie a dá se předpokládat, že jí minimálně v další dekádě bude i nadále.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023